Notatesseraeraptor: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Notatesseraeraptor''}} {{Opis |Autor = Adrian Sztuba |Korekta = |nazwa = ''Notatesseraeraptor''...")
 
m (Etymologia)
Linia 42: Linia 42:
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Nazwę rodzajową można przetłumaczyć jako “tesserowy rabuś” (tessera to płytka używana do tworzenia mozaik). Odnosi się ona do tego, że ten dinozaur posiadał cechy typowe dla [[Dilophosauridae|dilofozaurydów]], jak i [[Coelophysoidea|celofyzoidów]]. Nazwa gatunkowa - frickensis - odnosi się do miejsca znalezienia holotypu, czyli do wioski Frick.
+
Nazwa rodzajowa została utworzona ze słów: “nota” (“cecha”), “tesserae” (“tessery” - płytki używane do tworzenia mozaik) oraz “raptor” (“rabuś”/”drapieżnik”). Odnosi się ona do tego, że ten dinozaur posiadał cechy typowe dla różnych grup teropodów - zarówno [[Dilophosauridae|dilofozaurydów]], jak i [[Coelophysoidea|celofyzoidów]]. Nazwa gatunkowa - ''frickensis'' - odnosi się do miejsca znalezienia holotypu, czyli do wioski Frick.
  
 
== Spis gatunków ==
 
== Spis gatunków ==

Wersja z 10:41, 30 lip 2019

Autor: Adrian Sztuba


Notatesseraeraptor
Długość >2,6-3 m (osobnik młodociany)
Masa ?
Dieta mięsożerny
Miejsce Argowia, Szwajcaria
(formacja Klettgau, ogniwo Gruhalde)

Czas
252 201 145
66

późny trias (późny noryk)
ok. 208,5 Ma

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Neotheropoda

? Dilophosauridae

Zupaysaurus.jpg
Rekonstrukcja Zupaysaurus. Notatesseraeraptor mógł wyglądać podobnie. Autor: "FunkMonk" (Michael B. H.) [1]
Homo sapiens.png Neotheropoda.png

3 m

Porównanie wielkości Notatesseraeraptor i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Wstęp

Notatesseraeraptor to gatunek późnotriasowego teropoda, którego szczątki znaleziono na terenach obecnej Szwajcarii.

Materiał kopalny

Holotyp to czaszka (okaz SMF 09-2) i częściowy szkielet pozaczaszkowy (okaz SMF 06-1) zawierający 2 kończyny przednie, łopatkę, miednicę, kręgi, żebra, gastralia i szewrony. Osobnik ten w chwili śmierci był osobnikiem młodym lub młodocianym. Zachował się także ostatni posiłek tego dinozaura - w miejscu, gdzie Notatesseraeraptor miał za życia żołądek, widoczna jest szczęka gada Clevosaurus.

Budowa ciała

Notatesseraeraptor przypominał ogólną budową ciała inne wczesne teropody - był dość lekko zbudowany, miał stosunkowo długie kończyny przednie, a na każdej z nich znajdowały się 4 palce (czwarty palec był zredukowany).

Dinozaur ten miał liczne cechy plezjomorficzne i apomorficzne dla teropodów. Czaszka była stosunkowo długa i niska (podobnie jak miało to miejsce u celofyzoidów), z czego część przedoczodołowa czaszki stanowiła 2/3 długości całej czaszki. Tak samo jak Dilophosaurus, celofyzoidy i Tawa miał w miejscu łączenia kości przedszczękowej i szczękowej wcięcie (subnarial gap) i diastemę (zwiększony odstęp między zębami). Środkowe zęby przedszczękowe były silnie zakrzywione, bocznie ściśnięte i miały drobne ząbkowanie (inaczej niż celofyzoidy, u których środkowe zęby przedszczękowe były tylko lekko zakrzywione, miały prawie kołowy przekrój poprzeczny i prawie nie miały ząbkowania).

U wielu dinozaurów blisko spokrewnionych z Notatesseraeraptor, np. Dilophosaurus, występowały grzebienie na czaszce. Jednak na czaszce Notatesseraeraptor nie są widoczne ślady po takim grzebieniu.

Systematyka

Według analiz Zahnera i Brinkmanna (2019), Notatesseraeraptor był neoteropodem nieco bardziej zaawansowanym od celofyzoidów i Zupaysaurus, za to bardziej bazalnym od Dilophosaurus, Cryolophosaurus i Averostra, lub był członkiem kladu Dilophosauridae wraz z Dilophosaurus i Cryolophosaurus.

Etymologia

Nazwa rodzajowa została utworzona ze słów: “nota” (“cecha”), “tesserae” (“tessery” - płytki używane do tworzenia mozaik) oraz “raptor” (“rabuś”/”drapieżnik”). Odnosi się ona do tego, że ten dinozaur posiadał cechy typowe dla różnych grup teropodów - zarówno dilofozaurydów, jak i celofyzoidów. Nazwa gatunkowa - frickensis - odnosi się do miejsca znalezienia holotypu, czyli do wioski Frick.

Spis gatunków

Notatesseraeraptor Zahner i Brinkmann, 2019
N. frickensis Zahner i Brinkmann, 2019

Bibliografia

Zahner, M., Brinkmann, W. (2019). "A Triassic averostran-line theropod from Switzerland and the early evolution of dinosaurs". Nature Ecology & Evolution. doi:10.1038/s41559-019-0941-z