2006: Różnice pomiędzy wersjami
m |
|||
| (Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2006 roku opisano '''43''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''39''' nowych [[rodzaj]]ów, '''37''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się ''' | + | W 2006 roku opisano '''43''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''39''' nowych [[rodzaj]]ów, '''37''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''27''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 19: | Linia 19: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Alaskacephale|{{U|Alaskacephale gangloffi}}]]''''' | |'''''[[Alaskacephale|{{U|Alaskacephale gangloffi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sullivan]], 2006}} | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]], 2006}} |
|[[Pachycefalozaur]] z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Pachycefalozaur]] z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 39: | Linia 39: | ||
|- | |- | ||
|"[[Bayosaurus|{{U|Bayosaurus}}]]" | |"[[Bayosaurus|{{U|Bayosaurus}}]]" | ||
| − | |{{Kpt|[[Coria]], [[Currie]] & Carabajal, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Coria]], [[Currie]] & Paulina Carabajal, 2006}} |
|<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| Linia 51: | Linia 51: | ||
|- | |- | ||
|''[[Pachycephalosaurus|{{U|Dracorex hogwartsia}}]]'' | |''[[Pachycephalosaurus|{{U|Dracorex hogwartsia}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Bakker, Sullivan, Porter, Larson & Saulsbury, 2006}} | + | |{{Kpt|Bakker, [[Robert Sullivan|Sullivan]], Porter, Larson & Saulsbury, 2006}} |
|= '''''[[Pachycephalosaurus|Pachycephalosaurus wyomingensis]]''''' | |= '''''[[Pachycephalosaurus|Pachycephalosaurus wyomingensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 59: | Linia 59: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Europasaurus|{{U|Europasaurus holgeri}}]]''''' | |'''''[[Europasaurus|{{U|Europasaurus holgeri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|Mateus, Laven & Knötschke, 2006}} |
|[[Zauropod]] ([[brachiozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Niemcy|niemiec]] | |[[Zauropod]] ([[brachiozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Niemcy|niemiec]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 83: | Linia 83: | ||
|- | |- | ||
|''[[Khetranisaurus|{{U|Khetranisaurus barkhani}}]]'' | |''[[Khetranisaurus|{{U|Khetranisaurus barkhani}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Malkani, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Malkani]], 2006}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| Linia 91: | Linia 91: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ligabuesaurus|{{U|Ligabuesaurus leanzai}}]]''''' | |'''''[[Ligabuesaurus|{{U|Ligabuesaurus leanzai}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Bonaparte, González | + | |{{Kpt|Bonaparte, [[González Riga]] & Apesteguía, 2006}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 103: | Linia 103: | ||
|- | |- | ||
|''[[Marisaurus|{{U|Marisaurus jeffi}}]]'' | |''[[Marisaurus|{{U|Marisaurus jeffi}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Malkani, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Malkani]], 2006}} |
| − | | | + | |= '''''[[Isisaurus|Isisaurus colberti]]''''' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Maxakalisaurus|{{U|Maxakalisaurus topai}}]]''''' | |'''''[[Maxakalisaurus|{{U|Maxakalisaurus topai}}]]''''' | ||
| Linia 113: | Linia 113: | ||
|{{Kpt|[Anonymous] 2006}} | |{{Kpt|[Anonymous] 2006}} | ||
|<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |''[[Nanosaurus|{{U|Othnielosaurus}} consors]]'' |
|{{Kpt|([[Marsh]], [[1894]]) [[Galton]], 2006}} | |{{Kpt|([[Marsh]], [[1894]]) [[Galton]], 2006}} | ||
| − | |[[ | + | |= '''''[[Nanosaurus|Nanosaurus agilis]]'''''<br><small>(wcześniej ''Laosaurus consors, Othnielia consors'')</small> |
|- | |- | ||
|''[[Pakisaurus|{{U|Pakisaurus balochistani}}]]'' | |''[[Pakisaurus|{{U|Pakisaurus balochistani}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Malkani, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Malkani]], 2006}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 143: | Linia 143: | ||
|- | |- | ||
|''[[Sulaimanisaurus|{{U|Sulaimanisaurus gingerichi}}]]'' | |''[[Sulaimanisaurus|{{U|Sulaimanisaurus gingerichi}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Malkani, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Malkani]], 2006}} |
| − | | | + | | ?= '''''[[Jainosaurus|Jainosaurus septentrionalis]]''''' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Theiophytalia|{{U|Theiophytalia kerri}}]]''''' | |'''''[[Theiophytalia|{{U|Theiophytalia kerri}}]]''''' | ||
| Linia 159: | Linia 159: | ||
|- | |- | ||
|''[[Vitakridrinda|{{U|Vitakridrinda sulaimani}}]]'' | |''[[Vitakridrinda|{{U|Vitakridrinda sulaimani}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Malkani, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Malkani]], 2006}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[teropod]] ([[abelizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Pakistan]]u | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[teropod]] ([[abelizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Pakistan]]u | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
Aktualna wersja na dzień 09:53, 6 sty 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2006 roku opisano 43 nowe nazwy dinozaurów (39 nowych rodzajów, 37 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 27 z nich.
Dinosauromorpha
W 2006 roku opisano 1 nową nazwę dinozauromorfa (1 nowy rodzaj, 1 nowy gatunek). Obecnie jest on uznawany za ważny takson Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Sacisaurus agudoensis | Ferigolo & Langer, 2006 | Silezauryd z późnego triasu Brazylii |