1983: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:198X}} == Wydarzenia == *24. maja 1982 zmarł Sidney Haughton, brytyjski paleontolog. == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1983 roku opisano '''12'...”) |
m |
||
| Linia 2: | Linia 2: | ||
== Wydarzenia == | == Wydarzenia == | ||
| − | |||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1983 roku opisano ''' | + | W 1983 roku opisano '''25''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''21''' nowych [[rodzaj]]ów i '''18''' nowych [[gatunek|gatunków]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''8''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 80: | Linia 79: | ||
|{{Kpt|[[Tumanova]], 1983}} | |{{Kpt|[[Tumanova]], 1983}} | ||
|[[Tyreofor]] ([[ankylozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | |[[Tyreofor]] ([[ankylozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Shunosaurus|{{U|Shunosaurus lii}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Dong]], [[Zhou]] & [[Zhang]], 1983}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Pachycephalosaurus|{{U|Stygimoloch spinifer}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Galton]] & [[Sues]], 1983}} | ||
| + | |= '''''[[Pachycephalosaurus|Pachycephalosaurus wyomingensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |<small>[[Dianchungosaurus|"{{U|Tianchungosaurus}}"]]</small> |
| + | |{{Kpt|[[Zhao]], 1983}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]''); ?= [[Dianchungosaurus|"Dianchungosaurus lufengensis"]]</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Ultrasaurus|{{U|Ultrasaurus tabriensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Kim]], 1983}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] ''[[incertae sedis]]'' z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Korea Południowa|Korei Południowej]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Xiaosaurus|{{U|Xiaosaurus dashanpensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Dong]] & [[Tang]], 1983}} | ||
| + | |[[Noernithischia]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Hexinlusaurus|Yandusaurus {{U|multidens}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[He]] & [[Cai]], 1983}} | ||
| + | |= '''''[[Hexinlusaurus|Hexinlusaurus multidens]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Yangchuanosaurus|Yangchuanosaurus {{U|magnus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Dong]], [[Zhou]] & [[Zhang]], 1983}} | ||
| + | |= '''''[[Yangchuanosaurus|Yangchuanosaurus shangyouensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Zizhongosaurus|{{U|Zizhongosaurus chuanchensis}}]]'' |
| − | + | |{{Kpt|[[Dong]], [[Zhou]] & [[Zhang]], 1983}} | |
| − | | | + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] ([[wulkanodontyd]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] |
| − | |||
| − | |{{ | ||
| − | |||
|} | |} | ||
Wersja z 17:18, 9 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 |
| 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 ... |
Wydarzenia
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1983 roku opisano 25 nowych nazw dinozaurów (21 nowych rodzajów i 18 nowych gatunków). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 8 z nich.