Akainacephalus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (Zastępowanie tekstu - "Występowanie3" na "Występowanie")
(Poprawa opisu)
Linia 1: Linia 1:
 
{{DISPLAYTITLE:''Akainacephalus''}}
 
{{DISPLAYTITLE:''Akainacephalus''}}
{{Korekta|Do weryfikacji i być może rozszerzenia}}
 
 
{{Opis
 
{{Opis
  |Autor                  = [[Marcin Szermański]]
+
  |Autor                  = [[Marcin Szermański]], [[Paweł Konarzewski]]
 
  |Korekta                =  
 
  |Korekta                =  
 
  |nazwa                  = ''Akainacephalus'' (akainacefal)
 
  |nazwa                  = ''Akainacephalus'' (akainacefal)
Linia 11: Linia 10:
 
  |miejsce                = [[USA]]
 
  |miejsce                = [[USA]]
 
<small>Utah ([[formacja]] [[Kaiparowits]])</small>
 
<small>Utah ([[formacja]] [[Kaiparowits]])</small>
  |czas                  = {{Występowanie|77|75}}
+
  |czas                  = {{Występowanie|76|75}}
 
ok. 76 [[Ma]]<br>
 
ok. 76 [[Ma]]<br>
<small>[[późna kreda]] (późny [[kampan]])</small>  
+
<small>[[późna kreda]] ([[kampan]])</small>  
 
  |systematyka            = [[Dinosauria]]
 
  |systematyka            = [[Dinosauria]]
 
   
 
   
Linia 50: Linia 49:
  
 
Wielkość holotypu można szacować na około 3 m długości.
 
Wielkość holotypu można szacować na około 3 m długości.
 +
 +
==Budowa==
 +
[[Plik:Akainacephalus johnsoni.jpg|thumb|300px|right|Rekonstrukcja przyżyciowa ''Akainacephalus''. Autor: Juan(-username-) [https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Akainacephalus_johnsoni.jpg]]]
 +
''Akainacephalus'' był niewielkim dinozaurem pancernym, który swoim wyglądem przypominał azjatyckich kuzynów. Cechą charakterystyczną dinozaura ozdoby na głowie. Płaskie kości (''caputegulae'') o stożkowym kształcie, znajdujące się w rzędach pokrywały przód czaszki. Sześciokątne ''caputegulum'' leżały na kości czołowej. Znajdowały się również w okolicy nosa i tworzyły grubą kopułę. Z boków czaszki wyrastały prawie pionowe trójkątne rogi, które chroniły głowę dinozaura. Oczy były chronione pancerzem kostnym i rogami. Nozdrza zwierzęcia znajdowały się z boku podobnie jak u ''[[Nodocephalosaurus]]''. W ich okolicach mogły się znajdować dodatkowe otwory. Kość przedszczękowa wraz z szczękową tworzyły dziób. Podobnie jak swoi kuzyni posiadał ciało o beczkowatym kształcie pokryte licznymi osteodermami i kostnymi kolcami. Zachowane kręgi odcinka krzyżowego i grzbietowo-krzyżowego były zrośnięte i tworzyły ''synsacrum''. Ogon był zakończony potężną buławą służącą do obrony przed drapieżnikami. Tworzyły ją osetodermy wraz ze zrośniętymi kręgami ogonowymi. Siła uderzenia prawdopodobnie była w stanie łamać kości przeciwników, którzy chcieli zaatakować omawianego dinozaura.
  
 
==Etymologia==
 
==Etymologia==
Linia 67: Linia 70:
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
 
<small>
 
<small>
Wiersma, J.P & Irmis, R.B. (2018) A new southern Laramidian ankylosaurid, Akainacephalus johnsoni gen. et sp. nov., from the upper Campanian Kaiparowits Formation of southern Utah, USA. PeerJ 6:e5016. [[doi: https://doi.org/10.7717/peerj.5016]]
+
Wiersma, J.P & Irmis, R.B. (2018) A new southern Laramidian ankylosaurid, Akainacephalus johnsoni gen. et sp. nov., from the upper Campanian Kaiparowits Formation of southern Utah, USA. PeerJ 6:e5016. [[doi:10.7717/peerj.5016]]
 
</small>
 
</small>
  
Linia 79: Linia 82:
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kreda]]
 
[[Kategoria:Kampan]]
 
[[Kategoria:Kampan]]
[[Kategoria:Do poprawy - zajęte]]
 

Wersja z 21:38, 27 sie 2022

Autor: Marcin Szermański, Paweł Konarzewski


Akainacephalus (akainacefal)
Długość ok. 3 m
Miejsce USA

Utah (formacja Kaiparowits)

Czas
252 201 145
66

ok. 76 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Ankylosauria

Ankylosauridae

Ankylosaurinae

Ankylosaurini

Akainacephalus reconstructions.png
Kolor żółty - zachowane skamieniałe kości A. johnsoni.
Źródło: Wiersma i Irmis, 2018.

