2021: Różnice pomiędzy wersjami
m |
|||
| (Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 4: | Linia 4: | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2021 roku opisano '''38''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów (''' | + | W 2021 roku opisano '''38''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''36''' nowych [[rodzaj|rodzajów]], '''36''' nowych [[gatunek|gatunków]] oraz '''2''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). |
| − | Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się | + | Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się wszystkie z nich. |
{| class="sortable" | {| class="sortable" | ||
| Linia 24: | Linia 24: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Arackar|{{U|Arackar licantay}}]]''''' | |'''''[[Arackar|{{U|Arackar licantay}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Rubilar-Rogers, Vargas, | + | |{{Kpt| Rubilar-Rogers, Vargas, [[González Riga]], Soto-Acuña, Alarcón-Muñoz, Iriarte-Díaz, Arévalo & Gutstein}}, 2021 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Chile]] | |[[Chile]] | ||
| Linia 43: | Linia 43: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Berthasaura|{{U|Berthasaura leopoldinae}}]]''''' | |'''''[[Berthasaura|{{U|Berthasaura leopoldinae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|Souza, Soares, Weinschütz, Wilner, Lopes, de Araújo & Kellner}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Noasauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Noasauridae]] | ||
|[[Brazylia]] | |[[Brazylia]] | ||
| Linia 49: | Linia 49: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Brighstoneus|{{U|Brighstoneus simmondsi}}]]''''' | |'''''[[Brighstoneus|{{U|Brighstoneus simmondsi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lockwood, Martill & Maidment}}, 2021 | + | |{{Kpt|Lockwood, Martill & [[Maidment]]}}, 2021 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauriformes]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauriformes]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 55: | Linia 55: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ceratosuchops|{{U|Ceratosuchops inferodios}}]]''''' | |'''''[[Ceratosuchops|{{U|Ceratosuchops inferodios}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 | + | |{{Kpt|Barker, Hone, [[Naish]], [[Cau]], Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 79: | Linia 79: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Garrigatitan|{{U|Garrigatitan meridionalis}}]]''''' | |'''''[[Garrigatitan|{{U|Garrigatitan meridionalis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Díez Díaz]], Garcia, [[Pereda Suberbiola]], Jentgen-Ceschino, Stein, [[Godefroit]] & Valentin}} ,2021 | + | |{{Kpt|[[Díez Díaz]], Garcia, [[Pereda Suberbiola]], Jentgen-Ceschino, Stein, [[Godefroit]] & Valentin}}, 2021 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Francja]] | |[[Francja]] | ||
| Linia 121: | Linia 121: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Llukalkan|{{U|Llukalkan aliocranianus}}]]''''' | |'''''[[Llukalkan|{{U|Llukalkan aliocranianus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gianechini, Méndez, Filippi, Paulina-Carabajal, Juárez-Valieri & Garrido}}, 2021 | + | |{{Kpt|Gianechini, Méndez, [[Filippi]], Paulina-Carabajal, Juárez-Valieri & [[Garrido]]}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 127: | Linia 127: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Menefeeceratops|{{U|Menefeeceratops sealeyi}}]]''''' | |'''''[[Menefeeceratops|{{U|Menefeeceratops sealeyi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Dalman, Lucas, Jasinski, Lichtig & Dodson}}, 2021 | + | |{{Kpt|Dalman, Lucas, Jasinski, Lichtig & [[Dodson]]}}, 2021 |
|[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 152: | Linia 152: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Pendraig |{{U|Pendraig milnerae}}]]''''' | |'''''[[Pendraig |{{U|Pendraig milnerae}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Spiekman, Ezcurra, Butler, Fraser & Maidment, 2021}} | + | |{{kpt|Spiekman, Ezcurra, Butler, Fraser & [[Maidment]], 2021}} |
|[[Theropoda]]: [[Coelophysoidea]] | |[[Theropoda]]: [[Coelophysoidea]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 164: | Linia 164: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Rhomaleopakhus|{{U|Rhomaleopakhus turpanensis}}]]''''' | |'''''[[Rhomaleopakhus|{{U|Rhomaleopakhus turpanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Upchurch]], Mannion, [[Xu]] & Barret}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Upchurch]], Mannion, [[Xu]] & [[Barret]]}}, 2021 |
|[[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | |[[Sauropoda]]: [[Mamenchisauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 170: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Riparovenator|{{U|Riparovenator milnerae}}]]''''' | |'''''[[Riparovenator|{{U|Riparovenator milnerae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 | + | |{{Kpt|Barker, Hone, [[Naish]], [[Cau]], Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 188: | Linia 188: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Sinocephale|{{U|Sinocephale}} bexelli]]''''' | |'''''[[Sinocephale|{{U|Sinocephale}} bexelli]]''''' | ||
| − | |{{kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) Evans, Brown, You & Campione, 2021}} | + | |{{kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) [[Evans]], Brown, You & Campione, 2021}} |
