2018: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2018 roku opisano ''' | + | W 2018 roku opisano '''36''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''30''' nowych [[rodzaj]]ów, '''34''' nowe [[gatunek|gatunki]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie wszystkie uznawane są za [[Takson ważny|ważne]] [[takson]]y nieptasich dinozaurów. |
{| | {| | ||
| Linia 65: | Linia 65: | ||
|{{Kpt|Gates, Tsogtbaatar, Zanno, Chinzorig & Watabe, 2018}} | |{{Kpt|Gates, Tsogtbaatar, Zanno, Chinzorig & Watabe, 2018}} | ||
| [[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | | [[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Crittendenceratops|{{U|Crittendenceratops krzyzanowskii}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Dalman, Hodnett, Lichtig & [[Lucas]], 2018}} | ||
| + | | [[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Diluvicursor|{{U|Diluvicursor pickeringi}}]]''''' | | '''''[[Diluvicursor|{{U|Diluvicursor pickeringi}}]]''''' | ||
| Linia 93: | Linia 97: | ||
|{{Kpt|Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata & Xu, 2018}} | |{{Kpt|Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata & Xu, 2018}} | ||
| [[Tyreofor]] ([[ankylozaur]]) ze "środkowej" [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | | [[Tyreofor]] ([[ankylozaur]]) ze "środkowej" [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Lavocatisaurus|{{U|Lavocatisaurus agrioensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Canudo, Carballido, Garrido & [[Salgado]], 2018}} | ||
| + | | [[Zauropod]] ([[rebbachizauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Ledumahadi|{{U|Ledumahadi mafube}}]]''''' | | '''''[[Ledumahadi|{{U|Ledumahadi mafube}}]]''''' | ||
Wersja z 15:49, 2 lis 2018
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2018 roku opisano 36 nowych nazw dinozaurów (30 nowych rodzajów, 34 nowe gatunki i 1 nowa kombinacja). Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.