2010: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Mezozoiczne Avialae) |
||
| (Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
|'''''[[Ajkaceratops|{{U|Ajkaceratops kozmai}}]]''''' | |'''''[[Ajkaceratops|{{U|Ajkaceratops kozmai}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[Ösi]], [[Butler]] & [[Weishampel]], 2010}} | |{{Kpt|[[Ösi]], [[Butler]] & [[Weishampel]], 2010}} | ||
| − | |[[Ceratops]] ([[bazalny]] [[neoceratops]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Węgry|Węgier]] | + | |?[[Ceratops]] ([[bazalny]] [[neoceratops]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Węgry|Węgier]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Archaeoceratops|Archaeoceratops {{U|yujingziensis}}]]''''' | |'''''[[Archaeoceratops|Archaeoceratops {{U|yujingziensis}}]]''''' | ||
| Linia 49: | Linia 49: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Banji|{{U|Banji long}}]]''''' | |'''''[[Banji|{{U|Banji long}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu & Han, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Xu]] & Han, 2010}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptoryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptoryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 85: | Linia 85: | ||
|- | |- | ||
|''[[Chuxiongosaurus|{{U|Chuxiongosaurus lufengensis}}]]'' | |''[[Chuxiongosaurus|{{U|Chuxiongosaurus lufengensis}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Kobayashi, Li & Zhong, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], [[Kobayashi]], Li & Zhong, 2010}} |
|= '''''[[Jingshanosaurus|Jingshanosaurus xinwaensis]]''''' | |= '''''[[Jingshanosaurus|Jingshanosaurus xinwaensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Coahuilaceratops|{{U|Coahuilaceratops magnacuerna}}]]''''' | |'''''[[Coahuilaceratops|{{U|Coahuilaceratops magnacuerna}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Loewen, [[Sampson]], Lund, [[Farke]], Aguillón Martínez, de Leon, Rodríguez de la Rosa, Getty & [[Eberth]], 2010}} | + | |{{Kpt|[[Loewen]], [[Sampson]], Lund, [[Farke]], Aguillón Martínez, de Leon, Rodríguez de la Rosa, Getty & [[Eberth]], 2010}} |
|[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Meksyk]]u | |[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Meksyk]]u | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 125: | Linia 125: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Haplocheirus|{{U|Haplocheirus sollers}}]]''''' | |'''''[[Haplocheirus|{{U|Haplocheirus sollers}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Choiniere, Xu, Clark, Forster, Guo & Han, 2010}} | + | |{{Kpt|Choiniere, [[Xu]], Clark, [[Forster]], Guo & Han, 2010}} |
|[[Teropod]] (?[[alwarezzauroid]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] (?[[alwarezzauroid]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 162: | Linia 162: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Kosmoceratops|{{U|Kosmoceratops richardsoni}}]]''''' | |'''''[[Kosmoceratops|{{U|Kosmoceratops richardsoni}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sampson]], Loewen, [[Farke]], Roberts, Forster, Smith & Titus, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Sampson]], [[Loewen]], [[Farke]], Roberts, [[Forster]], Smith & Titus, 2010}} |
|[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 170: | Linia 170: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Linheraptor|{{U|Linheraptor exquisitus}}]]''''' | |'''''[[Linheraptor|{{U|Linheraptor exquisitus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Choiniere, Pittman, Tan, Xiao, Li, Tan, Clark, [[Norell]], [[Hone]] & [[Sullivan]], 2010}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Choiniere, Pittman, Tan, Xiao, Li, Tan, Clark, [[Norell]], [[Hone]] & [[Sullivan]], 2010}} |
|[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Liubangosaurus|{{U|Liubangosaurus hei}}]]''''' | |'''''[[Liubangosaurus|{{U|Liubangosaurus hei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mo, Xu & [[Buffetaut]], 2010}} | + | |{{Kpt|Mo, [[Xu]] & [[Buffetaut]], 2010}} |
