2016: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 25: | Linia 25: | ||
| '''''[[Alcovasaurus|{{U|Alcovasaurus}} longispinus]]''''' | | '''''[[Alcovasaurus|{{U|Alcovasaurus}} longispinus]]''''' | ||
| {{Kpt|(Gilmore, [[1914]]) Galton & Carpenter, 2016}} | | {{Kpt|(Gilmore, [[1914]]) Galton & Carpenter, 2016}} | ||
| − | | [[Tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Stegosaurus longispinus'')</small> | + | | [[Tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Stegosaurus longispinus'', "Natronasaurus" ''longispinus'')</small> |
|- | |- | ||
| "{{U|Amargastegos brevicollus}}"<ref name="Ulansky">nazwy ukute przez Ulansky'ego w 2014 roku w jego nierecenzowanym, własnym piśmie ''Dinology'', nie spełniają warunków kodeksu nomenklatury zoologicznej, przez co uznawane są za nazwy nagie (''[[nomen nudum]]'').</ref> | | "{{U|Amargastegos brevicollus}}"<ref name="Ulansky">nazwy ukute przez Ulansky'ego w 2014 roku w jego nierecenzowanym, własnym piśmie ''Dinology'', nie spełniają warunków kodeksu nomenklatury zoologicznej, przez co uznawane są za nazwy nagie (''[[nomen nudum]]'').</ref> | ||
Wersja z 00:48, 14 lut 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 |
| 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 |
| 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 ... |
Wydarzenia
- 1. lutego 2016 roku zmarł Jaime Powell, argentyński paleontolog, zajmujący się m.in. zauropodami.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W roku 2016 opisano 24 nowe nazwy dinozaurów (w tym 20 nowych rodzajów i 20 nowych gatunków). Za ważne uznaje się obecnie 11 z nich (11 nazw rodzajowych i 9 gatunkowych).
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Alcovasaurus longispinus | (Gilmore, 1914) Galton & Carpenter, 2016 | Tyreofor (stegozauryd) z późnej jury USA (wcześniej Stegosaurus longispinus, "Natronasaurus" longispinus) |
| "Amargastegos brevicollus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| "Andhrasaurus indicus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| Chungkingosaurus "giganticus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum); = Chungkingosaurus jiangbeiensis |
| Chungkingosaurus "magnus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum); = Chungkingosaurus jiangbeiensis |
| Datonglong tianzhenensis | Xu, You, Wang, Wang, Yi & Jia, 2016 | Ornitopod (hadrozauroid) z późnej kredy Chin |
| Dracoraptor hanigani | Martill, Vidovic, Howells & Nudds, 2016 | Teropod (bazalny neoteropod) z wczesnej jury Wielkiej Brytanii |
| "Eoplophysis" vetustus[1] | (Huene, 1910) Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum); = Lexovisaurus vetustus |
| Eotrachodon orientalis | Prieto-Márquez, Erickson & Ebersole, 2016 | Ornitopod (bazalny hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| "Ferganastegos callovicus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| Meronectos thabanensis | (Gauffre, 1993) Peyre de Fabrègues & Allain, 2016 | Zauropodomorf z późnego triasu Lesotho (wcześniej Melanorosaurus thabanensis) |
| Morrosaurus antarcticus | Rozadilla, Agnolin, Novas, Aranciaga Rolando, Motta, Lirio & Isasi, 2016 | Ornitopod (euiguanodont) z późnej kredy Antarktyki |
| "Natronasaurus" longispinus[1] | (Gilmore, 1914) Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum); = Alcovasaurus longispinus |
| Notocolossus gonzalezparejasi | González Riga, Lamanna, Ortiz David, Calvo & Coria, 2016 | Zauropod (tytanozaur) z późnej kredy Argentyny |
| "Saldamosaurus tuvensis"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| Scelidosaurus "arizonensi"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| "Siamodracon altispinus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| "Sinopelta minima"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| "Sinopeltosaurus minimus"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| Tototlmimus packardensis | Serrano-Brañas, Torres-Rodríguez, Reyes-Luna, González-Ramírez & González-León, 2016 | Teropod (ornitomimid) z późnej kredy Meksyku |
| Ugrunaaluk kuukpikensis[2] | Mori, Druckenmiller & Erickson, in press | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| Viavenator exxoni | Filippi, Méndez, Juárez Valieri & Garrido, 2016 | Teropod (abelizauryd) z późnej kredy Argentyny |
| Wuerhosaurus "mongoliensis"[1] | Ulansky, 2014 vide Galton & Carpenter, 2016 | (nomen nudum) |
| Zuoyunlong huangi[3] | Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia & Xing, in press | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z późnej kredy Chin |
- ↑ 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 nazwy ukute przez Ulansky'ego w 2014 roku w jego nierecenzowanym, własnym piśmie Dinology, nie spełniają warunków kodeksu nomenklatury zoologicznej, przez co uznawane są za nazwy nagie (nomen nudum).
- ↑ opis ugrunaaluka pojawił się w druku w 2015 roku.
- ↑ opis zuojunlonga pojawił się w druku w 2015 roku.