2021: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 43: | Linia 43: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Berthasaura|{{U|Berthasaura leopoldinae}}]]''''' | |'''''[[Berthasaura|{{U|Berthasaura leopoldinae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|Souza, Soares, Weinschütz, Wilner, Lopes, de Araújo & Kellner}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Noasauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Noasauridae]] | ||
|[[Brazylia]] | |[[Brazylia]] | ||
| Linia 49: | Linia 49: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Brighstoneus|{{U|Brighstoneus simmondsi}}]]''''' | |'''''[[Brighstoneus|{{U|Brighstoneus simmondsi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lockwood, Martill & Maidment}}, 2021 | + | |{{Kpt|Lockwood, Martill & [[Maidment]]}}, 2021 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauriformes]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauriformes]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 55: | Linia 55: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ceratosuchops|{{U|Ceratosuchops inferodios}}]]''''' | |'''''[[Ceratosuchops|{{U|Ceratosuchops inferodios}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 | + | |{{Kpt|Barker, Hone, [[Naish]], [[Cau]], Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 79: | Linia 79: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Garrigatitan|{{U|Garrigatitan meridionalis}}]]''''' | |'''''[[Garrigatitan|{{U|Garrigatitan meridionalis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Díez Díaz]], Garcia, [[Pereda Suberbiola]], Jentgen-Ceschino, Stein, [[Godefroit]] & Valentin}} ,2021 | + | |{{Kpt|[[Díez Díaz]], Garcia, [[Pereda Suberbiola]], Jentgen-Ceschino, Stein, [[Godefroit]] & Valentin}}, 2021 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Francja]] | |[[Francja]] | ||
| Linia 152: | Linia 152: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Pendraig |{{U|Pendraig milnerae}}]]''''' | |'''''[[Pendraig |{{U|Pendraig milnerae}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Spiekman, Ezcurra, Butler, Fraser & Maidment, 2021}} | + | |{{kpt|Spiekman, Ezcurra, Butler, Fraser & [[Maidment]], 2021}} |
|[[Theropoda]]: [[Coelophysoidea]] | |[[Theropoda]]: [[Coelophysoidea]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 170: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Riparovenator|{{U|Riparovenator milnerae}}]]''''' | |'''''[[Riparovenator|{{U|Riparovenator milnerae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Barker, Hone, Naish, Cau, Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 | + | |{{Kpt|Barker, Hone, [[Naish]], [[Cau]], Lockwood, Foster, Clarkin, Schneider & Gostling}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Spinosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 188: | Linia 188: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Sinocephale|{{U|Sinocephale}} bexelli]]''''' | |'''''[[Sinocephale|{{U|Sinocephale}} bexelli]]''''' | ||
| − | |{{kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) Evans, Brown, You & Campione, 2021}} | + | |{{kpt|([[Bohlin]], [[1953]]) [[Evans]], Brown, You & Campione, 2021}} |
|[[Pachycephalosauria]] | |[[Pachycephalosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 195: | Linia 195: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | |'''''[[Spicomellus|{{U|Spicomellus afer}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Maidment, Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & Barrett}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Maidment]], Strachan, Ouarhache, Scheyer, Brown, Fernandez, Johanson, Raven & Barrett}}, 2021 |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauria]] | ||
|[[Maroko]] | |[[Maroko]] | ||
| Linia 226: | Linia 226: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]''''' | |'''''[[Ulughbegsaurus|{{U|Ulughbegsaurus uzbekistanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, Zelenitsky, Ahmedshaev & Kobayashi}}, 2021 | + | |{{Kpt|Tanaka, Anvarov, Zelenitsky, Ahmedshaev & [[Kobayashi]]}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauria]] | ||
|[[Uzbekistan]] | |[[Uzbekistan]] | ||
| Linia 232: | Linia 232: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Vectiraptor|{{U|Vectiraptor greeni}}]]''''' | |'''''[[Vectiraptor|{{U|Vectiraptor greeni}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Longrich, Martill, Jacobs & Megan}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Longrich]], Martill, Jacobs & Megan}}, 2021 |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 238: | Linia 238: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | |'''''[[Yamatosaurus|{{U|Yamatosaurus izanagii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Kobayashi, Takasaki, Kubota & Fiorillo}}, 2021 | + | |{{Kpt|[[Kobayashi]], Takasaki, Kubota & Fiorillo}}, 2021 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Japonia]] | |[[Japonia]] | ||
Wersja z 17:24, 1 gru 2024
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2021 roku opisano 38 nowe nazwy dinozaurów (35 nowych rodzajów, 37 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 38 z nich (37 rodzajów i 35 gatunków).
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Fortipesavis prehendens | Clark & O'Connor, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Birma | późna kreda | |
| Khinganornis hulunbuirensis | Wang, Cau, Kundrát, Chiappe, Ji, Wang, Li & Wu, 2021 | Ornithothoraces: Gansuidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Neimengornis rectusmim | Wang, Wang, Guo, Kang, Ma & Ju, 2021 | Avialae: Jeholornithiformes | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuanchuavis kompsosoura | Wang, O'Connor, Zhao, Pan, Zheng, Wang & Zhou, 2021 | Ornithothoraces: Pengornithidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Yuornis junchangi | Xu, Buffetaut, O'Connor, Zhang, Jia, Zhang, Chang & Tong, 2021 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | późna kreda |