2014: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m |
||
| Linia 43: | Linia 43: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Changyuraptor|{{U|Changyuraptor yangi}}]]''''' | | '''''[[Changyuraptor|{{U|Changyuraptor yangi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu & Han, 2014}} | + | | {{Kpt|Han, [[Chiappe]], Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu & Han, 2014}} |
| − | | [[Teropod]] ([[dromeozauryd]] z [[Microraptoria]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] z długimi piórami | + | | [[Teropod]] ([[dromeozauryd]] z [[Microraptoria]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] z długimi piórami. |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Chuanqilong|{{U|Chuanqilong chaoyangensis}}]]''''' | | '''''[[Chuanqilong|{{U|Chuanqilong chaoyangensis}}]]''''' | ||
| Linia 68: | Linia 68: | ||
| '''''[[Fosterovenator|{{U|Fosterovenator churei}}]]''''' | | '''''[[Fosterovenator|{{U|Fosterovenator churei}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Dalman, 2014}} | | {{Kpt|Dalman, 2014}} | ||
| − | | [[Teropod]] ([[ceratozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>?''[[nomen dubium]]''</small><ref name="MortimerDalman"></ref> | + | | [[Teropod]] ([[ceratozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>?''[[nomen dubium]]''</small><ref name="MortimerDalman">Mortimer, online [https://theropoddatabase.github.io/Tetanurae.htm#Fosterovenatorchurei]</ref> |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Gobivenator|{{U|Gobivenator mongoliensis}}]]''''' | |'''''[[Gobivenator|{{U|Gobivenator mongoliensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama & Suzuki, 2014}} | + | | {{Kpt|Tsuihiji, [[Barsbold]], Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama & Suzuki, 2014}} |
| [[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | | [[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 107: | Linia 107: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nanuqsaurus|{{U|Nanuqsaurus hoglundi}}]]''''' | |'''''[[Nanuqsaurus|{{U|Nanuqsaurus hoglundi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Fiorillo | + | |{{Kpt|[[Fiorillo]] & Tykoski, 2014}} |
| [[Teropod]] ([[tyranozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] (Alaska) | | [[Teropod]] ([[tyranozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] (Alaska) | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Panguraptor|{{U|Panguraptor lufengensis}}]]''''' | | '''''[[Panguraptor|{{U|Panguraptor lufengensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|You, Azuma, Wang, Wang & Dong, 2014}} | + | |{{Kpt|You, [[Azuma]], Wang, Wang & Dong, 2014}} |
| [[Teropod]] ([[celofyzoid]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]. Pierwszy kompletny celofyzoid z Azji. | | [[Teropod]] ([[celofyzoid]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]. Pierwszy kompletny celofyzoid z Azji. | ||
|- | |- | ||
| Linia 123: | Linia 123: | ||
|- | |- | ||
|''[[Qianzhousaurus|{{U|Qianzhousaurus sinensis}}]]'' | |''[[Qianzhousaurus|{{U|Qianzhousaurus sinensis}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Yi, [[Brusatte]], Yang, Li & Chen, 2014}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Yi, [[Brusatte]], Yang, Li & Chen, 2014}} |
|= '''''[[Alioramus|Alioramus sinensis]]''''' | |= '''''[[Alioramus|Alioramus sinensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 139: | Linia 139: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Tachiraptor|{{U|Tachiraptor admirabilis}}]]''''' | | '''''[[Tachiraptor|{{U|Tachiraptor admirabilis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano & Rauhut, 2014}} | + | |{{Kpt|Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano & [[Rauhut]], 2014}} |
| [[Teropod]] ([[takson siostrzany]] [[Averostra]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Wenezuela|Wenezueli]] | | [[Teropod]] ([[takson siostrzany]] [[Averostra]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Wenezuela|Wenezueli]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 147: | Linia 147: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Torvosaurus|Torvosaurus {{U|gurneyi}}]]''''' | | '''''[[Torvosaurus|Torvosaurus {{U|gurneyi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hendrickx & Mateus, 2014}} | + | |{{Kpt|Hendrickx & [[Mateus]], 2014}} |
