2015: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
|||
| (Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 7: | Linia 7: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2015 roku opisano '''33''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów (w tym ''' | + | W 2015 roku opisano '''33''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów (w tym '''26''' nowych [[rodzaj]]ów, '''26''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''2''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). <br> |
| − | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się ''' | + | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''31''' z nich ('''25''' rodzajów, '''25''' gatunków i '''2''' kombinacje). |
{| | {| | ||
| Linia 16: | Linia 16: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Boreonykus|{{U|Boreonykus certekorum}}]]''''' | | '''''[[Boreonykus|{{U|Boreonykus certekorum}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Bell & Currie, 2015}} | + | | {{Kpt|Bell & [[Currie]], 2015}} |
| [[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | | [[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Brontosaurus|Brontosaurus parvus]]''''' | | '''''[[Brontosaurus|Brontosaurus parvus]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|(Peterson & Gilmore, [[1902]]) Tschopp, Mateus & Benson, 2015}} | + | | {{Kpt|(Peterson & Gilmore, [[1902]]) Tschopp, [[Mateus]] & Benson, 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Elosaurus parvus'', ''Apatosaurus parvus'')</small> | | [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Elosaurus parvus'', ''Apatosaurus parvus'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Brontosaurus|Brontosaurus yahnahpin]]''''' | | '''''[[Brontosaurus|Brontosaurus yahnahpin]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|(Filla & Redman, [[1994]]) Tschopp, Mateus & Benson, 2015}} | + | | {{Kpt|(Filla & Redman, [[1994]]) Tschopp, [[Mateus]] & Benson, 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Apatosaurus yahnahpin'', ''Eobrontosaurus yahnahpin'')</small> | | [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Apatosaurus yahnahpin'', ''Eobrontosaurus yahnahpin'')</small> | ||
| + | |- | ||
| + | |[[Chasmosaurus|''Chasmosaurus'' "{{U|priscus}}"]] | ||
| + | |{{Kpt|[[Longrich]]}}, 2015 | ||
| + | | <small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Chilesaurus|{{U|Chilesaurus diegosuarezi}}]]''''' | | '''''[[Chilesaurus|{{U|Chilesaurus diegosuarezi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Novas, Salgado, Suárez, Agnolín, Ezcurra, Chimento, de la Cruz, Isasi, Vargas & Rubilar-Rogers, 2015}} | + | | {{Kpt|[[Novas]], Salgado, Suárez, Agnolín, Ezcurra, Chimento, de la Cruz, Isasi, Vargas & Rubilar-Rogers, 2015}} |
| Roślinożerny [[teropod]] ([[tetanur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chile]] | | Roślinożerny [[teropod]] ([[tetanur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chile]] | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Dakotaraptor|{{U|Dakotaraptor steini}}]]''''' | | '''''[[Dakotaraptor|{{U|Dakotaraptor steini}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|DePalma, Burnham, Martin, Larson & Bakker, 2015}} | + | | {{Kpt|DePalma, Burnham, Martin, Larson & [[Bakker]], 2015}} |
| [[Teropod]] (duży [[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | | [[Teropod]] (duży [[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 44: | Linia 44: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Galeamopus|{{U|Galeamopus}} hayi]]''''' | | '''''[[Galeamopus|{{U|Galeamopus}} hayi]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|(Holland, [[1924]]) Tschopp, Mateus & Benson, 2015}} | + | | {{Kpt|(Holland, [[1924]]) Tschopp, [[Mateus]] & Benson, 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Diplodocus hayi'')</small> | | [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]]<br><small>(wcześniej ''Diplodocus hayi'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Haestasaurus|{{U|Haestasaurus}} becklesii]]''''' | | '''''[[Haestasaurus|{{U|Haestasaurus}} becklesii]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|(Mantell, [[1852]]) Upchurch, Mannion & Taylor, 2015}} | + | | {{Kpt|(Mantell, [[1852]]) [[Upchurch]], Mannion & [[Taylor]], 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[bazalny]] [[Macronaria]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Pelorosaurus becklesii'', ''Morosaurus becklesii'') | | [[Zauropod]] ([[bazalny]] [[Macronaria]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Pelorosaurus becklesii'', ''Morosaurus becklesii'') | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 56: | Linia 56: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Hualianceratops|{{U|Hualianceratops wucaiwanensis}}]]''''' | | '''''[[Hualianceratops|{{U|Hualianceratops wucaiwanensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Han, Forster, Clark & Xu, 2015}} | + | | {{Kpt|Han, [[Forster]], Clark & [[Xu]], 2015}} |
