2023: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Dinosauria) |
||
| (Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 9: | Linia 9: | ||
W 2023 roku opisano '''26''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur|dinozaurów]] ('''24''' nowe [[rodzaj|rodzaje]], '''25''' nowych [[gatunek|gatunków]]). | W 2023 roku opisano '''26''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur|dinozaurów]] ('''24''' nowe [[rodzaj|rodzaje]], '''25''' nowych [[gatunek|gatunków]]). | ||
| − | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne taksony]] [[nieptasi|nieptasich]] przedstawicieli Dinosauria | + | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne taksony]] [[nieptasi|nieptasich]] przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest '''24''' z nich ('''22''' rodzaje, '''23''' gatunki). |
{| class="sortable" | {| class="sortable" | ||
| Linia 76: | Linia 76: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Iani|{{U|Iani smithi}}]]''''' | |'''''[[Iani|{{U|Iani smithi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zanno, Gates, Terry, Ayrahami, Tucker & Makovicky}}, 2023 | + | |{{Kpt|[[Zanno]], Gates, Terry, Ayrahami, Tucker & Makovicky}}, 2023 |
|[[Ornithopoda]]: [[Rhabdodontomorpha]] | |[[Ornithopoda]]: [[Rhabdodontomorpha]] | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
| Linia 94: | Linia 94: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Jiangxititan|{{U|Jiangxititan ganzhouensis}}]]''''' | |'''''[[Jiangxititan|{{U|Jiangxititan ganzhouensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Mo, Fu, Yu & Xu}}, 2023 | + | |{{Kpt|Mo, Fu, Yu & [[Xu]]}}, 2023 |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 106: | Linia 106: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Migmanychion|{{U|Migmanychion laiyang}}]]''''' | |'''''[[Migmanychion|{{U|Migmanychion laiyang}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Wang, Cau, Wang, Yu, Wu, Wang & Liu}}, 2023 | + | |{{Kpt|Wang, [[Cau]], Wang, Yu, Wu, Wang & Liu}}, 2023 |
|[[Theropoda]]: [[Maniraptora]] | |[[Theropoda]]: [[Maniraptora]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 128: | Linia 128: | ||
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |''[[Protathlitis|{{U|Protathlitis cinctorrensis}}]]'' |
|{{Kpt|Santos-Cubedo, de Santisteban, Poza & Meseguer}}, 2023 | |{{Kpt|Santos-Cubedo, de Santisteban, Poza & Meseguer}}, 2023 | ||
| − | |[[ | + | | |
| − | + | | | |
| − | + | | | |
| + | | ''[[Nomen dubium]]'', ''[[chimera]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Qianlong|{{U|Qianlong shouhu}}]]''''' | |'''''[[Qianlong|{{U|Qianlong shouhu}}]]''''' | ||
| Linia 160: | Linia 161: | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
|Piąty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Sphaerotholus]]'' | |Piąty [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Sphaerotholus]]'' | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |''[[Tharosaurus|{{U|Tharosaurus indicus}}]]'' |
|{{Kpt|[[Bajpai]], Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya}}, 2023 | |{{Kpt|[[Bajpai]], Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya}}, 2023 | ||
| − | |[[Sauropoda]]: [[ | + | |[[Sauropoda]]: [[Eusauropoda]] |
|[[Indie]] | |[[Indie]] | ||
|{{sJura}} | |{{sJura}} | ||
| + | |=''[[nomen dubium]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tyrannomimus|{{U|Tyrannomimus fukuiensis}}]]''''' | |'''''[[Tyrannomimus|{{U|Tyrannomimus fukuiensis}}]]''''' | ||
Aktualna wersja na dzień 19:41, 10 paź 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Wydarzenia
- 10 stycznia 2023 roku w wieku 61 lat zmarł argentyński paleontolog Jorge Orlando Calvo, który zajmował się m.in. zauropodami
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2023 roku opisano 26 nowych nazw dinozaurów (24 nowe rodzaje, 25 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest 24 z nich (22 rodzaje, 23 gatunki).
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Amanasaurus nesbitti | Müller & Garcia, 2023 | Silesauridae | Brazylia | późny trias | |
| Venetoraptor gassenae | Müller, Ezcurra, Garcia, Agnolín, Novas, Soares, Kellner i Nesbitt, 2023 | Lagerpetidae | Brazylia | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Castignovolucris sebei | Buffetaut, Angst i Tong, 2023 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Francja | późna kreda | |
| Cratonavis zhui | Li, Wang, Stidham i Zhou, 2023 | Pygostylia: Jinguofortisidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Yatenavis ieujensis | Herrera, Agnolín, Rozadilla, Coco, Manabe, Tsuihiji & Novas, 2023 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Argentyna | późna kreda |