1996: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1996 roku opisano ''' | + | W 1996 roku opisano '''32''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''21''' nowych [[rodzaj]]ów, '''26''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''3''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''18''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 85: | Linia 85: | ||
|{{Kpt|[[Novas]], 1996}} | |{{Kpt|[[Novas]], 1996}} | ||
|[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pawpawsaurus|{{U|Pawpawsaurus campbelli}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Lee]], 1996}} | ||
| + | |[[Tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pellegrinisaurus|{{U|Pellegrinisaurus powelli}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Salgado]], 1996}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Horshamosaurus|Polacanthus {{U|rudgwickensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Blows]], 1996}} | ||
| + | |= '''''[[Horshamosaurus|Horshamosaurus rudgwickensis]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|neimongoliensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Russell]] & [[Zhao]], 1996}} | ||
| + | |[[Ceratops]] ([[psittakozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]]<br>Piąty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Psittacosaurus]]'' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|ordosensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Russell]] & [[Zhao]], 1996}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[ceratops]] ([[psittakozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Qinlingosaurus|{{U|Qinlingosaurus luonanensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Xue, [[Zhang]], Bi, Yue & Chen, 1996}} | ||
| + | |[[Zauropod]] z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Rayososaurus|{{U|Rayososaurus agrioensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Bonaparte]], 1996}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[rebbachizauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Tatisaurus|Scelidosaurus oehleri]]'' |
| − | + | |{{Kpt|([[Simmons]], [[1965]]) [[Lucas]], 1996}} | |
| − | | | + | |= '''''[[tatisaurus|Tatisaurus oehleri]]''''' |
| − | | | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | | | + | |'''''[[Shanyangosaurus|{{U|Shanyangosaurus niupanggouensis}}]]''''' |
| − | |- | + | |{{Kpt|Xue, [[Zhang]], Bi, Yue & Chen, 1996}} |
| − | |{{U| | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | | | + | |'''''[[Siamotyrannus|{{U|Siamotyrannus isanensis}}]]''''' |
| − | + | |{{Kpt|[[Buffetaut]], [[Suteethorn]] & Tong, 1996}} | |
| − | | | + | |[[Teropod]] ([[metriakantozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Tajlandia|Tajlandii]] |
| − | + | |- style="background-color:Khaki" | |
| − | |- | + | |'''''[[Sigilmassasaurus|{{U|Sigilmassasaurus brevicollis}}]]''''' |
| − | |{{U|Siamotyrannus isanensis}} Buffetaut, | + | |{{Kpt|[[Russell]], 1996}} |
| − | |- | + | |[[Teropod]] ([[spinozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Maroko]]<br><small>?= '''''[[Spinosaurus|Spinosaurus aegyptiacus]]'''''</small> |
| − | |{{U|Sigilmassasaurus brevicollis}} | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | | | + | |'''''[[Sinosauropteryx|{{U|Sinosauropteryx prima}}]]''''' |
| − | | | + | |{{Kpt|Ji & Ji, 1996}} |
| − | |- | + | |[[Teropod]] ([[kompsognatyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] |
| − | |{{U|Sinosauropteryx prima}} Ji | ||
|- | |- | ||
| − | |Spinosaurus {{U|maroccanus}} | + | |''[[Spinosaurus|Spinosaurus {{U|maroccanus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Russell]], 1996}} | ||
| + | |= '''''[[Spinosaurus|Spinosaurus aegyptiacus]]''''' | ||
|} | |} | ||
Wersja z 00:49, 21 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1996 roku opisano 32 nowe nazwy dinozaurów (21 nowych rodzajów, 26 nowych gatunków i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 18 z nich.