Jinchuanloong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Jinchuanloong
Długość ok. 10 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny - Gansu

(formacja Xinhe)

Czas
252 201,4 143,1
66

środkowa jura (baton)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Jinchuanloong niedu.png
Rekonstrukcja Jinchuanloong. Autor: Ddinodan [2]

Wstęp

Jinchuanloong to prymitywny zauropod żyjący w środkowej jurze na terenie obecnych Chin. Był on bardziej zaawansowany od mamenchizaurydów, lecz bardziej prymitywny od turiazaurów.

Materiał kopalny

Holotyp (JCMF 0132) to niemalże kompletna czaszka, artykułowanych 5 przednich kręgów szyjnych oraz 29 środkowych i tylnych kręgów ogonowych, fragmenty żeber ogonowych i szewrony. Pomiędzy kręgami szyjnymi i ogonowymi zachowały się również odciski obręczy miednicznej i kręgów krzyżowych. Szkielet prawdopodobnie należący do dojrzewającego osobnika został odnaleziony w 2017 roku przez Li Daqing i jego ekipę podczas wykopalisk w osadach formacji Xinhe.

Budowa

Zachowana czaszka Jinchuanloong. Źródło: Li i in., 2025 [1]

Zachowana czaszka Jinchuanloong mierzyła 31 cm długości oraz 12,5 cm wysokości. Ogólną budową była podobna do Mamenchisaurus youngi. W widoku bocznym kość zaoczodołowa cechowała się masywną budową. Po każdej stronie górnej szczęki znajdowało się 17 zębów.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Jinchuanloong odnosi się do dzielnicy Jinchuan w mieście Jinchang, gdzie odnaleziono skamieniałości oraz zawiera mandaryńskie słowo loong (smok). Epitet gatunkowy nidei to zbitek mandaryńskich słów nie (nikel) oraz du (miasto), w nawiązaniu do bogatych złóż niklu w Jinchang.

Spis gatunków

Jinchuanloong Li, Zhang, Ren, Li i You, 2025
J. niedu Li, Zhang, Ren, Li i You, 2025

Bibliografia

Li, N., Zhang, X., Ren, X., Li, D., & You, H. (2025). "A new eusauropod (Dinosauria, Sauropodomorpha) from the Middle Jurassic of Gansu, China". Scientific Reports. 15 (1). doi:10.1038/s41598-025-03210