2000: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:199X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 2000 roku opisano '''27''' nowych nazw dinozaurów ('''16''' nowych rodzajów, '''16''' no...”) |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2000 roku opisano ''' | + | W 2000 roku opisano '''32''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozaur]]ów ('''23''' nowe [[rodzaj]]e, '''25''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''3''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''24''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 102: | Linia 102: | ||
|[[Teropod]] ([[celurozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[RPA]] | |[[Teropod]] ([[celurozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[RPA]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U|Ponerosteus}} exogyrarum Olshevsky, 2000 [nomen dubium] | + | |<small>''[[Ponerosteus|{{U|Ponerosteus}} exogyrarum]]''</small> |
| + | |{{Kpt|(Fritsch, [[1878]]) [[Olshevsky]], [[2000]]}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]''); ?[[dinozaur]]</small><br><small>(wcześniej ''Iguanodon exogirarum, "Procerosaurus" exogirarum'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |Prenocephale brevis ( | + | |''[[Foraminacephale|Prenocephale brevis]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Lambe]], [[1902]]) [[Sullivan]], 2000}} | ||
| + | |= [[Foraminacephale|"Foraminacephale" ''brevis'']]<br><small>(wcześniej ''Stegoceras brevis, Stegoceras breve, Troodon brevis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Prenocephale|Prenocephale edmontonensis]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Brown]] & [[Schlaikjer]], [[1943]]) [[Sullivan]], 2000}} | ||
| + | |[[Pachycefalozaur]] z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]]<br> Trzeci ?[[ważny]] [[gatunek]] ''[[Prenocephale]]''<br><small>(wcześniej ''Troodon edmontonense, Stegoceras edmontonensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|sibiricus}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Vorenkevich & [[Averianov]], 2000}} | ||
| + | |[[Ceratops]] ([[psittakozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Rosja|Rosji]]<br>Szósty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Psittacosaurus]]'' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pyroraptor|{{U|Pyroraptor olympous}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Allain]] & [[Taquet]], 2000}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Francja|Francji]] i [[Hiszpania|Hiszpanii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Rocasaurus|{{U|Rocasaurus muniozi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Salgado]] & Azpilicueta, 2000}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[saltazauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Saltriosaurus|“{{U|Saltriosaurus}}”]] |
| − | + | |{{Kpt|[[Dal Sasso]], 2000}} | |
| − | | | + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> [[teropod]] ([[allozauroid]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Włochy|Włoch]] |
| − | + | |- style="background-color:Khaki" | |
| − | |{{ | + | |'''''[[Sauroposeidon|{{U|Sauroposeidon proteles}}]]''''' |
| − | + | |{{Kpt|[[Wedel]], Cifelli & [[Sanders]], 2000}} | |
| − | + | |[[Zauropod]] ([[somfospondyl]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |
| − | | | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | + | |'''''[[Tendaguria|{{U|Tendaguria tanzaniensis}}]]''''' | |
| − | |- | + | |{{Kpt|[[Bonaparte]], Heinrich & Wild, 2000}} |
| − | |{{U|Sauroposeidon proteles}} Wedel, Cifelli & Sanders, 2000 | + | |[[Zauropod]] ([[somfospondyl]]) z późnej [[jura|jury]] [[Tanzania|Tanzanii]] |
| − | |- | ||
| − | |{{U|Tendaguria tanzaniensis}} Bonaparte, Heinrich & Wild, 2000 | ||
|} | |} | ||
Wersja z 02:14, 22 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2000 roku opisano 32 nowe nazwy dinozaurów (23 nowe rodzaje, 25 nowych gatunków i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 24 z nich.