1993: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:199X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1992 roku opisano '''27''' nowych nazw dinozaurów ('''19''' nowych rodzajów, '''14''' no...”) |
(nie ma kombinacji "Triceratops olsoni") |
||
| (Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez jednego użytkownika) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W | + | W 1993 roku opisano '''26''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''17''' nowych [[rodzaj]]ów, '''19''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''2''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''11''' z nich. |
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| − | ! width=" | + | ! width="420px"|Autorzy |
! Uwagi | ! Uwagi | ||
|- | |- | ||
| Linia 37: | Linia 37: | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] (?[[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Titanosaurus valdensis'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] (?[[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Titanosaurus valdensis'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U|Klamelisaurus gobiensis}} Zhao, 1993 | + | |[[Tianchisaurus|"{{U|Jurassosaurus nedegoapeferkimoruma}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Dong]]}} ''vide'' {{kpt|Holden, 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = ''[[Tianchisaurus|Tianchisaurus nedegoapeferima]]'' | ||
| + | |- | ||
| + | |[[Kelmayisaurus#K._.22gigantus.22|''Kelmayisaurus'' "{{U|gigantus}}"]] | ||
| + | |{{Kpt|Grandy, 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Klamelisaurus|{{U|Klamelisaurus gobiensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Zhao]], 1993}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>?= '''''[[Bellusaurus|Bellusaurus sui]]'''''</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |Liliensternus {{U|airelensis}} | + | |''[[Lophostropheus|Liliensternus {{U|airelensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Cuny & [[Galton]], 1993}} | ||
| + | |= '''''[[Lophostropheus|Lophostropheus airelensis]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Malawisaurus|{{U|Malawisaurus}} dixeyi]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Haughton]], [[1928]]) Jacobs, Winkler, Downs & Gomani, 1993}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Malawi]]<br><small>(wcześniej ''"Gigantosaurus" dixeyi, Tornieria dixeyi'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Meroktenos|Melanorosaurus {{U|thabanensis}}]]'' |
| + | |{{kpt|Gauffre, 1993}} | ||
| + | |= '''''[[Meroktenos|Meroktenos thabanensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Monolophosaurus|"Monolophosaurus {{U|dongi}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Grady]], 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Monolophosaurus|Monolophosaurus jiangi]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U|"Mononychus" olecranus}} Perle, Norell, Chiappe & | + | |''[[Mononykus|{{U|"Mononychus" olecranus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Perle]], [[Norell]], [[Chiappe]] & [[Clark]], 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen occupatum]]'');</small> = '''''[[Mononykus|Mononykus olecranus]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Mononykus|{{U|Mononykus}} olecranus]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Perle]], [[Norell]], [[Chiappe]] & [[Clark]], 1993) [[Perle]], [[Norell]], [[Chiappe]] & [[Clark]], 1993}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]]<br><small>(wcześniej ''"Mononychus" olecranus'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Naashoibitosaurus|{{U|Naashoibitosaurus ostromi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Hunt & [[Lucas]], 1993}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pararhabdodon|{{U|Pararhabdodon isonensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Casanovas-Cladellas, Santafé-Llopis & Isidro-Llorens, 1993}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Hiszpania|Hiszpanii]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |<small>''[[Shuvosaurus|{{U|Shuvosaurus inexpectatus}}]]''</small> |
| + | |{{Kpt|[[Chatterjee]], 1993}} | ||
| + | |<small>krokodyl ([[popozauryd]]), nie [[dinozaur]]</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{ | + | |''[[Coelophysis|"Syntarsus" colberti]]'' |
| + | |({{Kpt|[[Hunt]]}} & {{Kpt|[[Lucas]]}}, [[1991]]) {{Kpt|[[Gregory Paul|Paul]]}}, 1993 | ||
| + | |= '''''[[Coelophysis|Coelophysis bauri]]'''''<br><small>(wcześniej ''Rioarribasaurus colberti'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Yangchuanosaurus|Szechuanosaurus {{U|zigongensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Gao, 1993}} | ||
| + | |= '''''[[Yangchuanosaurus|Yangchuanosaurus zigongensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Tianchisaurus|{{U|Tianchisaurus nedegoapeferima}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Dong]], 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] (?[[ankylozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>(wcześniej "Jurassosaurus nedegoapeferkimoruma")</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |'''''[[Tsagantegia|{{U|Tsagantegia longicranialis}}]]''''' |
| − | + | |{{Kpt|[[Tumanova]], 1993}} | |
| − | |{{ | + | |[[Tyreofor]] ([[ankylozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] |
| − | | | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | | | + | |'''''[[Utahraptor|{{U|Utahraptor ostrommaysorum}}]]''''' |
| − | |- | + | |{{Kpt|[[Kirkland]], Burge & Gaston, 1993}} |
| − | |{{U| | + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] |
| − | + | |- style="background-color:Khaki" | |
| − | |{{ | + | |'''''[[Wuerhosaurus#W._ordosensis|Wuerhosaurus {{U|ordosensis}}]]''''' |
| − | |- | + | |{{Kpt|[[Dong]], 1993}} |
| − | |Wuerhosaurus {{U|ordosensis}} | + | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], drugi ?[[ważny]] [[gatunek]] ''[[Wuerhosaurus]]'' |
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 07:50, 19 kwi 2022
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1993 roku opisano 26 nowych nazw dinozaurów (17 nowych rodzajów, 19 nowych gatunków i 2 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 11 z nich.