2020: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m |
||
| (Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 26: | Linia 26: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Adratiklit|{{U|Adratiklit boulahfa}}]]''''' | | '''''[[Adratiklit|{{U|Adratiklit boulahfa}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Maidment, Raven, Ouarhache & Barrett}}, 2020 | + | |{{Kpt|[[Maidment]], Raven, Ouarhache & [[Barrett]]}}, 2020 |
|[[Thyreophora]]: [[Stegosauridae]] | |[[Thyreophora]]: [[Stegosauridae]] | ||
|[[Maroko]] | |[[Maroko]] | ||
| Linia 39: | Linia 39: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Amanzia|{{U|Amanzia}} greppini]]''''' | |'''''[[Amanzia|{{U|Amanzia}} greppini]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|([[Huene]], [[1922]]) Schwarz, Mannion, Wings & Meyer}}, 2020 | + | |{{Kpt|([[Huene]], [[1922]]) [[Daniela Schwarz|Schwarz]], Mannion, Wings & Meyer}}, 2020 |
|[[Sauropoda]] | |[[Sauropoda]] | ||
|[[Szwajcaria]] | |[[Szwajcaria]] | ||
| Linia 76: | Linia 76: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Bravasaurus|{{U|Bravasaurus arrierosorum}}]]''''' | |'''''[[Bravasaurus|{{U|Bravasaurus arrierosorum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda & Salgado}}, 2020 | + | |{{Kpt|Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda & [[Salgado]]}}, 2020 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 82: | Linia 82: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Changmiania|{{U|Changmiania liaoningensis}}]]''''' | |'''''[[Changmiania|{{U|Changmiania liaoningensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Yang, Wu, Dieudonné & Godefroit }}, 2020 | + | |{{Kpt|Yang, Wu, Dieudonné & [[Godefroit]] }}, 2020 |
|[[Ornithopoda]] | |[[Ornithopoda]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 95: | Linia 95: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Dineobellator|{{U|Dineobellator notohesperus}}]]''''' | |'''''[[Dineobellator|{{U|Dineobellator notohesperus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Jasinski, [[Sullivan]] & [[Dodson]], 2020}} | + | |{{Kpt|Jasinski, [[Robert Sullivan|Sullivan]] & [[Dodson]], 2020}} |
|[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Dromaeosauridae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 125: | Linia 125: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Lajasvenator|{{U|Lajasvenator ascheriae}}]]''''' | | '''''[[Lajasvenator|{{U|Lajasvenator ascheriae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Coria, Currie, Ortega & Baiano}}, 2020 | + | |{{Kpt|[[Coria]], [[Currie]], Ortega & Baiano}}, 2020 |
|[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Carcharodontosauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 155: | Linia 155: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Oksoko|{{U|Oksoko avarsan}}]]''''' | |'''''[[Oksoko|{{U|Oksoko avarsan}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Funston]], Chinzorig, Tsogtbaatar, Kobayashi, Sullivan & [[Currie]]}}, 2020 | + | |{{Kpt|[[Funston]], Chinzorig, Tsogtbaatar, [[Kobayashi]], Sullivan & [[Currie]]}}, 2020 |
|[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 173: | Linia 173: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Punatitan|{{U|Punatitan loughlini }}]]''''' | |'''''[[Punatitan|{{U|Punatitan loughlini }}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda & Salgado}}, 2020 | + | |{{Kpt|Hechenleitner, Leuzinger, Martinelli, Rocher, Fiorelli, Taborda & [[Salgado]]}}, 2020 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 211: | Linia 211: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Stellasaurus|{{U|Stellasaurus ancellae}}]]''''' | |'''''[[Stellasaurus|{{U|Stellasaurus ancellae}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Wilson, Ryan & Evans}}, 2020 | + | |{{Kpt|Wilson, [[Ryan]] & [[Evans]]}}, 2020 |
|[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | |[[Ceratopsia]]: [[Centrosaurinae]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 223: | Linia 223: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Thanatotheristes|{{U|Thanatotheristes degrootorum}}]]''''' | |'''''[[Thanatotheristes|{{U|Thanatotheristes degrootorum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Voris, Therrien, Zelenitsky & Brown}}, 2020 | + | |{{Kpt|Voris, Therrien, [[Zelenitsky]] & Brown}}, 2020 |
|[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Tyrannosauridae]] | ||
|[[Kanada]] | |[[Kanada]] | ||
| Linia 235: | Linia 235: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Tralkasaurus|{{U|Tralkasaurus cuyi}}]]''''' | | '''''[[Tralkasaurus|{{U|Tralkasaurus cuyi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Cerroni, Motta, Agnolín, Aranciaga Rolando, Brissón Egli & Novas}}, 2020 | + | |{{Kpt|Cerroni, Motta, Agnolín, Aranciaga Rolando, Brissón Egli & [[Novas]]}}, 2020 |
|[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | |[[Theropoda]]: [[Abelisauridae]] | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
| Linia 247: | Linia 247: | ||
|- | |- | ||
|"[[Ubirajara|{{U|Ubirajara jubatus}}]]" | |"[[Ubirajara|{{U|Ubirajara jubatus}}]]" | ||
| − | | {{Kpt|Smyth, Martill, Frey, Rivera-Sylva & Lenz}}, 2020 | + | | {{Kpt|Smyth, Martill, Frey, [[Rivera-Sylva]] & Lenz}}, 2020 |
|[[Theropoda]]: [[Compsognathidae]] | |[[Theropoda]]: [[Compsognathidae]] | ||
|[[Brazylia]] | |[[Brazylia]] | ||
| Linia 260: | Linia 260: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Vectaerovenator|{{U|Vectaerovenator inopinatus}}]]''''' | |'''''[[Vectaerovenator|{{U|Vectaerovenator inopinatus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Barker, Naish, Clarkin, Farrell, Hullmann, Lockyer, Schneider, Ward & Gostling}}, 2020 | + | |{{Kpt|Barker, [[Naish]], Clarkin, Farrell, Hullmann, Lockyer, Schneider, Ward & Gostling}}, 2020 |
|[[Theropoda]] | |[[Theropoda]] | ||
|[[Wielka Brytania]] | |[[Wielka Brytania]] | ||
| Linia 284: | Linia 284: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Yunyangosaurus|{{U|Yunyangosaurus puanensis}}]]''''' | | '''''[[Yunyangosaurus|{{U|Yunyangosaurus puanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Dai, Benson, Hu, Ma, Tan, Li, Xiao, Hu, Zhou, Wei, Zhang, Jiang, Li, Peng, Yu, Xu, 2020}} | + | |{{Kpt|Dai, Benson, Hu, Ma, Tan, Li, Xiao, Hu, Zhou, Wei, Zhang, Jiang, Li, Peng, Yu, [[Xu]], 2020}} |
|[[Theropoda]] | |[[Theropoda]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 341: | Linia 341: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Kompsornis|{{U|Kompsornis longicaudus}}]]''''' | | '''''[[Kompsornis|{{U|Kompsornis longicaudus}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, Huang, Kundrát, Cau, Liu, Wang & Ju}}, 2020 | + | | {{Kpt|Wang, Huang, Kundrát, [[Cau]], Liu, Wang & Ju}}, 2020 |
| [[Avialae]]: [[Jeholornithiformes]] | | [[Avialae]]: [[Jeholornithiformes]] | ||
| + | | [[Chiny]] | ||
| + | | {{wKreda}} | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Mengciusornis|{{U|Mengciusornis dentatus}}]]''''' | ||
| + | | {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Zhou & Zhou}}, 2020 | ||
| + | | [[Ornithothoraces]]: [[Schizoouridae]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Mirusavis|{{U|Mirusavis parvus]]}}''''' | | '''''[[Mirusavis|{{U|Mirusavis parvus]]}}''''' | ||
| − | | {{Kpt|Wang, O'Connor, Baileul & Li}}, 2020 | + | | {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Baileul & Li}}, 2020 |
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
Aktualna wersja na dzień 10:28, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- 18 lutego zmarł wybitny argentyński paleontolog José Bonaparte, jedne z najsłynniejszych paleontologów XX wieku i odkrywca licznych południowoamerykańskich dinozaurów.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2020 roku opisano 44 nowych nazw dinozaurów (43 nowych rodzajów, 40 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich dinozaurów uznawanych są 42 z nich (41 nowe rodzaje i 38 nowych gatunków).
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Kongonaphon kely | Kammerer, Nesbitt, Flynn, Ranivoharaminana & Wynn 2020 | Lagerpetidae | Madagaskar | środkowy trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Abitusavis lii | Wang, Li, Liu & Zhou, 2020 | Ornithothoraces: Yanornithidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Antarcticavis capelambensis | Cordes-Person, Hospitaleche, Case & Martin, 2020 | Ornithothoraces: ?Ornithurae | Antarktyda | późna kreda | |
| Asteriornis maastrichtensis | Field, Benito, Chen, Jagt & Ksepka, 2020 | Ornithothoraces: Neognathae | Belgia | późna kreda | |
| Falcatakely forsterae | O'Connor, Turner, Groenke, Felice, Rogers, Krause & Rahantarisoa, 2020 | ?Ornithothoraces: ?Enantiornithes | Madagaskar | późna kreda | |
| Kompsornis longicaudus | Wang, Huang, Kundrát, Cau, Liu, Wang & Ju, 2020 | Avialae: Jeholornithiformes | Chiny | wczesna kreda | |
| Mengciusornis dentatus | Wang, O'Connor, Zhou & Zhou, 2020 | Ornithothoraces: Schizoouridae | Chiny | wczesna kreda | |
| Mirusavis parvus | Wang, O'Connor, Baileul & Li, 2020 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Similiyanornis brevipectus | Wang, Li, Liu & Zhou, 2020 | Ornithothoraces: Yanornithidae | Chiny | wczesna kreda |