Issi

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Issi
Dieta roślinożerny
Miejsce Grenlandia

(formacja Malmros Klint)

Czas
252 201 145
66

ok. 218-214 Ma
późny trias (środkowy noryk)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Plateosauridae

Issiskull.png
Rekonstrukcja czaszki Issi. Źródło: Beccari i in., 2021.


Wstęp

Issi to rodzaj zauropodomorfa żyjącego w późnym triasie na terenie dzisiejszej Grenlandii. Jego szczątki odnaleziono w 1994 r. i początkowo przypisywano je do Plateosaurus trossingensis. W 2021 r. Victor Beccari i współpracownicy ustanowili dla nich nowy rodzaj i gatunek.

Materiał kopalny

Holotyp to okaz NHDM 164741. Obejmuje on prawie kompletną czaszkę osobnika w późnym stadium młodości lub prawie dorosłego. Brakuje przedniej części kości przedszczękowych i zębowych oraz większości kości z prawej strony.

Paratyp (NHDM 164768) to również niemal kompletna czaszka młodego okazu. Jest ona bocznie zdeformowana. Brakuje głównie tylnych elementów czaszki.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Issi w języku grenlandzkim oznacza „zimny” i odnosi się do warunków, w jakich zosatły odnaleziono szczątki. Epitet gatunkowy znaczy „kość”.

Budowa

Zachowana część czaszki holotypu mierzy ok. 244 mm. Jej długość prawie dwukrotnie przekracza wysokość. Za życia zwierzęcia była ona nieco dłuższa. Czaszka paratypu jest wyraźnie mniejsza, co wynika z jego młodszego wieku. W kości przedszczękowej znajdowało się pięć zębów, podobnie jak u Plateosaurus. Autorzy opisu wskazali cztery autapomorfie, wyróżniające Issi spośród innych plateozaurydów. Analiza filogenetyczna wykazała, że najbliższym krewnym Issi był Plateosaurus.

Spis gatunków

Issi Beccari, Matrus, Wings, Milàn i Clemmensen, 2021
I. saaneq Beccari, Matrus, Wings, Milàn i Clemmensen, 2021

Bibliografia

Beccari, V., Mateus, O., Wings, O., Milàn, J. & Clemmensen, L.B. (2021). Issi saaneq gen. et sp. nov. - A New Sauropodomorph Dinosaur from the Late Triassic (Norian) of Jameson Land, Central East Greenland. Diversity, 13, 561. [[1]]