| [[Bazalny]] [[ceratops]] ([[czaojangzauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | | [[Bazalny]] [[ceratops]] ([[czaojangzauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Huanansaurus|{{U|Huanansaurus ganzhouensis}}]]''''' | | '''''[[Huanansaurus|{{U|Huanansaurus ganzhouensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Lü, Pu, Kobayashi, Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát & Shen, 2015}} | + | | {{Kpt|[[Lü]], Pu, [[Kobayashi]], Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát & Shen, 2015}} |
| [[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | | [[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 68: | Linia 68: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Ischioceratops|{{U|Ischioceratops zhuchengensis}}]]''''' | | '''''[[Ischioceratops|{{U|Ischioceratops zhuchengensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|He, Makovicky, Wang, Chen, Sullivan, Han & Xu, 2015}} | + | | {{Kpt|He, Makovicky, Wang, Chen, Sullivan, Han & [[Xu]], 2015}} |
| [[Ceratops]] ([[leptoceratopsyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] z niezwykłą wśród dinozaurów budową miednicy.<br><small>?= ''[[Zhuchengceratops]]'' | | [[Ceratops]] ([[leptoceratopsyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] z niezwykłą wśród dinozaurów budową miednicy.<br><small>?= ''[[Zhuchengceratops]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Koshisaurus|{{U|Koshisaurus katsuyama}}]]''''' | | '''''[[Koshisaurus|{{U|Koshisaurus katsuyama}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Shibata & Azuma, 2015}} | + | |{{Kpt|Shibata & [[Azuma]], 2015}} |
|[[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Japonia|Japonii]] | |[[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Japonia|Japonii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Kunbarrasaurus|{{U|Kunbarrasaurus ieversi}}]]''''' | | '''''[[Kunbarrasaurus|{{U|Kunbarrasaurus ieversi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Leahey, Molnar, Carpenter, Witmer & Salisbury, 2015}} | + | |{{Kpt|Leahey, Molnar, [[Carpenter]], Witmer & Salisbury, 2015}} |
| [[Tyreofor]] ([[Ankylosauria|ankylozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Australia|Australii]] | | [[Tyreofor]] ([[Ankylosauria|ankylozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Australia|Australii]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 96: | Linia 96: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Nebulasaurus|{{U|Nebulasaurus taito}}]]'''''<ref>opis nebulazaura pojawił się w wersji ''w druku'' już w 2013 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie ''[[Acta Palaeontologica Polonica]]'' wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.</ref> | | '''''[[Nebulasaurus|{{U|Nebulasaurus taito}}]]'''''<ref>opis nebulazaura pojawił się w wersji ''w druku'' już w 2013 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie ''[[Acta Palaeontologica Polonica]]'' wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.</ref> | ||
| − | |{{Kpt|Xing, Miyashita, Currie, You & Dong, 2015}} | + | |{{Kpt|Xing, Miyashita, [[Currie]], You & Dong, 2015}} |
|[[Zauropod]] ([[euzauropod]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ([[euzauropod]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 124: | Linia 124: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Sirindhorna|{{U|Sirindhorna khoratensis}}]]''''' | | '''''[[Sirindhorna|{{U|Sirindhorna khoratensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Shibata, Jintasakul, Azuma & You, 2015}} | + | | {{Kpt|Shibata, Jintasakul, [[Azuma]] & You, 2015}} |
