2006: Różnice pomiędzy wersjami
m (Znacznik: Anulowanie edycji) |
m |
||
| (Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 19: | Linia 19: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Alaskacephale|{{U|Alaskacephale gangloffi}}]]''''' | |'''''[[Alaskacephale|{{U|Alaskacephale gangloffi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sullivan]], 2006}} | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]], 2006}} |
|[[Pachycefalozaur]] z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Pachycefalozaur]] z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 39: | Linia 39: | ||
|- | |- | ||
|"[[Bayosaurus|{{U|Bayosaurus}}]]" | |"[[Bayosaurus|{{U|Bayosaurus}}]]" | ||
| − | |{{Kpt|[[Coria]], [[Currie]] & Carabajal, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Coria]], [[Currie]] & Paulina Carabajal, 2006}} |
|<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| Linia 51: | Linia 51: | ||
|- | |- | ||
|''[[Pachycephalosaurus|{{U|Dracorex hogwartsia}}]]'' | |''[[Pachycephalosaurus|{{U|Dracorex hogwartsia}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Bakker, Sullivan, Porter, Larson & Saulsbury, 2006}} | + | |{{Kpt|Bakker, [[Robert Sullivan|Sullivan]], Porter, Larson & Saulsbury, 2006}} |
|= '''''[[Pachycephalosaurus|Pachycephalosaurus wyomingensis]]''''' | |= '''''[[Pachycephalosaurus|Pachycephalosaurus wyomingensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 91: | Linia 91: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ligabuesaurus|{{U|Ligabuesaurus leanzai}}]]''''' | |'''''[[Ligabuesaurus|{{U|Ligabuesaurus leanzai}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Bonaparte, González | + | |{{Kpt|Bonaparte, [[González Riga]] & Apesteguía, 2006}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 99: | Linia 99: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Mapusaurus|{{U|Mapusaurus roseae}}]]''''' | |'''''[[Mapusaurus|{{U|Mapusaurus roseae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Coria & | + | |{{Kpt|Coria & [[Currie]], 2006}} |
|[[Teropod]] ([[karcharodontozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Teropod]] ([[karcharodontozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 107: | Linia 107: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Maxakalisaurus|{{U|Maxakalisaurus topai}}]]''''' | |'''''[[Maxakalisaurus|{{U|Maxakalisaurus topai}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Kellner, Campos, Azevedo, Trotta, Henriques, Craik & | + | |{{Kpt|Kellner, Campos, Azevedo, Trotta, Henriques, Craik & Silva, 2006}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Brazylia|Brazylii]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Brazylia|Brazylii]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 130: | Linia 130: | ||
|<small>prawdopodobnie nie-dinozaurowy archozaur</small> | |<small>prawdopodobnie nie-dinozaurowy archozaur</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |''[[ | + | |''[[Xenovenator|?Saurornitholestes {{U|robustus}}]]'' |
| − | |{{Kpt|Sullivan, 2006}} | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]], 2006}} |
| − | | | + | |= '''''[[Xenovenator|Xenovenator? robustus]]''''' |
|- | |- | ||
|''[[Sinusonasus|{{U|Sinucerasaurus}} magnodens]]'' | |''[[Sinusonasus|{{U|Sinucerasaurus}} magnodens]]'' | ||
| − | |{{kpt|Xu | + | |{{kpt|Xu & Wang, 2004}} ''vide'' {{Kpt|Xu & Norell, 2006}} |
|= '''''[[Sinusonasus|Sinusonasus magnodens]]''''' | |= '''''[[Sinusonasus|Sinusonasus magnodens]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Sonidosaurus|{{U|Sonidosaurus saihangaobiensis}}]]''''' | |'''''[[Sonidosaurus|{{U|Sonidosaurus saihangaobiensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu | + | |{{Kpt|Xu, Zhang, Tan, Zhao. & Tan, 2006}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
Aktualna wersja na dzień 14:29, 11 sty 2026
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2006 roku opisano 43 nowe nazwy dinozaurów (39 nowych rodzajów, 37 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 27 z nich.
Dinosauromorpha
W 2006 roku opisano 1 nową nazwę dinozauromorfa (1 nowy rodzaj, 1 nowy gatunek). Obecnie jest on uznawany za ważny takson Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Sacisaurus agudoensis | Ferigolo & Langer, 2006 | Silezauryd z późnego triasu Brazylii |