1990: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:198X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1990 roku opisano '''19''' nowych nazw dinozaurów ('''10''' nowych rodzajów, '''7''' now...”) |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1990 roku opisano ''' | + | W 1990 roku opisano '''21''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''17''' nowych [[rodzaj]]ów, '''10''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''3''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''8''' z nich. |
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| Linia 28: | Linia 28: | ||
|{{Kpt|([[Riabinin]], [[1914]]) [[Molnar]], [[Kurzanov]] & [[Dong]], 1990}} | |{{Kpt|([[Riabinin]], [[1914]]) [[Molnar]], [[Kurzanov]] & [[Dong]], 1990}} | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> kość [[teropod]]a ([[tetanur]]a) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Rosja|Rosji]], prawdopodobnie nienależący do ''[[Chilantaisaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Allosaurus sibiricus, Andtrodemus sibiricus'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> kość [[teropod]]a ([[tetanur]]a) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Rosja|Rosji]], prawdopodobnie nienależący do ''[[Chilantaisaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Allosaurus sibiricus, Andtrodemus sibiricus'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Drinker|{{U|Drinker nisti}}]]''''' | ||
| + | |{{kpt|[[Bakker]], [[Galton]], Siegwarth & Filla, 1990}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hypsilofodontyd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Edmontosaurus#E._annectens|Edmontosaurus annectens]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Marsh]], [[1892]]) [[Brett-Surman]], 1990}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z póśnej [[kreda|kredy]] [[USA]] i [[Kanada|Kanady]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Edmontosaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Claosaurus annectens, Trachodon annectens, Thespesius annectens, Anatosaurus annectens'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Edmontosaurus|Edmontosaurus saskatchewanensis]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Charles_M._Sternberg|Sternberg]], [[1926]]) [[Brett-Surman]], 1990}} | ||
| + | |= '''''[[Edmontosaurus#E._annectens|Edmontosaurus annectens]]'''''<br><small>(wcześniej ''Thespesius saskatchewanensis, Anatosaurus saskatchewanensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Emausaurus|{{U|Emausaurus ernsti}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Haubold]], 1990}} | ||
| + | |[[Bazalny]] [[tyreofor]] z wczesnej [[jura|jury]] [[Niemcy|Niemiec]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Epachthosaurus|{{U|Epachthosaurus sciuttoni}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Powell]], 1990}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Futabasaurus|{{U|Futabasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Gryposaurus|"{{U|Hadrosauravus latidens}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Horner]]}} ''vide'' {{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Gryposaurus|Gryposaurus latidens]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |"[[Hisanohamasaurus|{{U|Hisanohamasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Katsuyamasaurus|{{U|Katsuyamasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Fukuiraptor|Fukuiraptor kitadaniensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Kitadanisaurus|{{U|Kitadanisaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Fukuiraptor|Fukuiraptor kitadaniensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Madsenius|{{U|Madsenius}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Allosaurus|Allosaurus fragilis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Monkonosaurus|{{U|Monkonosaurus lawulacus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Zhao]], [[1986]]}} ''vide'' {{Kpt|[[Dong]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z wczesnej-późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Richardoestesia|{{U|Richardoestesia gilmorei}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Currie]], Rigby & Sloan, 1990}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[celurozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Einiosaurus|''Styracosaurus'' "{{U|makeli}}"]] |
| + | |{{Kpt|Czerkas & Czerkas, 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Einiosaurus|Einiosaurus procurvicornis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Sugiyamasaurus|{{U|Sugiyamasaurus}}]]" |
| − | + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | |
| − | + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |
| − | + | |- style="background-color:Khaki" | |
| − | + | |'''''[[Yimenosaurus|{{U|Yimenosaurus youngi}}]]''''' | |
| − | + | |{{Kpt|Bai, Yang & Wang, 1990}} | |
| − | |{{U| | + | |[[Zauropodomorf]] ([[plateozauryd]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] |
| − | | | ||
| − | |||
| − | |- | ||
| − | | | ||
| − | |||
| − | |{{U|Yimenosaurus youngi}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 23:39, 16 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 |
| 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1990 roku opisano 21 nowych nazw dinozaurów (17 nowych rodzajów, 10 nowych gatunków i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 8 z nich.