| [[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Tajlandia|Tajlandii]] | | [[Ornitopod]] ([[bazalny]] [[hadrozauroid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Tajlandia|Tajlandii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Supersaurus|Supersaurus lourinhanensis]]''''' | | '''''[[Supersaurus|Supersaurus lourinhanensis]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|(Bonaparte & Mateus, [[1999]]) Tschopp, Mateus & Benson, 2015}} | + | | {{Kpt|([[Bonaparte]] & [[Mateus]], [[1999]]) Tschopp, [[Mateus]] & Benson, 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[Portugalia|Portugalii]]<br><small>(wcześniej ''Dinheirosaurus lourinhanensis'')</small> | | [[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z późnej [[jura|jury]] [[Portugalia|Portugalii]]<br><small>(wcześniej ''Dinheirosaurus lourinhanensis'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Qijianglong|{{U|Qijianglong guokr}}]]''''' | | '''''[[Qijianglong|{{U|Qijianglong guokr}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang & Currie, 2015}} | + | |{{Kpt|Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang & [[Currie]], 2015}} |
| [[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | | [[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 140: | Linia 140: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Yi|{{U|Yi qi}}]]''''' | | '''''[[Yi|{{U|Yi qi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Zheng, Sullivan, Wang, Xing, Wang, Zhang, | + | |{{Kpt|[[Xu]], Zheng, Sullivan, Wang, Xing, Wang, Zhang, [[O'Connor]], Zhang & Pan, 2015}} |
| [[Teropod]] ([[skansoriopterygid]]) ze środkowej-późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] ze skórną błoną lotną na kończynach przednich | | [[Teropod]] ([[skansoriopterygid]]) ze środkowej-późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] ze skórną błoną lotną na kończynach przednich | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Zhenyuanlong|{{U|Zhenyuanlong suni}}]]''''' | | '''''[[Zhenyuanlong|{{U|Zhenyuanlong suni}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü & Brusatte, 2015}} | + | |{{Kpt|[[Lü]] & [[Brusatte]], 2015}} |
| [[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | | [[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|} | |} | ||
| Linia 159: | Linia 159: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Archaeornithura|{{U|Archaeornithura meemannae}}]]''''' | | '''''[[Archaeornithura|{{U|Archaeornithura meemannae}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, Zheng, [[O'Connor]], Lloyd, Wang, Wang, Zhang | + | | {{Kpt|Wang, Zheng, [[O'Connor]], Lloyd, Wang, Wang, Zhang & Zhou}}, 2015 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Hongshanornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Cratoavis|{{U|Cratoavis cearensis}}]]''''' | | '''''[[Cratoavis|{{U|Cratoavis cearensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Carvahlo, Novas, Agnolin, Isasi, Freitas | + | | {{Kpt|Carvahlo, Novas, Agnolin, Isasi, Freitas & Andrade}}, 2015 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Brazylia]] | | [[Brazylia]] | ||
| Linia 175: | Linia 175: | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Fumicollis|{{U|Fumicollis hoffmani}}]]''''' | | '''''[[Fumicollis|{{U|Fumicollis hoffmani}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Bell & Chiappe}}, 2015 | | {{Kpt|Bell & Chiappe}}, 2015 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Hesperornithiformes]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Juehuaornis|{{U|Juehuaornis zhangi}}]]''''' |
| − | | {{Kpt| | + | | {{Kpt|Wang, Wang & Hu}}, 2015 |
| − | | [[Ornithothoraces]]: [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha]] |
| − | | [[ | + | | [[Chiny]] |
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Parapengornis|{{U|Parapengornis eurycaudatus }}]]''''' |
| − | | {{Kpt| | + | | {{Kpt|Hu, [[O'Connor]] & Zhou}}, 2015 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Pterygornis |{{U|Pterygornis dapingfangensis }}]]''''' |
| − | | {{Kpt|Wang, | + | | {{Kpt|Wang, Hu & Li}}, 2015 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Yuanjiawaornis|{{U|Yuanjiawaornis viriosus}}]]''''' |
| − | | {{Kpt|Hu, [[ | + | | {{Kpt|Hu, Liu, Li, [[Xu]] & Hou}}, 2015 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | |||
|} | |} | ||
<small><references/></small> | <small><references/></small> | ||
Aktualna wersja na dzień 11:26, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- 12. marca 2015 roku zmarła Zofia Kielan-Jaworowska, polska paleontolog.
