2012: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m (→Mezozoiczne Avialae) |
||
| (Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 41: | Linia 41: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Bonapartenykus|{{U|Bonapartenykus ultimus}}]]''''' | | '''''[[Bonapartenykus|{{U|Bonapartenykus ultimus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Agnolín, [[Powell]], Novas & Kundrát}}, 2012 | + | |{{Kpt|Agnolín, [[Powell]], [[Novas]] & Kundrát}}, 2012 |
|[[Theropoda]]: [[Alvarezsauroidea]] | |[[Theropoda]]: [[Alvarezsauroidea]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 85: | Linia 85: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Gryphoceratops|{{U|Gryphoceratops morrisoni}}]]''''' | | '''''[[Gryphoceratops|{{U|Gryphoceratops morrisoni}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ryan, Evans, [[Currie]], Brown & Brinkman}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Ryan]], [[Evans]], [[Currie]], Brown & Brinkman}}, 2012 |
|[[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 129: | Linia 129: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Latirhinus|{{U|Latirhinus uitstlani}}]]''''' | | '''''[[Latirhinus|{{U|Latirhinus uitstlani}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Prieto-Márquez & Serrano Brañas}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Prieto-Márquez]] & Serrano Brañas}}, 2012 |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauridae]] | ||
|[[Meksyk]] | |[[Meksyk]] | ||
| Linia 135: | Linia 135: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Magnapaulia|{{U|Magnapaulia}} laticaudus]]''''' | | '''''[[Magnapaulia|{{U|Magnapaulia}} laticaudus]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|({{Kpt|Morris}}, [[1981]]) Prieto-Márquez, Chiappe & Joshi}}, 2012 | + | |{{Kpt|({{Kpt|Morris}}, [[1981]]) [[Prieto-Márquez]], [[Chiappe]] & Joshi}}, 2012 |
|[[Ornithopoda]]: [[Lambeosaurini]] | |[[Ornithopoda]]: [[Lambeosaurini]] | ||
|[[Meksyk]] | |[[Meksyk]] | ||
| Linia 162: | Linia 162: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Mochlodon#M._vorosi|Mochlodon {{U|vorosi}}]]''''' | | '''''[[Mochlodon#M._vorosi|Mochlodon {{U|vorosi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ősi, Prondvai, Butler & Weishampel}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Ősi]], Prondvai, Butler & [[Weishampel]]}}, 2012 |
|[[Ornithopoda]]: [[Rhabdodontidae]] | |[[Ornithopoda]]: [[Rhabdodontidae]] | ||
|[[Węgry]] | |[[Węgry]] | ||
| Linia 181: | Linia 181: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Pachyrhinosaurus#P._perotorum|Pachyrhinosaurus {{U|perotorum}}]]''''' | | '''''[[Pachyrhinosaurus#P._perotorum|Pachyrhinosaurus {{U|perotorum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Fiorillo & Tykoski}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Fiorillo]] & Tykoski}}, 2012 |
|[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 199: | Linia 199: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Proa|{{U|Proa valdearinnoensis}}]]''''' | | '''''[[Proa|{{U|Proa valdearinnoensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|McDonald, Espilez, Mampel, Kirkland i Alcala}}, 2012 | + | |{{Kpt|McDonald, Espilez, Mampel, [[Kirkland]] i Alcala}}, 2012 |
|[[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | |[[Ornithopoda]]: [[Iguanodontia]] | ||
|[[Hiszpania]] | |[[Hiszpania]] | ||
| Linia 212: | Linia 212: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Sciurumimus|{{U|Sciurumimus albersdoerferi}}]]''''' | | '''''[[Sciurumimus|{{U|Sciurumimus albersdoerferi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Rauhut, Foth, Tischlinger & Norell}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Rauhut]], Foth, Tischlinger & [[Norell]]}}, 2012 |
|[[Theropoda]]: [[Tetanurae]] | |[[Theropoda]]: [[Tetanurae]] | ||
|[[Niemcy]] | |[[Niemcy]] | ||
| Linia 225: | Linia 225: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Unescoceratops|{{U|Unescoceratops koppelhusae}}]]''''' | | '''''[[Unescoceratops|{{U|Unescoceratops koppelhusae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ryan, Evans, Currie, Brown & Brinkman}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Ryan]], [[Evans]], [[Currie]], Brown & Brinkman}}, 2012 |
|[[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Leptoceratopsidae]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 231: | Linia 231: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Xenoceratops|{{U|Xenoceratops foremostensis}}]]''''' | | '''''[[Xenoceratops|{{U|Xenoceratops foremostensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ryan, Evans & Shepherd}}, 2012 | + | |{{Kpt|[[Ryan]], [[Evans]] & Shepherd}}, 2012 |
