Acta Palaeontologica Polonica

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 20:03, 9 cze 2024 autorstwa Taurovenator (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okładka Acta Palaeontologica Polonica.

Acta Palaeontologica Polonica (APP) - międzynarodowy kwartalnik naukowy wydawany przez Instytut Paleobiologii PAN. Został założony przez Romana Kozłowskiego w 1956 roku, kiedy postanowiono wydzielić z Acta Geologica Polonica periodyk bardziej skupiający się na tematyce paleobiologicznej. APP kładzie szczególny nacisk na artykuły poświęcone biologicznym aspektom paleontologii. Czasopismo to jest wydawane w języku angielskim, dawniej używano też polskiego i francuskiego. Choć początkowo periodyk opisywał głównie prace polskich badaczy, obecnie większość autorów artykułów, jak i część redakcji to obcokrajowcy. Głównym redaktorem jest obecnie Andrzej Kaim. Dostęp do czasopisma jest bezpłatny zgodnie z Budapest Open Access Initiative. Impact Factor (IF) dla APP wyniósł 1,949, co stawia je na 11 miejscu spośród 48 porównywanych czasopism paleontologicznych na świecie.

Na łamach tego czasopisma opisano wiele nowych dinozaurów. Między innymi:
Amurosaurus, Bagaraatan, Barsboldia, Borogovia, Brontomerus, Cruxicheiros, Demandasaurus, Eocarcharia, Erlikosaurus, Glacialisaurus, Goyocephale, Juratyrant (tylko rodzaj), Kryptops, Narambuenatitan, Nomingia, Pachyrhinosaurus perotorum, Psittacosaurus major, Sahaliyania, Saurolophus morrisi, Sinornithomimus, Smok (niekoniecznie dinozaur), Spinops, Suuwassea, Tochisaurus, Wellnhoferia, Xixiasaurus, Vayuraptor, Phuwiangvenator, Fylax, Bustingorrytitan i Musankwa.
W APP wiele jest też artykułów poświęconych znanym wcześniej dinozaurom, które znacznie poszerzają naszą wiedzę o nich np. o Olorotitan, Heterodontosaurus, Tarbosaurus czy Kelmayisaurus.