| [[Teropod]] ([[megalozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Portugalia|Portugalii]], drugi gatunek ''[[Torvosaurus]]'' | | [[Teropod]] ([[megalozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Portugalia|Portugalii]], drugi gatunek ''[[Torvosaurus]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 163: | Linia 163: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Zby|{{U|Zby atlanticus}}]]''''' | | '''''[[Zby|{{U|Zby atlanticus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mateus, Mannion & [[Upchurch]], 2014}} | + | |{{Kpt|[[Mateus]], Mannion & [[Upchurch]], 2014}} |
| [[Zauropod]] ([[turiazaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Portugalia|Portugalii]] | | [[Zauropod]] ([[turiazaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Portugalia|Portugalii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 204: | Linia 204: | ||
|- | |- | ||
| ''[[Iteravis|Gansus {{U|zheni}}]]'' | | ''[[Iteravis|Gansus {{U|zheni}}]]'' | ||
| − | | {{Kpt|Liu, Chiappe, Zhang, Bell, Meng, Ji}} & {{Kpt|Wang}}, 2014 | + | | {{Kpt|Liu, [[Chiappe]], Zhang, Bell, Meng, Ji}} & {{Kpt|Wang}}, 2014 |
| | | | ||
| | | | ||
| Linia 242: | Linia 242: | ||
| '''''[[Tianyuornis|{{U|Tianyuornis cheni}}]]''''' | | '''''[[Tianyuornis|{{U|Tianyuornis cheni}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zheng, [[O'Connor]], Wang & Zhang}}, 2014 | | {{Kpt|Zheng, [[O'Connor]], Wang & Zhang}}, 2014 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Hongshanornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 11:23, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W roku 2014 opisano 41 nowe nazwy dinozaurów (w tym 36 nowych rodzajów, 37 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Za ważne uznaje się obecnie 36 z nich (30 nazw gatunkowych, 32 rodzajowe i 1 kombinacja).
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Adelolophus hutchisoni | Gates, Jinnah, Levitt & Getty, 2014 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| Allosaurus lucasi | Dalman, 2014 | ?=Allosaurus fragilis |
| Anzu wyliei | Lamanna, Sues, Schachner & Lyson, 2014 | Teropod (owiraptorozaur) z późnej kredy USA, duży, najbardziej kompletny i najpóźniejszy cenagnatyd |
| Aorun zhaoi | Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu & Xu, 2014 | Teropod (bazalny ?maniraptor) ze środkowej-późnej jury Chin |
| Aquilops americanus | Farke, Maxwell, Cifelli & Wedel, 2014 | Ceratops (bazalny neoceratops) z wczesnej kredy USA, najwcześniejszy neoceratops z Ameryki Północnej |
| Arcovenator escotae | Tortosa, Buffetaut, Vialle, Dutour, Turini & Cheylan, 2014 | Teropod (pierwszy niewątpliwy abelizauryd) z późnej kredy Francji |
| Augustynolophus morrisi | (Prieto-Márquez, Wagner, 2013) Prieto-Márquez, Wagner, Bell & Chiappe, 2014 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA (wcześniej Saurolophus morrisi) |
| Camarillasaurus cirugedae[1] | Sánchez-Hernández & Benton, 2014 | Teropod (bazalny ceratozaur) z wczesnej kredy Hiszpanii |
| Changyuraptor yangi | Han, Chiappe, Ji, Habib, Turner, Chinsamy, Liu & Han, 2014 | Teropod (dromeozauryd z Microraptoria) z wczesnej kredy Chin z długimi piórami. |
| Chuanqilong chaoyangensis | Han, Zheng, Hu, Xu, Barrett, 2014 | Tyreofor (ankylozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Datanglong guangxiensis | Mo, Zhou, Li, Huand, Cao, 2014 | Teropod (karcharodontozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Daurosaurus olovus[2] | Alifanov & Saveliev, 2014 | = Kulindadromeus zabaikalicus |
| Dreadnoughtus schrani | Lacovara, Lamanna, Ibiricu, Poole, Schroeter, Ullmann, Voegele, Boles, Carter, Fowler, Eferton, Moyer, Coughenour, Schein, Harris, Martínez & Novas, 2014 | Zauropod (wielki bazalny tytanozaur) z późnej kredy Argentyny |
