2021: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m |
||
| Linia 164: | Linia 164: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Rhomaleopakhus|{{U|Rhomaleopakhus turpanensis}}]]''''' | |'''''[[Rhomaleopakhus|{{U|Rhomaleopakhus turpanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Upchurch]], Mannion, [[Xu]] & Barret}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Upchurch]], Mannion, [[Xu]] & [[Barret]]}}, 2021 |
|[[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | |[[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 195: | Linia 195: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | |'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Maidment]], Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & Barrett}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Maidment]], Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & [[Barrett]]}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Maroko]] | |[[Maroko]] | ||
| Linia 213: | Linia 213: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tarchia|Tarchia {{U|tumanovae}}]]''''' | |'''''[[Tarchia|Tarchia {{U|tumanovae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Park, Lee, Kobayashi, Jacobs, Barsbold, Lee, Kim, Song & Polcyn}}, 2021 | + | |{{Kpt|Park, Lee, [[Kobayashi]], Jacobs, Barsbold, Lee, Kim, Song & Polcyn}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 226: | Linia 226: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]''''' | |'''''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, Zelenitsky, Ahmedshaev & [[Kobayashi]]}}, 2021 | + | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, [[Zelenitsky]], Ahmedshaev & [[Kobayashi]]}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | ||
|[[Uzbekistan]] | |[[Uzbekistan]] | ||
| Linia 238: | Linia 238: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | |'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Takasaki, Kubota & Fiorillo}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Takasaki, Kubota & [[Fiorillo]]}}, 2021 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
| Linia 279: | Linia 279: | ||
| '''''[[Yuanchuavis|{{U|Yuanchuavis kompsosoura]]}}''''' | | '''''[[Yuanchuavis|{{U|Yuanchuavis kompsosoura]]}}''''' | ||
| {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou}}, 2021 | | {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou}}, 2021 | ||
| − | | [[Ornithothoraces]]: [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 11:57, 26 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2021 roku opisano 38 nowe nazwy dinozaurów (36 nowych rodzajów, 36 nowych gatunków oraz 2 nowe kombinacje).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się wszystkie z nich.
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Fortipesavis prehendens | Clark & O'Connor, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Khinganornis hulunbuirensis | Wang, Cau, Kundrát, Chiappe, Ji, Wang, Li & Wu, 2021 | Ornithothoraces: Gansuidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Neimengornis rectusmim | Wang, Wang, Guo, Kang, Ma & Ju, 2021 | Avialae: Jeholornithiformes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuanchuavis kompsosoura | Wang, O'Connor, Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuornis junchangi | Xu, Buffetaut, O'Connor, Zhang, Jia, Zhang, Chang & Tong, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | późna kreda |