|[[Pachycephalosauria]] | |[[Pachycephalosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 195: | Linia 195: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | |'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Maidment, Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & Barrett}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Maidment]], Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & [[Barrett]]}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Maroko]] | |[[Maroko]] | ||
| Linia 201: | Linia 201: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Stegouros|{{U|Stegouros elengassen}}]]''''' | |'''''[[Stegouros|{{U|Stegouros elengassen}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Soto-Acuna, Vargas, Kaluza, Leppe, Botelho, Palma-Liberona, Gutstein, Fernandez, Ortiz, Milla, | + | |{{Kpt|Soto-Acuna, Vargas, Kaluza, Leppe, Botelho, Palma-Liberona, Gutstein, Fernandez, Ortiz, Milla, Aravena, Manriquez, Pino, Trevisan, Mansilla, Hinojosa, Munoz-Walther & Rubilar-Rogers}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Chile]] | |[[Chile]] | ||
| Linia 207: | Linia 207: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tamarro|{{U|Tamarro insperatus}}]]''''' | |'''''[[Tamarro|{{U|Tamarro insperatus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Sellés, Vila, [[ | + | |{{Kpt| Sellés, Vila, [[Brusatte]], [[Currie]] & Galobart}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | |[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | ||
|[[Hiszpania]] | |[[Hiszpania]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| − | |||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tarchia|Tarchia {{U|tumanovae}}]]''''' | |'''''[[Tarchia|Tarchia {{U|tumanovae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Park, Lee, Kobayashi, Jacobs, Barsbold, Lee, Kim, Song & Polcyn}}, 2021 | + | |{{Kpt|Park, Lee, [[Kobayashi]], Jacobs, Barsbold, Lee, Kim, Song & Polcyn}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 225: | Linia 224: | ||
|[[Meksyk]] | |[[Meksyk]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]'' | + | |'''''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]''''' |
| − | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, Zelenitsky, Ahmedshaev & Kobayashi}}, 2021 | + | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, [[Zelenitsky]], Ahmedshaev & [[Kobayashi]]}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | ||
|[[Uzbekistan]] | |[[Uzbekistan]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| − | |||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Vectiraptor|{{U|Vectiraptor greeni}}]]''''' | |'''''[[Vectiraptor|{{U|Vectiraptor greeni}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Longrich, Martill, Jacobs & Megan}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Longrich]], Martill, Jacobs & Megan}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 240: | Linia 238: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | |'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Kobayashi, Takasaki, Kubota & Fiorillo}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Takasaki, Kubota & [[Fiorillo]]}}, 2021 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
| Linia 261: | Linia 259: | ||
!width="250px" class=unsortable|Uwagi | !width="250px" class=unsortable|Uwagi | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Fortipesavis|{{U|Fortipesavis prehendens]]}}''''' |
| − | | {{ | + | | {{Kpt|Clark & [[O'Connor]]}}, 2021 |
| − | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | |
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | | {{Kpt| | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | | [[ | ||
| [[Birma]] | | [[Birma]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[ | + | | '''''[[Khinganornis|{{U|Khinganornis hulunbuirensis]]}}''''' |
| − | | {{Kpt| | + | | {{Kpt|Wang, [[Cau]], Kundrát, [[Chiappe]], Ji, Wang, Li & Wu}}, 2021 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Gansuidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Neimengornis|Neimengornis rectusmim]]''''' | + | | '''''[[Neimengornis|{{U|Neimengornis rectusmim]]}}''''' |
| − | | {{Kpt|Wang, Wang, Guo, Kang, Ma | + | | {{Kpt|Wang, Wang, Guo, Kang, Ma & Ju}}, 2021 |
| − | | [[ | + | | [[Avialae]]: [[Jeholornithiformes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Yuanchuavis|Yuanchuavis kompsosoura]]''''' | + | | '''''[[Yuanchuavis|{{U|Yuanchuavis kompsosoura]]}}''''' |
| − | | {{Kpt|Wang, O'Connor, Zhao, Pan, Zheng, Wang | + | | {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou}}, 2021 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Yuornis|Yuornis junchangi]]''''' | + | | '''''[[Yuornis|{{U|Yuornis junchangi]]}}''''' |
| − | | {{Kpt|Xu, Buffetaut, O'Connor, Zhang, Jia, Zhang, Chang | + | | {{Kpt|Xu, [[Buffetaut]], [[O'Connor]], Zhang, Jia, Zhang, Chang & Tong}}, 2021 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 11:57, 26 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2021 roku opisano 38 nowe nazwy dinozaurów (36 nowych rodzajów, 36 nowych gatunków oraz 2 nowe kombinacje).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się wszystkie z nich.
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Fortipesavis prehendens | Clark & O'Connor, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Khinganornis hulunbuirensis | Wang, Cau, Kundrát, Chiappe, Ji, Wang, Li & Wu, 2021 | Ornithothoraces: Gansuidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Neimengornis rectusmim | Wang, Wang, Guo, Kang, Ma & Ju, 2021 | Avialae: Jeholornithiformes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuanchuavis kompsosoura | Wang, O'Connor, Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuornis junchangi | Xu, Buffetaut, O'Connor, Zhang, Jia, Zhang, Chang & Tong, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | późna kreda |