2019: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Mezozoiczne Avialae) |
||
| Linia 302: | Linia 302: | ||
== Mezozoiczne [[Avialae]] == | == Mezozoiczne [[Avialae]] == | ||
| − | |||
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| Linia 319: | Linia 318: | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | | ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontornis}} yangi]]'' |
| {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | | {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Longipterygidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | |Wcześniej ''Camptodontus yangi''. Prawdopodobny synonim ''[[Longipteryx]]''. |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Elektorornis|{{U|Elektorornis chenguangi}}]]''''' | | '''''[[Elektorornis|{{U|Elektorornis chenguangi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Xing, [[O'Connor]], Chiappe, McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei}}, 2019 | + | | {{Kpt|Xing, [[O'Connor]], [[Chiappe]], McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei}}, 2019 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Birma]] | | [[Birma]] | ||
| Linia 340: | Linia 339: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gretcheniao|{{U|Gretcheniao sinensis}}]]''''' | | '''''[[Gretcheniao|{{U|Gretcheniao sinensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Chiappe, Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di}}, 2019 | + | | {{Kpt|[[Chiappe]], Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di}}, 2019 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| Linia 352: | Linia 351: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Orienantius|{{U|Orienantius ritteri}}]]''''' | | '''''[[Orienantius|{{U|Orienantius ritteri}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Liu, Chiappe, Zhang, Serrano & Meng}}, 2019 | + | | {{Kpt|Liu, [[Chiappe]], Zhang, Serrano & Meng}}, 2019 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
Wersja z 18:41, 14 sty 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2019 roku opisano 44 nowych nazw dinozaurów (43 nowe rodzaje, 44 nowych gatunków).
Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | ||
|---|---|---|---|---|
| Kwanasaurus williamparkeri | Martz & Small, 2019 | Dinosauriformes: Silesauridae | USA | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Alcmonavis poeschli | Rauhut, Tischlinger & Foth, 2019 | Theropoda: Avialae | Niemcy | późna jura | |
| Avimaia schweitzerae | Bailleul, O'Connor, Zhang, Li, Wang, Lamanna, Zhu & Zhou, 2019 | Ornithoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Camptodontornis yangi | (Li, Gong, Zhang, Yang & Hou, 2010) Demirijan, 2019 | Ornithothoraces: Longipterygidae | Chiny | wczesna kreda | Wcześniej Camptodontus yangi. Prawdopodobny synonim Longipteryx. |
| Elektorornis chenguangi | Xing, O'Connor, Chiappe, McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Fukuipteryx prima | Imai, Azuma, Kawabe, Shibata, Miyata, Wang & Zhou, 2019 | Theropoda: Avialae | Japonia | wczesna kreda | |
| Gretcheniao sinensis | Chiappe, Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Kookne yeutensis | Novas, Agnolin, Rozadilla, Aranciaga-Rollando, Brissón-Eli, Motta, Cerroni, Ezcura, Martinelli, D'Angelo, Álvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, García-Marsá, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Loinaze, Fernandez & Salgado, 2019 | Ornithothoraces: Ornithurae | Argentyna | późna kreda | |
| Orienantius ritteri | Liu, Chiappe, Zhang, Serrano & Meng, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Shangyang graciles | Wang & Zhou, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yangavis confucii | Wang & Zhou, 2019 | Pygostylia: Confuciusornithidae | Chiny | wczesna kreda |