|[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 267: | Linia 267: | ||
| '''''[[Brodavis|{{U|Brodavis americanus}}]]''''' | | '''''[[Brodavis|{{U|Brodavis americanus}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | |{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Hesperornithiformes]] |
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| + | |Gatunek typowy rodzaju ''Brodavis''. | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Brodavis|Brodavis {{U|baileyi}}]]''''' | | '''''[[Brodavis|Brodavis {{U|baileyi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | |{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Hesperornithiformes]] |
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| Linia 280: | Linia 281: | ||
| '''''[[Brodavis|Brodavis {{U|mongoliensis}}]]''''' | | '''''[[Brodavis|Brodavis {{U|mongoliensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | |{{Kpt|Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Hesperornithiformes]] |
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| Linia 287: | Linia 288: | ||
| '''''[[Brodavis|"Brodavis" varneri]]''''' | | '''''[[Brodavis|"Brodavis" varneri]]''''' | ||
|{{Kpt|({{Kpt|Martin & Cordes-Person, [[2007]]}}) Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | |{{Kpt|({{Kpt|Martin & Cordes-Person, [[2007]]}}) Martin, Kurochkin & Tokaryk}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Hesperornithiformes]] |
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| Linia 294: | Linia 295: | ||
| '''''[[Jeholornis|Jeholornis {{U|palmapensis}}]]''''' | | '''''[[Jeholornis|Jeholornis {{U|palmapensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[O'Connor]], Chengkai, Xing, Ando & Jones}}, 2012 | |{{Kpt|[[O'Connor]], Chengkai, Xing, Ando & Jones}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Avialae]]: [[Jeholornithiformes]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
| Linia 300: | Linia 301: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Schizooura|{{U|Schizooura lii}}]]''''' | | '''''[[Schizooura|{{U|Schizooura lii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zhou, Zhou & O'Connor}}, 2012 | + | |{{Kpt|Zhou, Zhou & [[O'Connor]]}}, 2012 |
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Schizoouridae]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
| Linia 307: | Linia 308: | ||
| '''''[[Shengjingornis|{{U|Shengjingornis yangi}}]]''''' | | '''''[[Shengjingornis|{{U|Shengjingornis yangi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Li, Wang, Jing & Hou}}, 2012 | |{{Kpt|Li, Wang, Jing & Hou}}, 2012 | ||
| − | |[[ | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Xiangornis|{{U|Xiangornis shenmi}}]]''''' | | '''''[[Xiangornis|{{U|Xiangornis shenmi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hu, Xu, Hou & Sullivan}}, 2012 | + | |{{Kpt|Hu, [[Xu]], Hou & Sullivan}}, 2012 |
| − | |[[Enantiornithes]] | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wKreda}} | |{{wKreda}} | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 11:40, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2012 roku opisano 38 nowych nazw dinozaurów (35 nowych rodzajów i 35 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest 32 z nich.
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Brodavis americanus | Martin, Kurochkin & Tokaryk, 2012 | Ornithothoraces: Hesperornithiformes | Kanada | późna kreda | Gatunek typowy rodzaju Brodavis. |
| Brodavis baileyi | Martin, Kurochkin & Tokaryk, 2012 | Ornithothoraces: Hesperornithiformes | USA | późna kreda | Drugi ważny gatunek Brodavis. |
| Brodavis mongoliensis | Martin, Kurochkin & Tokaryk, 2012 | Ornithothoraces: Hesperornithiformes | Mongolia | późna kreda | Trzeci ważny gatunek Brodavis. |
| "Brodavis" varneri | (Martin & Cordes-Person, 2007) Martin, Kurochkin & Tokaryk, 2012 | Ornithothoraces: Hesperornithiformes | USA | późna kreda | Czwarty ważny gatunek Brodavis. Może być to osobny rodzaj. (wcześniej Baptornis verneri) |
| Jeholornis palmapensis | O'Connor, Chengkai, Xing, Ando & Jones, 2012 | Avialae: Jeholornithiformes | Chiny | wczesna kreda | Drugi ważny gatunek Jeholornis. |
| Schizooura lii | Zhou, Zhou & O'Connor, 2012 | Ornithothoraces: Schizoouridae | Chiny | wczesna kreda | |
| Shengjingornis yangi | Li, Wang, Jing & Hou, 2012 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Xiangornis shenmi | Hu, Xu, Hou & Sullivan, 2012 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda |