2007: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauromorpha) |
m |
||
| (Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 4 użytkowników) | |||
| Linia 19: | Linia 19: | ||
|'''''[[Aeolosaurus|Aeolosaurus {{U|colhuehuapensis}}]]''''' | |'''''[[Aeolosaurus|Aeolosaurus {{U|colhuehuapensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Casal, Martínez, Luna, Sciutto & Lamanna, 2007}} | |{{Kpt|Casal, Martínez, Luna, Sciutto & Lamanna, 2007}} | ||
| − | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Aeolosaurus]]'' | + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Aeolosaurus]]''. |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | |'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ryan, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Ryan]], 2007}} |
| − | |[[Ceratops]] ([[ | + | |[[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Asylosaurus|{{U|Asylosaurus yalensis}}]]''''' | |'''''[[Asylosaurus|{{U|Asylosaurus yalensis}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[Galton]], 2007}} | |{{Kpt|[[Galton]], 2007}} | ||
|[[Zauropodomorf]] z późnego [[trias]]u [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | |[[Zauropodomorf]] z późnego [[trias]]u [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Australodocus|{{U|Australodocus bohetii}}]]''''' | |'''''[[Australodocus|{{U|Australodocus bohetii}}]]''''' | ||
| Linia 50: | Linia 46: | ||
|- | |- | ||
|''[[Crichtonpelta|Crichtonsaurus {{U|benxiensis}}]]'' | |''[[Crichtonpelta|Crichtonsaurus {{U|benxiensis}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Ji, Gao & Li, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Ji, Gao & Li, 2007}} |
|= '''''[[Crichtonpelta|Crichtonpelta benxiensis]]''''' | |= '''''[[Crichtonpelta|Crichtonpelta benxiensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 66: | Linia 62: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Futalognkosaurus|{{U|Futalognkosaurus dukei}}]]''''' | |'''''[[Futalognkosaurus|{{U|Futalognkosaurus dukei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Calvo, Porfiri, González | + | |{{Kpt|[[Calvo]], Porfiri, [[González Riga]] & Kellner, 2007}} |
|[[Zauropod]] ([[somfospondyl]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Zauropod]] ([[somfospondyl]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | |'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 78: | Linia 74: | ||
|- | |- | ||
|"[[Gripposaurus|{{U|Gripposaurus}}]]" | |"[[Gripposaurus|{{U|Gripposaurus}}]]" | ||
| − | |{{Kpt|Barrett, Upchurch, Zhou & Wang, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Barrett]], [[Upchurch]], Zhou & Wang, 2007}} |
|<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| Linia 86: | Linia 82: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Gryposaurus|Gryposaurus {{U|monumentensis}}]]''''' | |'''''[[Gryposaurus|Gryposaurus {{U|monumentensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gates & Sampson, 2007}} | + | |{{Kpt|Gates & [[Sampson]], 2007}} |
|[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]]<br>Trzeci [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Gryposaurus]]'' | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]]<br>Trzeci [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Gryposaurus]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Huanghetitan#H._ruyangensis|?Huanghetitan {{U|ruyangensis}}]]''''' | |'''''[[Huanghetitan#H._ruyangensis|?Huanghetitan {{U|ruyangensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Xu, Zhang, Hu, Wu, Jia & Ji, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], [[Xu]], Zhang, Hu, Wu, Jia & Ji, 2007}} |
|[[Zauropod]] (?[[tytanozaurokształtny]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], prawdopodobnie odrębny od ''[[Huanghetitan]]'' | |[[Zauropod]] (?[[tytanozaurokształtny]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], prawdopodobnie odrębny od ''[[Huanghetitan]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Jiangjunosaurus|{{U|Jiangjunosaurus junggarensis}}]]''''' | |'''''[[Jiangjunosaurus|{{U|Jiangjunosaurus junggarensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Jia, Forster, Xu & Clark, 2007}} | + | |{{Kpt|Jia, [[Forster]], [[Xu]] & Clark, 2007}} |
|[[Tyreofor]] ([[stegozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Tyreofor]] ([[stegozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 106: | Linia 102: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Luanchuanraptor|{{U|Luanchuanraptor henanensis}}]]''''' | |'''''[[Luanchuanraptor|{{U|Luanchuanraptor henanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Xu, Zhang, Ji, Jia , Hu, Zhang & Wu, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], [[Xu]], Zhang, Ji, Jia , Hu, Zhang & Wu, 2007}} |
|[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 114: | Linia 110: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Macrogryphosaurus|{{U|Macrogryphosaurus gondwanicus}}]]''''' | |'''''[[Macrogryphosaurus|{{U|Macrogryphosaurus gondwanicus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Calvo, Porfiri & [[Novas]], 2007}} | + | |{{Kpt|[[Calvo]], Porfiri & [[Novas]], 2007}} |
