2018: Różnice pomiędzy wersjami
m (- Baalsaurus) |
m |
||
| Linia 19: | Linia 19: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Acantholipan|{{U|Acantholipan gonzalezi}}]]''''' | | '''''[[Acantholipan|{{U|Acantholipan gonzalezi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Rivera-Sylva, Frey, Stinnesbeck, Carbot-Chanona, Sanchez-Uribe & Guzmán-Gutiérrez, 2018}} | + | |{{Kpt|[[Rivera-Sylva]], Frey, Stinnesbeck, Carbot-Chanona, Sanchez-Uribe & Guzmán-Gutiérrez, 2018}} |
| [[Thyreophora]]: [[Nodosauridae]] | | [[Thyreophora]]: [[Nodosauridae]] | ||
| [[Meksyk]] | | [[Meksyk]] | ||
| Linia 38: | Linia 38: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Anomalipes|{{U|Anomalipes zhaoi}}]]''''' | | '''''[[Anomalipes|{{U|Anomalipes zhaoi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Yu, Wang, Chen, Sullivan, Wang, Wang & Xu, 2018}} | + | |{{Kpt|Yu, Wang, Chen, Sullivan, Wang, Wang & [[Xu]], 2018}} |
| [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 82: | Linia 82: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Caihong|{{U|Caihong juji}}]]''''' | | '''''[[Caihong|{{U|Caihong juji}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hu, Clarke, Eliason, Qiu, Li, Shawkey, Zhao, D'Albo, Jiang & Xu, 2018}} | + | |{{Kpt|Hu, Clarke, Eliason, Qiu, Li, Shawkey, Zhao, D'Albo, Jiang & [[Xu]], 2018}} |
|[[Theropoda]]: [[Anchiornithidae]] | |[[Theropoda]]: [[Anchiornithidae]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| Linia 94: | Linia 94: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Choyrodon|{{U|Choyrodon barsboldi}}]]''''' | | '''''[[Choyrodon|{{U|Choyrodon barsboldi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gates, Tsogtbaatar, Zanno, Chinzorig & Watabe, 2018}} | + | |{{Kpt|Gates, Tsogtbaatar, [[Zanno]], Chinzorig & Watabe, 2018}} |
| [[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | | [[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | ||
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| Linia 144: | Linia 144: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Jinyunpelta|{{U|Jinyunpelta sinensis}}]]''''' | | '''''[[Jinyunpelta|{{U|Jinyunpelta sinensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata & Xu, 2018}} | + | |{{Kpt|Zheng, Jin, Azuma, Wang, Miyata & [[Xu]], 2018}} |
|[[Thyreophora]]: [[Ankylosauridae]] | |[[Thyreophora]]: [[Ankylosauridae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 150: | Linia 150: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Lavocatisaurus|{{U|Lavocatisaurus agrioensis}}]]''''' | | '''''[[Lavocatisaurus|{{U|Lavocatisaurus agrioensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Canudo, Carballido, Garrido & [[Salgado]], 2018}} | + | |{{Kpt|Canudo, Carballido, [[Garrido]] & [[Salgado]], 2018}} |
|[[Sauropoda]]: [[Rebbachisauridae]] | |[[Sauropoda]]: [[Rebbachisauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 211: | Linia 211: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Saltriovenator|{{U|Saltriovenator zanellai}}]]''''' | | '''''[[Saltriovenator|{{U|Saltriovenator zanellai}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Dal Sasso, Maganuco & Cau, 2018}} | + | |{{Kpt|Dal Sasso, Maganuco & [[Cau]], 2018}} |
| [[Theropoda]]: [[Ceratosauria]] | | [[Theropoda]]: [[Ceratosauria]] | ||
| [[Włochy]] | | [[Włochy]] | ||
| Linia 230: | Linia 230: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Tratayenia|{{U|Tratayenia rosalesi}}]]''''' | | '''''[[Tratayenia|{{U|Tratayenia rosalesi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| Porfir, Juárez Valieri, Santos & Lamanna, 2018}} | + | |{{Kpt| Porfir, Juárez Valieri, Dos Santos & Lamanna, 2018}} |
|[[Theropoda]]: [[Megaraptora]] | |[[Theropoda]]: [[Megaraptora]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 288: | Linia 288: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Chupkaornis|{{U|Chupkaornis keraorum}}]]''''' | | '''''[[Chupkaornis|{{U|Chupkaornis keraorum}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Tanaka, [[Kobayashi]], Kurihara, Fiorillo & Kano}}, 2018 | + | | {{Kpt|Tanaka, [[Kobayashi]], Kurihara, [[Fiorillo]] & Kano}}, 2018 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithoraces]]: [[Hesperornithes]] |
| [[Japonia]] | | [[Japonia]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 295: | Linia 295: | ||
| '''''[[Eogranivora|{{U|Eogranivora edentulata}}]]''''' | | '''''[[Eogranivora|{{U|Eogranivora edentulata}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zheng, [[O'Connor]], Wang, Wang & Zhou}}, 2018 | | {{Kpt|Zheng, [[O'Connor]], Wang, Wang & Zhou}}, 2018 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithoraces]]: [[Ornithuromorpha]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gettyia|{{U|Gettyia}} gloriae]]''''' | | '''''[[Gettyia|{{U|Gettyia}} gloriae]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|({{Kpt|[[Varrichio]] & Chiappe}}, 1995) Atterholt, Hutchinson & O'Connor}}, 2018 | + | | {{Kpt|({{Kpt|[[Varrichio]] & [[Chiappe]]}}, 1995) Atterholt, Hutchinson & [[O'Connor]]}}, 2018 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 313: | Linia 313: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Mirarce|{{U|Mirarce eatoni}}]]''''' | | '''''[[Mirarce|{{U|Mirarce eatoni}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Atterholt, Hutchinson & O'Connor}}, 2018 | + | | {{Kpt|Atterholt, Hutchinson & [[O'Connor]]}}, 2018 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 10:46, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- 9 pażdziernika w Pekinie zmarł chiński paleontolog Junchang Lü, ekspert od mezozoicznych gadów, w tym dinozaurów i pterozaurów.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2018 roku opisano 39 nowych nazwy dinozaurów (33 nowych rodzajów, 37 nowe gatunki i 1 nowa kombinacja). Obecnie wszystkie uznawane są za ważne taksony nieptasich dinozaurów.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Soumyasaurus aenigmaticus | Sangül, Agnolín & Chatterjee, 2018 | Dracohors: Silesauridae | USA | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Chupkaornis keraorum | Tanaka, Kobayashi, Kurihara, Fiorillo & Kano, 2018 | Ornithoraces: Hesperornithes | Japonia | późna kreda | |
| Eogranivora edentulata | Zheng, O'Connor, Wang, Wang & Zhou, 2018 | Ornithoraces: Ornithuromorpha | Chiny | wczesna kreda | |
| Gettyia gloriae | (Varrichio & Chiappe, 1995) Atterholt, Hutchinson & O'Connor, 2018 | Ornithoraces: Enantiornithes | USA | późna kreda | Nowa kombinacja dla Avisaurus gloriae. |
| Jinguofortis perplexs | Wang, Stidham & Zhou, 2018 | Pygostylia: Jinguofortisidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Mirarce eatoni | Atterholt, Hutchinson & O'Connor, 2018 | Ornithoraces: Enantiornithes | USA | późna kreda |