Otogosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Mateusz Tałanda
Korekta: Michał Siedlecki


"Otogosaurus" ("otogozaur")
Długość 16,9 m [1]
Wysokość 3,3 m (w ramionach) [1]
Masa 6,7 t [1]
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny - Mongolia Wewnętrzna

(Otog Qi)

Czas
252 201 145
66

ok. 83,6-66 Ma
późna kreda (kampan-mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Massopoda

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Somphospondyli

Euhelopodidae

Wstęp

"Otogosaurus" to nieformalna nazwa bardzo słabo poznanego zauropoda prawdopodobnie należącego do grupy Euhelopodidae, żyjącego na terenie dzisiejszych Chin w drugiej połowie epoki późnej kredy.

Etymologia

Nazwa rodzajowa oznacza "jaszczur z Otog" i odnosi się do qi[2] (jednostki terytorialnej odpowiadającej polskiemu powiatowi), na której terenie znaleziono szczątki tego dinozaura. Epitet gatunkowy upamiętnia dziewczynkę o imieniu Sarula, która znalazła wspomniane szczątki.

Materiał kopalny i ważność

Prawdopodobny holotyp to częściowy szkielet pozaczaszkowy składający się głównie z kości miednicy oraz kości kończyn tylnych. Jednym z zachowanych elementów szkieletu jest kość piszczelowa, która wg Gluta (2008) mierzy aż 220 cm długości, co czyniłoby ją jedną z największych znanych kości piszczelowych, a omawiany takson jednym z największych zauropodów, większym niż argentynozaur. Jest to jednak bardzo wątpliwe (zobacz więcej w Stuchlik [2015]).

Został rzekomo opisany w 2004 roku przez Zhao lub Zhao i Tana, jednakże żadna z tych prac do tej pory nie została znaleziona, dlatego też przez większość paleontologów uznaje nazwę "Otogosaurus sarulai" za nazwę nieformalną (nomen nudum), do czasu odnalezienia oryginalnego opisu. Część paleontologów jednak uważa tą nazwę za ważną.

Spis gatunków

"Otogosaurus" Zhao i Tan, 2004 nomen nudum
"O. sarulai" Zhao i Tan, 2004 nomen nudum

Literatura

Glut, D.F. (2008). "Dinosaurs: The Encyclopedia, Supplement 5". pp. 536–537. McFarland

Stuchlik, K. (2015). "Tajemnica Otogosaurus". [1]

  1. 1,0 1,1 1,2 Molina-Pérez, R., & Larramendi, A. (2020). "Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs". Princeton University Press.
  2. Po polsku nazwa ta funkcjonuje jako "chorągiew"