2019: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m |
||
| (Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2019 roku opisano ''' | + | W 2019 roku opisano '''44''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''43''' nowe [[rodzaj]]e, '''44''' nowych [[gatunek|gatunków]]). |
Obecnie wszystkie uznawane są za [[Takson ważny|ważne]] [[takson]]y nieptasich dinozaurów. | Obecnie wszystkie uznawane są za [[Takson ważny|ważne]] [[takson]]y nieptasich dinozaurów. | ||
| Linia 36: | Linia 36: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Asfaltovenator|{{U|Asfaltovenator vialidadi}}]]''''' | | '''''[[Asfaltovenator|{{U|Asfaltovenator vialidadi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Rauhut & Pol}}, 2019 | + | |{{Kpt|[[Rauhut]] & Pol}}, 2019 |
| [[Theropoda]]: [[Allosauroidea]] | | [[Theropoda]]: [[Allosauroidea]] | ||
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| Linia 42: | Linia 42: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Bajadasaurus|{{U|Bajadasaurus pronuspinax}}]]''''' | | '''''[[Bajadasaurus|{{U|Bajadasaurus pronuspinax}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gallina, Apesteguía, Canale & Haluza, 2019}} | + | |{{Kpt|Gallina, [[Apesteguía]], Canale & Haluza, 2019}} |
| [[Sauropoda]]: [[Dicraeosauridae]] | | [[Sauropoda]]: [[Dicraeosauridae]] | ||
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
|[[Dikreozauryd]] z długimi, skierowanymi ku przodowi wyrostkami kolczystymi kręgów szyjnych. | |[[Dikreozauryd]] z długimi, skierowanymi ku przodowi wyrostkami kolczystymi kręgów szyjnych. | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Baalsaurus|{{U|Baalsaurus mansillai}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Calvo]] & [[González Riga]], 2019}} | ||
| + | | [[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
| + | | [[Argentyna]] | ||
| + | |{{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Convolosaurus|{{U|Convolosaurus marri}}]]''''' | | '''''[[Convolosaurus|{{U|Convolosaurus marri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Andrzejewski, Winkler & Jacobs 2019}} | + | |{{Kpt|Andrzejewski, Winkler & Jacobs, 2019}} |
| [[Ornithopoda]] | | [[Ornithopoda]] | ||
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| Linia 55: | Linia 61: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Ferrisaurus|{{U|Ferrisaurus sustutensis}}]]''''' | | '''''[[Ferrisaurus|{{U|Ferrisaurus sustutensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Arbour & Evans, 2019}} | + | |{{Kpt|[[Arbour]] & [[Evans]], 2019}} |
| [[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | | [[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | ||
| [[Kanada]] | | [[Kanada]] | ||
| Linia 85: | Linia 91: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gobihadros|{{U|Gobihadros mongoliensis}}]]''''' | | '''''[[Gobihadros|{{U|Gobihadros mongoliensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Tsogtbaatar, Weishampel, Evans & Watabe, 2019}} | + | |{{Kpt|Tsogtbaatar, [[Weishampel]], [[Evans]] & Watabe, 2019}} |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauroidea]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauroidea]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 91: | Linia 97: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gobiraptor|{{U|Gobiraptor minutus}}]]''''' | | '''''[[Gobiraptor|{{U|Gobiraptor minutus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Lee, Lee, Chinsamy, Lü, Barsbold & Tsogtbaatar, 2019}} | + | |{{Kpt| Lee, Lee, Chinsamy, [[Lü]], [[Barsbold]] & Tsogtbaatar, 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| Linia 97: | Linia 103: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Hesperornithoides |{{U|Hesperornithoides miessleri}}]]''''' | | '''''[[Hesperornithoides |{{U|Hesperornithoides miessleri}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hartman, Mortimer, Wahl, Lomax, Lippincott & Lovelace, 2019}} | + | |{{Kpt|[[Hartman]], [[Mortimer]], Wahl, Lomax, Lippincott & Lovelace, 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | | [[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | ||
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| Linia 105: | Linia 111: | ||
| '''''[[Imperobator|{{U|Imperobator antarcticus}}]]''''' | | '''''[[Imperobator|{{U|Imperobator antarcticus}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Ely & Case, 2019}} | |{{Kpt|Ely & Case, 2019}} | ||
| − | |[[Theropoda]]: [[ | + | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] |
|[[Antarktyda]] | |[[Antarktyda]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Isasicursor |{{U|Isasicursor santacrucensis}}]]''''' | | '''''[[Isasicursor |{{U|Isasicursor santacrucensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Novas]], [[Agnolin]], Rozadilla, Aranciaga-Rolando, Brisson-Egli, Motta, Cerroni, [[Ezcurra]], | + | |{{Kpt|[[Novas]], [[Agnolin]], Rozadilla, Aranciaga-Rolando, Brisson-Egli, Motta, Cerroni, [[Ezcurra]], Martinelli, Angelo, Alvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, Garcia-Marsa, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Perez Loinaze, Fernandez & [[Salgado]], 2019}} |