Homo sapiens.png Ankylosauridae.png

3 m

Porównanie wielkości Akainacephalus i człowieka.
Sylwetki: Phylopic.org

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Akainacephalus johnsoni to późnokredowy zaawansowany przedstawiciel ankylozaurów. Jak wiele jego krewnych, zamieszkiwał tereny należące do obecnych Stanów Zjednoczonych. Szkielet akainacefala znaleziono bowiem w południowym Utah, lecz morfologią czaszki przypomina azjatyckie ankylozaurydy, jak np. Saichania chulsanensis, Pinacosaurus grangeri czy Minotaurasaurus ramachandrani.

Wiek i lokalizacja

Holotyp tego dinozaura pancernego mieścił się w środkowych warstwach (bliżej dolnych pokładów niż górnych) formacji Kaiparowits. Te złoża piaskowca obfitują w skamieniałości różnych taksonów. Wiek formacji Kaiparowits oceniany jest na późny kampan, a konkretne znalezisko Akainacephalus na około 76,26 +/- 0,10 Ma.

Szkielet akainacefala odnaleziono na terenie hrabstwa Kane (południowe Utah) w rejonie Horse Mountain. Lokalizacja nr 1109, w której spoczywały szczątki tego ankylozaura, znana jest również pod potoczną nazwą "HMG Quarry".

Materiał kopalny

Bardzo dobrze zachowany holotyp UMNH VP 20202 to szkielet kompletny w ok. 45%, na który składają się: kompletna czaszka, obie k. żuchwowe, k. przedzębowa, kregi (4 grzbietowe, 4 grzbietowokrzyżowe, 3 krzyżowe, 1 krzyżowoogonowy i 8 ogonowych), żebra, kompletna maczuga ogonowa, obie łopatki, lewa k. łopatkowokrucza, prawa k. ramienna i łokciowa, częściowa lewa k. biodrowa, lewa k. udowa, piszczelowa i strzałkowa, paliczek, 2 niekompletne osteodermy szyjne w formie półpierścienia i 17 grzbietowych i dalszych osteoderm o różnych rozmiarach i kształtach.

Wielkość holotypu można szacować na około 3 m długości.

Budowa

Rekonstrukcja przyżyciowa Akainacephalus. Autor: Juan(-username-) [1]

Akainacephalus był niewielkim dinozaurem pancernym, który swoim wyglądem przypominał azjatyckich kuzynów. Cechą charakterystyczną dinozaura ozdoby na głowie. Płaskie kości (caputegulae) o stożkowym kształcie, znajdujące się w rzędach pokrywały przód czaszki. Sześciokątne caputegulum leżały na kości czołowej. Znajdowały się również w okolicy nosa i tworzyły grubą kopułę. Z boków czaszki wyrastały prawie pionowe trójkątne rogi, które chroniły głowę dinozaura. Oczy były chronione pancerzem kostnym i rogami. Nozdrza zwierzęcia znajdowały się z boku podobnie jak u Nodocephalosaurus. W ich okolicach mogły się znajdować dodatkowe otwory. Kość przedszczękowa wraz z szczękową tworzyły dziób. Podobnie jak swoi kuzyni posiadał ciało o beczkowatym kształcie pokryte licznymi osteodermami i kostnymi kolcami. Zachowane kręgi odcinka krzyżowego i grzbietowo-krzyżowego były zrośnięte i tworzyły synsacrum. Ogon był zakończony potężną buławą służącą do obrony przed drapieżnikami. Tworzyły ją osetodermy wraz ze zrośniętymi kręgami ogonowymi. Siła uderzenia prawdopodobnie była w stanie łamać kości przeciwników, którzy chcieli zaatakować omawianego dinozaura.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Akainacephalus składa się z 2 greckich słów: akaina (róg, kolec) i cephalus (głowa) i wyraźnie odnosi się do kolczastego pancerza holotypu. Z uwagi na drugi człon -cephalus może być mylnie kojarzony z pachycefalozaurami, u których wielu słowo to występuje w nazwach rodzajowych.

Z kolei epitet gatunkowy johnsoni honoruje Randy'ego Johnsona, pracownika z Muzeum Historii Naturalnej w Utah (Natural History Museum of Utah), który preparował czaszkę i dolną szczękę Akainacephalus.

Spis gatunków

Akainacephalus Wiersma i Irmis, 2018
A. johnsoni Wiersma i Irmis, 2018

Bibliografia

Wiersma, J.P & Irmis, R.B. (2018) A new southern Laramidian ankylosaurid, Akainacephalus johnsoni gen. et sp. nov., from the upper Campanian Kaiparowits Formation of southern Utah, USA. PeerJ 6:e5016. doi:10.7717/peerj.5016