William Parks

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
dr William A. Parks

Plik:.jpg

Data urodzenia: 11. grudnia 1868,
Data śmierci: 3. października 1936,
Narodowość: Kanada
Instytucje: University of Toronto
Opisane gatunki:
(14)

Biografia

William Arthur Parks to kanadyjski geolog i paleontolog, kontynuujący tradycję innego znanego kanadyjskiego paleontologa - Lawrence'a Lambe. Z początku swojej działalności w dinozaurologii kładł nacisk na badania dinozaurów ptasiomiednicznych (Ornithischia), by wraz z wiekiem swoje upodobania przenieść na teropody. Z perspektywy czasu wiemy, że był lepszym specjalistą odnośnie tych pierwszych - wiekszość z jego gatunków teropodów została przeniesiona do innych taksonów.

Wg danych Bentona (2008) opisał łącznie 17 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 5 jest ważnych. Jest autorem takich znanych rodzajów, jak Parasaurolophus i Lambeosaurus. Opisał również m.in. 4 gatunki Struthiomimus, które zostały jednak przemianowe do innych rodzajów.

Na jego cześć nazwano jeden z gatunków styrakozaura - Styracosaurus parksi oraz nowy rodzaj ornitopoda - Parksosaurus warrenae, utworzony z przeniesionego Thescelosaurus warreni, którego pierwotnym autorem był sam William Parks.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://en.wikipedia.org/wiki/William_Parks_(paleontologist)