|[[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Mahakala|{{U|Mahakala omnogovae}}]]''''' | |'''''[[Mahakala|{{U|Mahakala omnogovae}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Turner, Pol, Clarke, Erickson & [[Norell]], 2007}} | |{{Kpt|Turner, Pol, Clarke, Erickson & [[Norell]], 2007}} | ||
| − | |[[Teropod]] ( | + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Muyelensaurus|{{U|Muyelensaurus pecheni}}]]''''' | |'''''[[Muyelensaurus|{{U|Muyelensaurus pecheni}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Calvo, González | + | |{{kpt|[[Calvo]], [[González Riga]] & Porfiri, 2007}} |
| − | |[[ | + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nanningosaurus|{{U|Nanningosaurus dashiensis}}]]''''' | |'''''[[Nanningosaurus|{{U|Nanningosaurus dashiensis}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Mo, Zhao, Wang & Xu, 2007}} | + | |{{kpt|Mo, Zhao, Wang & [[Xu]], 2007}} |
|[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 132: | Linia 128: | ||
|{{Kpt|(Lull ''vide'' Hatcher, [[1905]]) Ukrainsky, 2007}} | |{{Kpt|(Lull ''vide'' Hatcher, [[1905]]) Ukrainsky, 2007}} | ||
|<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> ?= '''''[[Triceratops|Triceratops horridus]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Diceratops" hatcheri'')</small> | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> ?= '''''[[Triceratops|Triceratops horridus]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Diceratops" hatcheri'')</small> | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |''[[Nopcsaspondylus|{{U|Nopcsaspondylus alarconensis}}]]'' |
|{{Kpt|Apesteguía, 2007}} | |{{Kpt|Apesteguía, 2007}} | ||
| − | |[[Zauropod]] ([[rebbachizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | + | |[[Zauropod]] ([[rebbachizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] (''[[nomen dubium]]''). |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Oryctodromeus|{{U|Oryctodromeus cubicularis}}]]''''' | |'''''[[Oryctodromeus|{{U|Oryctodromeus cubicularis}}]]''''' | ||
| Linia 174: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Velafrons|{{U|Velafrons coahuilensis}}]]''''' | |'''''[[Velafrons|{{U|Velafrons coahuilensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gates, Sampson, Delgado de Jesús, Zanno, Eberth, Hernández-Rivera, Aguillón Martínez & [[Kirkland]], 2007}} | + | |{{Kpt|Gates, [[Sampson]], Delgado de Jesús, [[Zanno]], Eberth, Hernández-Rivera, Aguillón Martínez & [[Kirkland]], 2007}} |
|[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Meksyk]]u | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Meksyk]]u | ||
|- | |- | ||
|''[[Xenoposeidon|{{U|Xenoposeidon proneneukos}}]]'' | |''[[Xenoposeidon|{{U|Xenoposeidon proneneukos}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Taylor & Naish, 2007}} | + | |{{Kpt|Taylor & [[Naish]], 2007}} |
|<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] ([[neozauropod]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] ([[neozauropod]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yunnanosaurus|Yunnanosaurus {{U|youngi}}]]''''' | |'''''[[Yunnanosaurus|Yunnanosaurus {{U|youngi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|[[Lü]], Li, Zhong, Azuma, Fujita, Dong & Ji, 2007}} |
|[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Yunnanosaurus]]'' | |[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Yunnanosaurus]]'' | ||
|- | |- | ||
|''[[Zhejiangosaurus|{{U|Zhejiangosaurus lishuiensis}}]]'' | |''[[Zhejiangosaurus|{{U|Zhejiangosaurus lishuiensis}}]]'' | ||
| − | |{ | + | |{{Kpt|Lü, Jin, Sheng, Li, Wang & Azuma, 2007}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |''[[Zhongyuansaurus|{{U|Zhongyuansaurus luoyangensis}}]]'' | + | |'''''[[Zhongyuansaurus|{{U|Zhongyuansaurus luoyangensis}}]]''''' |
| − | |{{Kpt|Xu, | + | |{{Kpt|Xu, [[Lü]], Zhang, Jia, Hu, Zhang, Wu & Ji, 2007}} |
| − | | | + | |[[Ankylosauria|Ankylozaur]] z [[wczesna kreda|wczesnej kredy]] Chin. |
|- | |- | ||
|''[[Shantungosaurus|{{U|Zhuchengosaurus maximus}}]]'' | |''[[Shantungosaurus|{{U|Zhuchengosaurus maximus}}]]'' | ||
Aktualna wersja na dzień 09:46, 15 sty 2026
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Wydarzenia
- 10. października 2007 zmarł Karol Sabath, polski paleontolog, paleoartysta i popularyzator nauki.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2007 roku opisano 46 nowych nazw dinozaurów (38 nowych rodzajów, 41 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 35 z nich.
Dinosauromorpha
W 2007 roku opisano 2 nowe nazwy dinozauromorfów (2 nowe rodzaje, 2 nowe gatunki). Obecnie są one uznawane za ważne taksony Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Dromomeron romeri | Irmis, Nesbitt, Padian, Smith, Turner, Woody & Downs, 2007 | Lagerpetyd z późnego triasu USA Typowy gatunek Dromomeron |
| Sacisaurus agudoensis | Ferigolo & Langer, 2007 | Silezauryd z późnego triasu Brazylii |