| [[Ornithopoda]] | | [[Ornithopoda]] | ||
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| Linia 122: | Linia 128: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Kaijutitan|{{U|Kaijutitan maui}}]]''''' | | '''''[[Kaijutitan|{{U|Kaijutitan maui}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Filippi, [[Salgado]] & Garrido, 2019}} | + | |{{Kpt|Filippi, [[Salgado]] & [[Garrido]], 2019}} |
| [[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | | [[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 128: | Linia 134: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Kamuysaurus|{{U|Kamuysaurus japonicus}}]]''''' | | '''''[[Kamuysaurus|{{U|Kamuysaurus japonicus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Kobayashi, Nishimura, Takasaki, Chiba, Fiorillo, Tanaka, Chinzorig, Sato & Sakurai, 2019}} | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Nishimura, Takasaki, Chiba, [[Fiorillo]], Tanaka, Chinzorig, Sato & Sakurai, 2019}} |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
| Linia 140: | Linia 146: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Lingyuanosaurus|{{U|Lingyuanosaurus sihedangensis}}]]''''' | | '''''[[Lingyuanosaurus|{{U|Lingyuanosaurus sihedangensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Yao, Liao, Sullivan & Xu, 2019}} | + | |{{Kpt|Yao, Liao, Sullivan & [[Xu]], 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Therizinosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Therizinosauria]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| Linia 146: | Linia 152: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Mahuidacursor|{{U|Mahuidacursor lipanglef}}]]''''' | |'''''[[Mahuidacursor|{{U|Mahuidacursor lipanglef}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Cruzado-Caballero, Gasca, Filippi, Cerda & Garrido, 2019}} | + | |{{Kpt|[[Cruzado-Caballero]], Gasca, [[Filippi]], Cerda & [[Garrido]], 2019}} |
|[[Ornithopoda]] | |[[Ornithopoda]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 164: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nemegtonykus|{{U|Nemegtonykus citus}}]]''''' | |'''''[[Nemegtonykus|{{U|Nemegtonykus citus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lee, Park, Lee, Kim, | + | |{{Kpt|Lee, Park, Lee, Kim, [[Lü]], [[Barsbold]] & Tsogtbaatar, 2019}} |
|[[Theropoda]]: [[Alvarezsauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Alvarezsauridae]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 170: | Linia 176: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Ngwevu|{{U|Ngwevu intloko}}]]''''' | | '''''[[Ngwevu|{{U|Ngwevu intloko}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Chapelle, Barrett, Botha & Choiniere, 2019}} | + | |{{Kpt|Chapelle, [[Barrett]], Botha & Choiniere, 2019}} |
| [[Sauropodomorpha]] | | [[Sauropodomorpha]] | ||
| [[RPA]] | | [[RPA]] | ||
| Linia 219: | Linia 225: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|amitabha}}]]''''' | | '''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|amitabha}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Napoli, Hunt, Erickson & Norell, 2019}} | + | |{{Kpt|Napoli, Hunt, Erickson & [[Norell]], 2019}} |
| [[Ceratopsia]]: [[Psittacosauridae]] | | [[Ceratopsia]]: [[Psittacosauridae]] | ||
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| Linia 232: | Linia 238: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Sektensaurus|{{U|Sektensaurus sanjuanboscoi}}]]''''' | |'''''[[Sektensaurus|{{U|Sektensaurus sanjuanboscoi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ibiricu, Casal, Martínez, Luna, Canale, Álvarez & González Riga, 2019}} | + | |{{Kpt|Ibiricu, Casal, Martínez, Luna, Canale, Álvarez & [[González Riga]], 2019}} |
|[[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | |[[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 238: | Linia 244: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Shishugounykus|{{U|Shishugounykus inexpectus}}]]''''' | |'''''[[Shishugounykus|{{U|Shishugounykus inexpectus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Qin, Clark, Choiniere & Xu, 2019}} | + | |{{Kpt|Qin, Clark, Choiniere & [[Xu]], 2019}} |
|[[Theropoda]]: [[Alvarezsauroidea]] | |[[Theropoda]]: [[Alvarezsauroidea]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 244: | Linia 250: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Siamraptor|{{U|Siamraptor suwati}}]]''''' | | '''''[[Siamraptor|{{U|Siamraptor suwati}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Chokchaloemwong, Hattori, Cuesta, Jintasakul, Shibata & Azuma, 2019}} | + | |{{Kpt|Chokchaloemwong, Hattori, Cuesta, Jintasakul, Shibata & [[Azuma]], 2019}} |
| [[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | ||
| [[Tajlandia]] | | [[Tajlandia]] | ||
| Linia 268: | Linia 274: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Wamweracaudia|{{U|Wamweracaudia keranjei}}]]''''' | | '''''[[Wamweracaudia|{{U|Wamweracaudia keranjei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mannion, Upchurch, Schwarz & Wings, 2019}} | + | |{{Kpt|Mannion, [[Upchurch]], [[Daniela Schwarz|Schwarz]] & Wings, 2019}} |