- 14. grudnia 2015 roku zmarł John McIntosh, amerykański badacz zauropodów.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2015 roku opisano 33 nowe nazwy dinozaurów (w tym 26 nowych rodzajów, 26 nowych gatunków i 2 nowe kombinacje).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 31 z nich (25 rodzajów, 25 gatunków i 2 kombinacje).
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Boreonykus certekorum | Bell & Currie, 2015 | Teropod (dromeozauryd) z późnej kredy Kanady |
| Brontosaurus parvus | (Peterson & Gilmore, 1902) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Elosaurus parvus, Apatosaurus parvus) |
| Brontosaurus yahnahpin | (Filla & Redman, 1994) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Apatosaurus yahnahpin, Eobrontosaurus yahnahpin) |
| Chasmosaurus "priscus" | Longrich, 2015 | (nomen nudum) |
| Chilesaurus diegosuarezi | Novas, Salgado, Suárez, Agnolín, Ezcurra, Chimento, de la Cruz, Isasi, Vargas & Rubilar-Rogers, 2015 | Roślinożerny teropod (tetanur) z późnej jury Chile |
| Dakotaraptor steini | DePalma, Burnham, Martin, Larson & Bakker, 2015 | Teropod (duży dromeozauryd) z późnej kredy USA |
| Eucnemesaurus entaxonis | McPhee, Choiniere, Yates & Viglietti, 2015 | Zauropodomorf z późnego triasu-wczesnej jury RPA, drugi ważny gatunek Eucnemesaurus |
| Galeamopus hayi | (Holland, 1924) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA (wcześniej Diplodocus hayi) |
| Haestasaurus becklesii | (Mantell, 1852) Upchurch, Mannion & Taylor, 2015 | Zauropod (bazalny Macronaria) z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii (wcześniej Pelorosaurus becklesii, Morosaurus becklesii) |
| Horshamosaurus rudgwickensis | (Blows, 1996) Blows, 2015 | Tyreofor (nodozauryd) z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii (wcześniej Polacanthus rudgwickensis) |
| Hualianceratops wucaiwanensis | Han, Forster, Clark & Xu, 2015 | Bazalny ceratops (czaojangzauryd) z późnej jury Chin |
| Huanansaurus ganzhouensis | Lü, Pu, Kobayashi, Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát & Shen, 2015 | Teropod (owiraptorozaur) z późnej kredy Chin |
| Iguanodon galvensis | Verdú, Royo-Torres, Cobos & Alcalá, 2015 | Ornitopod (iguanodontyd) z wczesnej kredy Hiszpanii, trzeci ważny gatunek Iguanodon |
| Ischioceratops zhuchengensis | He, Makovicky, Wang, Chen, Sullivan, Han & Xu, 2015 | Ceratops (leptoceratopsyd) z późnej kredy Chin z niezwykłą wśród dinozaurów budową miednicy. ?= Zhuchengceratops |
| Koshisaurus katsuyama | Shibata & Azuma, 2015 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z wczesnej kredy Japonii |
| Kunbarrasaurus ieversi | Leahey, Molnar, Carpenter, Witmer & Salisbury, 2015 | Tyreofor (ankylozaur) z wczesnej kredy Australii |
| Lepidocheirosaurus natatilis | Alifanov & Saveliev, 2015 | = Kulindapteryx ukureica |
| Lepidus praecisio | Nesbitt & Ezcurra, 2015 | Teropod (celofyzoid) z późnego triasu USA |
| Morelladon beltrani | Gasulla, Escaso, Narváez, Ortega & Sanz, 2015 | Ornitopod (iguanodont) z żaglem na grzbiecie, z wczesnej kredy Hiszpanii |