|[[Zauropod]] z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Machairasaurus|{{U|Machairasaurus leptonychus}}]]''''' | |'''''[[Machairasaurus|{{U|Machairasaurus leptonychus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Longrich]], [[Currie]] & Dong, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Longrich]], [[Currie]] & [[Dong]], 2010}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptoryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptoryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Medusaceratops|{{U|Medusaceratops lokii}}]]''''' | |'''''[[Medusaceratops|{{U|Medusaceratops lokii}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Ryan, Russell & Hartman, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Ryan]], Russell & Hartman, 2010}} |
|[[Ceratops]] ([[ceratopsyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Ceratops]] ([[ceratopsyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 194: | Linia 194: | ||
|- | |- | ||
|''[[Ojoceratops|{{U|Ojoceratops fowleri}}]]'' | |''[[Ojoceratops|{{U|Ojoceratops fowleri}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sullivan]] & Lucas, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Robert Sullivan|Sullivan]] & Lucas, 2010}} |
|<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> ?= '''''[[Triceratops]]''''' | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> ?= '''''[[Triceratops]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 222: | Linia 222: | ||
|- | |- | ||
|''[[Hongshanosaurus|Psittacosaurus houi]]'' | |''[[Hongshanosaurus|Psittacosaurus houi]]'' | ||
| − | |{{Kpt|([[You]], Xu & Wang, [[2003]]) [[Sereno]], 2010}} | + | |{{Kpt|([[You]], [[Xu]] & Wang, [[2003]]) [[Sereno]], 2010}} |
|= '''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus lujiatunensis]]'''''<br><small>(wcześniej ''Hongshanosaurus houi'')</small> | |= '''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus lujiatunensis]]'''''<br><small>(wcześniej ''Hongshanosaurus houi'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 238: | Linia 238: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Seitaad|{{U|Seitaad ruessi}}]]''''' | |'''''[[Seitaad|{{U|Seitaad ruessi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Sertich & Loewen, 2010}} | + | |{{Kpt|Sertich & [[Loewen]], 2010}} |
|[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[USA]] | |[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 250: | Linia 250: | ||
|- | |- | ||
|''[[Graciliraptor|Sinornithosaurus lujiatunensis]]'' | |''[[Graciliraptor|Sinornithosaurus lujiatunensis]]'' | ||
| − | |{{Kpt| (Xu & Wang, [[2004]]) [[Paul]], 2010}} | + | |{{Kpt| ([[Xu]] & Wang, [[2004]]) [[Paul]], 2010}} |
|= '''''[[Graciliraptor|Graciliraptor lujiatunensis]]''''' | |= '''''[[Graciliraptor|Graciliraptor lujiatunensis]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 270: | Linia 270: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Utahceratops|{{U|Utahceratops gettyi}}]]''''' | |'''''[[Utahceratops|{{U|Utahceratops gettyi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sampson]], Loewen, [[Farke]], Roberts, Forster, Smith & Titus, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Sampson]], [[Loewen]], [[Farke]], Roberts, [[Forster]], Smith & Titus, 2010}} |
|[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Ceratops]] ([[chasmozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
|''[[Vagaceratops|{{U|Vagaceratops}} irviensis]]'' | |''[[Vagaceratops|{{U|Vagaceratops}} irviensis]]'' | ||
| − | |{{Kpt|([[Holmes]], [[Forster]], [[Ryan]] & Shepherd, [[2001]]) [[Sampson]], Loewen, [[Farke]], Roberts, Forster, Smith & Titus, 2010}} | + | |{{Kpt|([[Holmes]], [[Forster]], [[Ryan]] & Shepherd, [[2001]]) [[Sampson]], [[Loewen]], [[Farke]], Roberts, [[Forster]], Smith & Titus, 2010}} |