| Eousdryosaurus nanohallucis | Escaso, Ortega, Dantas, Malafaia, Silva, Gasulla, Mocho, Narváez & Sanz, 2014 | Ornitopod (dryozauryd) z późnej jury Portugalii |
| Fosterovenator churei | Dalman, 2014 | Teropod (ceratozauryd) z późnej jury USA ?nomen dubium[3] |
| Gobivenator mongoliensis | Tsuihiji, Barsbold, Watabe, Tsogtbaatar, Chinzorig, Fujiyama & Suzuki, 2014 | Teropod (troodontyd) z późnej kredy Mongolii |
| Gongpoquansaurus mazongshanensis | (Lü, 1997) You, Li & Dodson, 2014 | Ornitopod (hadrozauroid) z wczesnej kredy Chin (wcześniej "Probactrosaurus" mazongshanensis) |
| Huangshanlong anhuiensis | Huang, You, Yang & Ren, 2014 | Zauropod (mamenchizauryd) ze środkowej jury Chin |
| Kritosaurus horneri | (Hunt & Lucas, 1993) Prieto-Márquez, 2014 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA Drugi ważny gatunek Kritosaurus (wcześniej Anasazisaurus horneri) |
| Kulindadromeus zabaikalicus | Godefroit, Sinitsa, Dhouailly, Bolotsky, Sizov, McNamara, Benton & Spagna, 2014 | Bazalny Neornithischia ze środkowej-późnej jury Rosji. Opierzony i mający łuski będące być może wtórnie zmodyfikowanymi piórami. |
| Kulindapteryx ukureica[4] | Alifanov & Saveliev, 2014 | = Kulindadromeus zabaikalicus |
| Laquintasaura venezuelae | Barrett, Butler, Mundil, Scheyer, Irmis, Sánchez-Villagra, 2014 | Bazalny Ornithischia z wczesnej jury Wenezueli |
| Leinkupal laticauda | Gallina, Apesteguía, Haluza, Canale, 2014 | Zauropod (bazalny diplodokid) z wczesnej kredy Argentyny. Ostatni przedstawiciel Diplodocidae. |
| Mercuriceratops gemini | Ryan, Evans, Currie, Loewen, 2014 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy USA i Kanady, o nietypowym kształcie kryzy. |
| Nanuqsaurus hoglundi | Fiorillo & Tykoski, 2014 | Teropod (tyranozauryd) z późnej kredy USA (Alaska) |
| Panguraptor lufengensis | You, Azuma, Wang, Wang & Dong, 2014 | Teropod (celofyzoid) z wczesnej jury Chin. Pierwszy kompletny celofyzoid z Azji. |
| Pentaceratops aquilonius | Longrich, 2014 | (nomen dubium); ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy Kanady |
| Plesiohadros djadokhtaensis | Tsogtbaatar, Weishampel, Evans & Watabe, 2014 | Ornitopod (hadrozauroid) z późnej kredy Mongolii |
| Qianzhousaurus sinensis | Lü, Yi, Brusatte, Yang, Li & Chen, 2014 | = Alioramus sinensis |
| Quetecsaurus rusconii | González Riga & Ortiz David, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Argentyny |
| Rhinorex condrupus | Gates & Scheetz, 2014 | Hadrozauryd (zaurolofin) z późnej kredy USA |
| Rukwatitan bisepultus | Gorscak, O'Connor, Stevens & Roberts, 2014 | Zauropod (bazalny tytanozaur) ze środkowej kredy Tanzanii |
| Tachiraptor admirabilis | Langer, Rincón, Ramezani, Solórzano & Rauhut, 2014 | Teropod (takson siostrzany Averostra) z wczesnej jury Wenezueli |
| Tambatitanis amicitiae | Saegusa, Ikeda, 2014 | Zauropod (tytanozaurokształtny) z wczesnej kredy Japonii |
| Torvosaurus gurneyi | Hendrickx & Mateus, 2014 | Teropod (megalozauryd) z późnej kredy Portugalii, drugi gatunek Torvosaurus |
| Vahiny depereti | Rogers & Wilson, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Madagaskaru |
| Yongjinglong datangi | Li, Li, You & Dodson, 2014 | Zauropod (tytanozaur) z wczesnej kredy Chin z nietypowymi proporcjami kończyn |
| Zaraapelta nomadis | Arbour, Currie & Badamgarav, 2014 | Tyreofor (ankylozauryd) z późnej kredy Mongolii ?= Tarchia kielanae[5] |
| Zby atlanticus | Mateus, Mannion & Upchurch, 2014 | Zauropod (turiazaur) z późnej jury Portugalii |
| Zhanghenglong yangchengensis | Xing, Wang, Han, Sullivan, Ma, He, Hone, Yan, Du & Xu, 2014 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z późnej kredy Chin |
| Ziapelta sanjuanensis | Arbour, Burns, Sullivan, Lucas, Cantrell, Fry & Suazo, 2014 | Tyreofor (ankylozauryd) z późnej kredy USA |
Mezozoiczne Avialae
- ↑ opis kamarillazaura pojawił się w wersji w druku już w 2012 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.
- ↑ nazwa opublikowana z naruszeniem zasad etyki
- ↑ Mortimer, online [1]
- ↑ nazwa opublikowana z naruszeniem zasad etyki
- ↑ Ziegler, M., Forum Dinozaury.com [2]