| Mosaiceratops azumai | Zheng, Jin & Xu, 2015 | Ceratops (bazalny neoceratops) z późnej kredy Chin |
| Nebulasaurus taito[1] | Xing, Miyashita, Currie, You & Dong, 2015 | Zauropod (euzauropod) ze środkowej jury Chin |
| Padillasaurus leivaensis | Carballido, Pol, Ruge, Bernal, Páramo-Fonseca & Etayo-Serna, 2015 | Zauropod (brachiozauryd) z wczesnej kredy Kolumbii |
| Probrachylophosaurus bergei | Fowler & Horner, 2015 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy USA |
| Pulanesaura eocollum | McPhee, Bonnan, Yates, Neveling & Choiniere, 2015 | Bazalny zauropod z wczesnej jury RPA |
| Regaliceratops peterhewsi | Brown & Henderson, 2015 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy Kanady, wykazujący konwergencję do centrozaurynów |
| Saurornitholestes sullivani | Jasinski, 2015 | Teropod (dromeozauryd) z późnej kredy USA, trzeci gatunek Saurornitholestes |
| Sefapanosaurus zastronensis | Otero, Krupandan, Pol, Chinsamy & Choiniere, 2015 | Zauropodomorf z późnego triasu-wczesnej jury RPA |
| Sirindhorna khoratensis | Shibata, Jintasakul, Azuma & You, 2015 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z wczesnej kredy Tajlandii |
| Supersaurus lourinhanensis | (Bonaparte & Mateus, 1999) Tschopp, Mateus & Benson, 2015 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury Portugalii (wcześniej Dinheirosaurus lourinhanensis) |
| Qijianglong guokr | Xing, Miyashita, Zhang, Li, Ye, Sekiya, Wang & Currie, 2015 | Zauropod (mamenchizauryd) z późnej jury Chin |
| Wendiceratops pinhornensis | Evans & Ryan, 2015 | Ceratops (centrozauryn) z późnej kredy Kanady |
| Yi qi | Xu, Zheng, Sullivan, Wang, Xing, Wang, Zhang, O'Connor, Zhang & Pan, 2015 | Teropod (skansoriopterygid) ze środkowej-późnej jury Chin ze skórną błoną lotną na kończynach przednich |
| Zhenyuanlong suni | Lü & Brusatte, 2015 | Teropod (dromeozauryd) z wczesnej kredy Chin |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Archaeornithura meemannae | Wang, Zheng, O'Connor, Lloyd, Wang, Wang, Zhang & Zhou, 2015 | Ornithothoraces: Hongshanornithidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Cratoavis cearensis | Carvahlo, Novas, Agnolin, Isasi, Freitas & Andrade, 2015 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Brazylia | wczesna kreda | |
| Dunhuangia cuii | Wang, Li, O'Connor, Zhou & You, 2015 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Fumicollis hoffmani | Bell & Chiappe, 2015 | Ornithothoraces: Hesperornithiformes | USA | późna kreda | |
| Juehuaornis zhangi | Wang, Wang & Hu, 2015 | Ornithothoraces: Ornithuromorpha | Chiny | wczesna kreda | |
| Parapengornis eurycaudatus | Hu, O'Connor & Zhou, 2015 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Pterygornis dapingfangensis | Wang, Hu & Li, 2015 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuanjiawaornis viriosus | Hu, Liu, Li, Xu & Hou, 2015 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda |
- ↑ opis nebulazaura pojawił się w wersji w druku już w 2013 roku, jednak duża kolejka artykułów w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica wymusiła oczekiwanie na oficjalne uznanie nazwy aż dwa lata.