| [[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | | [[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | ||
| [[Tanzania]] | | [[Tanzania]] | ||
| Linia 296: | Linia 302: | ||
== Mezozoiczne [[Avialae]] == | == Mezozoiczne [[Avialae]] == | ||
| − | |||
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| Linia 313: | Linia 318: | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | | ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontornis}} yangi]]'' |
| {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | | {{Kpt|({{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010) Demirijan}}, 2019 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | |Wcześniej ''Camptodontus yangi''. Prawdopodobny synonim ''[[Longipteryx]]''. |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Elektorornis|{{U|Elektorornis chenguangi}}]]''''' | | '''''[[Elektorornis|{{U|Elektorornis chenguangi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Xing, [[O'Connor]], Chiappe, McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei}}, 2019 | + | | {{Kpt|Xing, [[O'Connor]], [[Chiappe]], McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei}}, 2019 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Birma]] | | [[Birma]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 334: | Linia 339: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gretcheniao|{{U|Gretcheniao sinensis}}]]''''' | | '''''[[Gretcheniao|{{U|Gretcheniao sinensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Chiappe, Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di}}, 2019 | + | | {{Kpt|[[Chiappe]], Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di}}, 2019 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 341: | Linia 346: | ||
| '''''[[Kookne|{{U|Kookne yeutensis}}]]''''' | | '''''[[Kookne|{{U|Kookne yeutensis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|[[Novas]], Agnolin, Rozadilla, Aranciaga-Rollando, Brissón-Eli, Motta, Cerroni, Ezcura, Martinelli, D'Angelo, Álvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, García-Marsá, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Loinaze, Fernandez & [[Salgado]]}}, 2019 | | {{Kpt|[[Novas]], Agnolin, Rozadilla, Aranciaga-Rollando, Brissón-Eli, Motta, Cerroni, Ezcura, Martinelli, D'Angelo, Álvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, García-Marsá, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Loinaze, Fernandez & [[Salgado]]}}, 2019 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithurae]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Orienantius|{{U|Orienantius ritteri}}]]''''' | | '''''[[Orienantius|{{U|Orienantius ritteri}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Liu, Chiappe, Zhang, Serrano & Meng}}, 2019 | + | | {{Kpt|Liu, [[Chiappe]], Zhang, Serrano & Meng}}, 2019 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 353: | Linia 358: | ||
| '''''[[Shangyang|{{U|Shangyang graciles}}]]''''' | | '''''[[Shangyang|{{U|Shangyang graciles}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wang & Zhou}}, 2019 | | {{Kpt|Wang & Zhou}}, 2019 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 10:41, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2019 roku opisano 44 nowych nazw dinozaurów (43 nowe rodzaje, 44 nowych gatunków).
Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | ||
|---|---|---|---|---|
| Kwanasaurus williamparkeri | Martz & Small, 2019 | Dinosauriformes: Silesauridae | USA | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Alcmonavis poeschli | Rauhut, Tischlinger & Foth, 2019 | Theropoda: Avialae | Niemcy | późna jura | |
| Avimaia schweitzerae | Bailleul, O'Connor, Zhang, Li, Wang, Lamanna, Zhu & Zhou, 2019 | Ornithoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Camptodontornis yangi | (Li, Gong, Zhang, Yang & Hou, 2010) Demirijan, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | Wcześniej Camptodontus yangi. Prawdopodobny synonim Longipteryx. |
| Elektorornis chenguangi | Xing, O'Connor, Chiappe, McKellar, Carroll, Hu, Bai & Lei, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Fukuipteryx prima | Imai, Azuma, Kawabe, Shibata, Miyata, Wang & Zhou, 2019 | Theropoda: Avialae | Japonia | wczesna kreda | |
| Gretcheniao sinensis | Chiappe, Qingjin, Serrano, Sigurdsen, Wang, Bell & Di, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Kookne yeutensis | Novas, Agnolin, Rozadilla, Aranciaga-Rollando, Brissón-Eli, Motta, Cerroni, Ezcura, Martinelli, D'Angelo, Álvarez-Herrera, Gentil, Bogan, Chimento, García-Marsá, Lo Coco, Miquel, Brito, Vera, Loinaze, Fernandez & Salgado, 2019 | Ornithothoraces: Ornithurae | Argentyna | późna kreda | |
| Orienantius ritteri | Liu, Chiappe, Zhang, Serrano & Meng, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Shangyang graciles | Wang & Zhou, 2019 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yangavis confucii | Wang & Zhou, 2019 | Pygostylia: Confuciusornithidae | Chiny | wczesna kreda |