| − | |<small>( | + | |<small>(= ''Chasmosaurus irviensis'')</small> |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Vitakrisaurus|{{U|Vitakrisaurus saraiki}}]]''''' | |'''''[[Vitakrisaurus|{{U|Vitakrisaurus saraiki}}]]''''' | ||
| Linia 286: | Linia 286: | ||
|- | |- | ||
|''[[Willinakaqe|{{U|Willinakaqe salitralensis}}]]'' | |''[[Willinakaqe|{{U|Willinakaqe salitralensis}}]]'' | ||
| − | |{{Kpt|Juárez Valieri, Haro, Fiorelli & Calvo, 2010}} | + | |{{Kpt|Juárez Valieri, Haro, Fiorelli & [[Calvo]], 2010}} |
|<small>(''[[nomen vanum]]'');</small> = '''''[[Bonapartesaurus]]''''' | |<small>(''[[nomen vanum]]'');</small> = '''''[[Bonapartesaurus]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 298: | Linia 298: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Xixiasaurus|{{U|Xixiasaurus henanensis}}]]''''' | |'''''[[Xixiasaurus|{{U|Xixiasaurus henanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Xu, Liu, Zhang, Jia & Ji, 2010}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Xu, Liu, Zhang, Jia & Ji, 2010}} |
|[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 310: | Linia 310: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Zuolong|{{U|Zuolong salleei}}]]''''' | |'''''[[Zuolong|{{U|Zuolong salleei}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Choiniere, Clark, Forster & Xu, 2010}} | + | |{{Kpt|Choiniere, Clark, [[Forster]] & [[Xu]], 2010}} |
|[[Teropod]] ([[bazalny]] [[celurozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[bazalny]] [[celurozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|} | |} | ||
| Linia 336: | Linia 336: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Bauxitornis|{{U|Bauxitornis mindszentyae}}]]''''' | | '''''[[Bauxitornis|{{U|Bauxitornis mindszentyae}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Dyke & Ősi}}, 2010 | + | | {{Kpt|Dyke & [[Ősi]]}}, 2010 |
| − | | [[ | + | | ?[[Ornithothoraces]]: ?[[Enantiornithes]] |
| [[Węgry]] | | [[Węgry]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 343: | Linia 343: | ||
| ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontus yangi}}]]'' | | ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontus yangi}}]]'' | ||
| {{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010 | | {{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010 | ||
| − | | | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| − | | | + | |[[Chiny]] |
| − | | | + | |{{wKreda}} |
| − | | ''[[nomen occupatum]]'' = ''[[Camptodontornis | + | | ''[[nomen occupatum]]'' = ''[[Camptodontornis]] yangi'' |
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | | ''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|jianchangensis}}]]'' |
| {{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2010 | | {{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2010 | ||
| − | | [[Confuciusornithidae]] | + | | [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | | = ''[[Confuciusornis|Confuciusornis sanctus]]'' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Flexomornis|{{U|Flexomornis howei}}]]''''' | | '''''[[Flexomornis|{{U|Flexomornis howei}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Tykoski & Fiorillo}}, 2010 | + | | {{Kpt|Tykoski & [[Fiorillo]]}}, 2010 |
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Hollanda|{{U|Hollanda luceria}}]]''''' | | '''''[[Hollanda|{{U|Hollanda luceria}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Bell, Chiappe, Erickson, Suzuki, Watabe [[Barsbold]] & Tsogtbaatar}}., 2010 | + | | {{Kpt|Bell, [[Chiappe]], Erickson, Suzuki, Watabe [[Barsbold]] & Tsogtbaatar}}., 2010 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Gansuidae]] |
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 369: | Linia 369: | ||
