Lucianovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda


Lucianovenator (lucianowenator)
Długość: 4 m
Wysokość: 1,2 m
Miejsce występowania Argentyna - prowincja San Juan

formacja Quebrada del Barro

Czas występowania Około 210-200 Ma

późny noryk lub retyk (późny trias)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Neotheropoda

Coelophysoidea

Coelophysidae

Flying food by Kahless28.jpg

Dwa celofyzydy próbujące schwytać pterozaura. Autor Jakub Kowalski.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Lucianovenator bonoi to gatunek małego drapieżnego dinozaura bliskiego celofyzowi, który żył na terenie Argentyny pod koniec okresu triasowego (około 210-200 milionów lat temu). Jego nazwa honoruje Don Luciano Leyesa, mieszkańca małego miasta Balde de Leyes. W 2001 roku zwrócił on uwagę paleontologowi Ricardo Martínezowi na białe kości występujące w okolicznych skałach. Venator oznacza po łacinie łowcę. Drugi człon nazwy został nadany na cześć Tulio del Bono, przedstawiciela władz prowincji San Juan, który ściśle współpracuje i pomaga w rozwoju badań paleontologicznych na tym obszarze.

Materiał kopalny

Okazem typowym jest część kręgosłupa od trzeciego kręgu szyjnego do czwartego grzbietowego, odcinek krzyżowy składający się z pięciu kręgów, połączonych z ostatnim grzbietowym i pierwszym ogonowym oraz miednica bez końcówek kości kulszowej i łonowej.

Oprócz niego znaleziono podobnie zachowaną miednicę z pierwszym kręgiem ogonowym innego osobnika. Odcinek krzyżowy kręgosłupa kolejnego osobnika bez większości wyrostków kolczystych i żeber krzyżowych. Czwarty osobnik znany jest z miednicy, która również nie ma dalszej części kości kulszowej i łonowej. Do lucianowenatora mogła należeć także bliższa część prawej piszczeli, którą znaleziono oddzielnie.

Budowa

Lucianowenator był podobnie zbudowany co celofyz. Miał długi, wąski pysk. Szyja również była długa i składała się z 10 kręgów. Całe ciało było wysmukłe i szybkie. Długi ogon pozwalał utrzymywać równowagę.

Tryb życia

Lucianowenator był szybkim i zwinnym drapieżnikiem. Polował głównie na małą zdobycz, taką jak cynodonty i płazy.

Krewniacy

Dinozaur ten należał do rodziny celofyzydów, skupiającej wczesne nieduże drapieżniki takie jak celofyz, panguraptor, kampozaur i lepidus.

Spis gatunków

Lucianovenator Martínez i Apaldetti, 2017
Lucianovenator bonoi Martínez i Apaldetti, 2017

Literatura

Martínez, R.N., Apaldetti, C. 2017. A late Norian-Rhaetian coelophysid neotheropod (Dinosauria, Saurischia) from the Quebrada del Barro Formation, northwestern Argentina. Ameghiniana, w druku. [1]