2010: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m (→Mezozoiczne Avialae) |
||
| Linia 337: | Linia 337: | ||
| '''''[[Bauxitornis|{{U|Bauxitornis mindszentyae}}]]''''' | | '''''[[Bauxitornis|{{U|Bauxitornis mindszentyae}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Dyke & Ősi}}, 2010 | | {{Kpt|Dyke & Ősi}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Avialae]]: ?[[Enantiornithes]] |
| [[Węgry]] | | [[Węgry]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 343: | Linia 343: | ||
| ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontus yangi}}]]'' | | ''[[Camptodontornis|{{U|Camptodontus yangi}}]]'' | ||
| {{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010 | | {{Kpt|Li, Gong, Zhang, Yang & Hou}}, 2010 | ||
| − | | | + | |[[Ornithothoraces]]: [[Longipterygidae]] |
| − | | | + | |[[Chiny]] |
| − | | | + | |{{wKreda}} |
| ''[[nomen occupatum]]'' = ''[[Camptodontornis]] yangi'' | | ''[[nomen occupatum]]'' = ''[[Camptodontornis]] yangi'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|jianchangensis}}]]''''' | | '''''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|jianchangensis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2010 | | {{Kpt|Li, Wang & Hou}}, 2010 | ||
| − | | [[Confuciusornithidae]] | + | | [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 357: | Linia 357: | ||
| '''''[[Flexomornis|{{U|Flexomornis howei}}]]''''' | | '''''[[Flexomornis|{{U|Flexomornis howei}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Tykoski & Fiorillo}}, 2010 | | {{Kpt|Tykoski & Fiorillo}}, 2010 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Hollanda|{{U|Hollanda luceria}}]]''''' | | '''''[[Hollanda|{{U|Hollanda luceria}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Bell, Chiappe, Erickson, Suzuki, Watabe [[Barsbold]] & Tsogtbaatar}}., 2010 | + | | {{Kpt|Bell, [[Chiappe]], Erickson, Suzuki, Watabe [[Barsbold]] & Tsogtbaatar}}., 2010 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Gansuidae]] |
| [[Mongolia]] | | [[Mongolia]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 369: | Linia 369: | ||
| '''''[[Huoshanornis|{{U|Huoshanornis huji}}]]''''' | | '''''[[Huoshanornis|{{U|Huoshanornis huji}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wang, Zhang, Gao, Hou, Meng & Liu}}, 2010 | | {{Kpt|Wang, Zhang, Gao, Hou, Meng & Liu}}, 2010 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 375: | Linia 375: | ||
| '''''[[Intiornis|{{U|Intiornis inexpectatus}}]]''''' | | '''''[[Intiornis|{{U|Intiornis inexpectatus}}]]''''' | ||
| {{Kpt|[[Novas]], Agnolín & Scanferla}}, 2010 | | {{Kpt|[[Novas]], Agnolín & Scanferla}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 381: | Linia 381: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|{{U|Lamarqueavis australis}}]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|{{U|Lamarqueavis australis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 387: | Linia 387: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis minima]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis minima]]''''' | ||
| {{Kpt|({{Kpt|Brodkorb}}, [[1963]]) Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|({{Kpt|Brodkorb}}, [[1963]]) Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 394: | Linia 394: | ||
| '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis petra]]''''' | | '''''[[Lamarqueavis|Lamarqueavis petra]]''''' | ||
| {{Kpt|({{Kpt|Hope}}, [[2002]]) Agnolin}}, 2010 | | {{Kpt|({{Kpt|Hope}}, [[2002]]) Agnolin}}, 2010 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Cimolopterygidae]] |
| [[USA]] | | [[USA]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 400: | Linia 400: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Longicrusavis|{{U|Longicrusavis houi}}]]''''' | | '''''[[Longicrusavis|{{U|Longicrusavis houi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|[[O'Connor]], Gao & Chiappe}}, 2010 | + | | {{Kpt|[[O'Connor]], Gao & [[Chiappe]]}}, 2010 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Hongshanornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Shenqiornis|{{U|Shenqiornis mengi}}]]''''' | | '''''[[Shenqiornis|{{U|Shenqiornis mengi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt| Wang, O'Connor, Zhao, Chiappe, Gao & Cheng}}, 2010 | + | | {{Kpt| Wang, [[O'Connor]], Zhao, [[Chiappe]], Gao & Cheng}}, 2010 |
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 413: | Linia 413: | ||
| ''[[Sapeornis|{{U|Shenshiornis primita}}]]'' | | ''[[Sapeornis|{{U|Shenshiornis primita}}]]'' | ||
| {{Kpt|Hu, Li, Hou & [[Xu]]}}, 2010 | | {{Kpt|Hu, Li, Hou & [[Xu]]}}, 2010 | ||
| − | | | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| − | | | + | | [[Chiny]] |
| − | | | + | | {{wKreda}} |
| = ''[[Sapeornis]] chaoyangensis'' | | = ''[[Sapeornis]] chaoyangensis'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Zhongjianornis|{{U|Zhongjianornis yangi}}]]''''' | | '''''[[Zhongjianornis|{{U|Zhongjianornis yangi}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2010 | | {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2010 | ||
| − | | [[Avialae]] | + | | [[Theropoda]]: [[Avialae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Wersja z 18:47, 14 sty 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2010 roku opisano 75 nowych nazw dinozaurów (68 nowych rodzajów, 63 nowe gatunki i 4 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 53 z nich (51 rodzajów i 50 gatunków).
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Asilisaurus kongwe | Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith & Tsuji, 2010 | Silezauryd z późnego triasu Tanzanii |
Mezozoiczne Avialae
Rok Ceratopsia
W 2010 roku:
- opisano ok. dwukrotnie więcej gatunków ceratopsów (13) niż w jakimkolwiek innym roku (Archaeoceratops yujingziensis, Ajkaceratops kozmai, Coahuilaceratops magnacuerna, Diabloceratops eatoni, Kosmoceratops richardsoni, Medusaceratops lokii, Mojoceratops perifania, Ojoceratops fowleri, Psittacosaurus gobiensis, Sinoceratops zhuchengensis, Tatankaceratops sacrisonorum, Utahceratops gettyi, Zhuchengceratops inexpectus);
- ukazała się książka "New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium", jedyna obok monografii "The Ceratopsia" z 1907 r. tak obszerna książka naukowa poświęcona w całości Ceratopsia. Zawiera 36 prac.
- opisano jedynego Ceratopsidae spoza Ameryki Północnej - Sinoceratops;
- ukazała się publikacja jednej z najbardziej kontrowersyjnych (z pewnością najgłośniejszej wśród Ceratopsia) hipotez o synonimice nieptasich dinozaurów: Torosaurus z Triceratops.