| '''''[[Huoshanornis|{{U|Huoshanornis huji}}]]''''' | | '''''[[Huoshanornis|{{U|Huoshanornis huji}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wang, Zhang, Gao, Hou, Meng & Liu}}, 2010 | | {{Kpt|Wang, Zhang, Gao, Hou, Meng & Liu}}, 2010 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Intiornis|{{U|Intiornis inexpectatus}}]]''''' | | '''''[[Intiornis|{{U|Intiornis inexpectatus}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt| | + | | {{Kpt|[[Novas]], Agnolín & Scanferla}}, 2010 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 381: | Linia 381: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|{{U|Lamarqueavis australis}}]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|{{U|Lamarqueavis australis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 387: | Linia 387: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis minima]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis minima]]''''' | ||
| {{Kpt|({{Kpt|Brodkorb}}, [[1963]]) Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|({{Kpt|Brodkorb}}, [[1963]]) Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 394: | Linia 394: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis petra]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis petra]]''''' | ||
| {{Kpt|({{Kpt|Hope}}, [[2002]]) Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|({{Kpt|Hope}}, [[2002]]) Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 400: | Linia 400: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Longicrusavis|{{U|Longicrusavis houi}}]]''''' | | '''''[[Longicrusavis|{{U|Longicrusavis houi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|[[O'Connor]], Gao & Chiappe}}, 2010 | + | | {{Kpt|[[O'Connor]], Gao & [[Chiappe]]}}, 2010 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Hongshanornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Shenqiornis|{{U|Shenqiornis mengi}}]]''''' | | '''''[[Shenqiornis|{{U|Shenqiornis mengi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt| Wang, O'Connor, Zhao, Chiappe, Gao & Cheng}}, 2010 | + | | {{Kpt| Wang, [[O'Connor]], Zhao, [[Chiappe]], Gao & Cheng}}, 2010 |
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- | |- | ||
| − | | ''[[ | + | | ''[[Shenshiornis |{{U|Shenshiornis primita}}]]'' |
| {{Kpt|Hu, Li, Hou & [[Xu]]}}, 2010 | | {{Kpt|Hu, Li, Hou & [[Xu]]}}, 2010 | ||
| − | | | + | | [[Pygostylia]]: [[Omnivoropterygidae]] |
| − | | | + | | [[Chiny]] |
| − | | | + | | {{wKreda}} |
| − | | = ''[[Sapeornis]] | + | | = ''[[Sapeornis|Sapeornis chaoyangensis]]'' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Zhongjianornis|{{U|Zhongjianornis yangi}}]]''''' | | '''''[[Zhongjianornis|{{U|Zhongjianornis yangi}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2010 | | {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|} | |} | ||
| + | |||
== Rok Ceratopsia == | == Rok Ceratopsia == | ||
W 2010 roku: | W 2010 roku: | ||
Aktualna wersja na dzień 07:53, 1 cze 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2010 roku opisano 75 nowych nazw dinozaurów (68 nowych rodzajów, 63 nowe gatunki i 4 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 53 z nich (51 rodzajów i 50 gatunków).
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Asilisaurus kongwe | Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith & Tsuji, 2010 | Silezauryd z późnego triasu Tanzanii |
Mezozoiczne Avialae
Rok Ceratopsia
W 2010 roku:
- opisano ok. dwukrotnie więcej gatunków ceratopsów (13) niż w jakimkolwiek innym roku (Archaeoceratops yujingziensis, Ajkaceratops kozmai, Coahuilaceratops magnacuerna, Diabloceratops eatoni, Kosmoceratops richardsoni, Medusaceratops lokii, Mojoceratops perifania, Ojoceratops fowleri, Psittacosaurus gobiensis, Sinoceratops zhuchengensis, Tatankaceratops sacrisonorum, Utahceratops gettyi, Zhuchengceratops inexpectus);
- ukazała się książka "New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium", jedyna obok monografii "The Ceratopsia" z 1907 r. tak obszerna książka naukowa poświęcona w całości Ceratopsia. Zawiera 36 prac.
- opisano jedynego Ceratopsidae spoza Ameryki Północnej - Sinoceratops;
- ukazała się publikacja jednej z najbardziej kontrowersyjnych (z pewnością najgłośniejszej wśród Ceratopsia) hipotez o synonimice nieptasich dinozaurów: Torosaurus z Triceratops.