2009: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Albertonykus|{{U|Albertonykus borealis}}]]''''' | |'''''[[Albertonykus|{{U|Albertonykus borealis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Longrich & [[Currie]], 2009}} | + | |{{Kpt|[[Longrich]] & [[Currie]], 2009}} |
|[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | |[[Teropod]] ([[alwarezzauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | ||
|- | |- | ||
| Linia 31: | Linia 31: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Anchiornis|{{U|Anchiornis huxleyi}}]]''''' | |'''''[[Anchiornis|{{U|Anchiornis huxleyi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Zhao, [[Norell]], [[Sullivan]], [[Hone]], Erickson, Wang, Han & Guo, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Zhao, [[Norell]], [[Sullivan]], [[Hone]], Erickson, Wang, Han & Guo, 2009}} |
|[[Teropod]] ([[eumaniraptor]]) z ?późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[eumaniraptor]]) z ?późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 51: | Linia 51: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Baotianmansaurus|{{U|Baotianmansaurus henanensis}}]]''''' | |'''''[[Baotianmansaurus|{{U|Baotianmansaurus henanensis}}]]''''' | ||
| − | |{{kpt|Zhang, Lü, Xu, Li, Hu, Jia, Ji & Zhang, 2009}} | + | |{{kpt|Zhang, [[Lü]], Xu, Li, Hu, Jia, Ji & Zhang, 2009}} |
|[[Zauropod]] ([[tytanozaurokształtny]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaurokształtny]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 75: | Linia 75: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Fruitadens|{{U|Fruitadens haagarorum}}]]''''' | |'''''[[Fruitadens|{{U|Fruitadens haagarorum}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Butler]], [[Galton]], Porro, Chiappe, Henderson & Erickson, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Butler]], [[Galton]], Porro, [[Chiappe]], Henderson & Erickson, 2009}} |
|[[Ornithischia|Ptasiomiedniczny]] ([[heterodontozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]] | |[[Ornithischia|Ptasiomiedniczny]] ([[heterodontozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 111: | Linia 111: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Limusaurus|{{U|Limusaurus inextricabilis}}]]''''' | |'''''[[Limusaurus|{{U|Limusaurus inextricabilis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Xu]], Clark, Mo, Choiniere, Forster, Erickson, [[Hone]], [[Sullivan]], Eberth, [[Nesbitt]], Zhao, Hernandez, Jia, Han & Guo, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Clark, Mo, Choiniere, [[Forster]], Erickson, [[Hone]], [[Sullivan]], Eberth, [[Nesbitt]], Zhao, Hernandez, Jia, Han & Guo, 2009}} |
|[[Teropod]] (?[[noazauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] (?[[noazauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Luoyanggia|{{U|Luoyanggia liudianensis}}]]''''' | |'''''[[Luoyanggia|{{U|Luoyanggia liudianensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, [[Xu]], Jiang, Jia, Li, Yuan, Zhang & Ji, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], [[Xu]], Jiang, Jia, Li, Yuan, Zhang & Ji, 2009}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
|"[[Luoyangosaurus|{{U|Luoyangosaurus}}]]" | |"[[Luoyangosaurus|{{U|Luoyangosaurus}}]]" | ||
| − | |{{Kpt|Lü, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], 2009}} |
|<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Luoyanggia]]''''' | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Luoyanggia]]''''' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 159: | Linia 159: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Ruyangosaurus|{{U|Ruyangosaurus giganteus}}]]''''' | |'''''[[Ruyangosaurus|{{U|Ruyangosaurus giganteus}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Xu, Jia, Zhang, Zhang, Yang, You & Ji, 2009}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Xu, Jia, Zhang, Zhang, Yang, You & Ji, 2009}} |
|[[Zauropod]] z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Shaochilong|{{U|Shaochilong}} maortuensis]]''''' | |'''''[[Shaochilong|{{U|Shaochilong}} maortuensis]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|(Hu, [[1964]]) [[Brusatte]], [[Benson]], [[Chure]], Xu, [[Sullivan]] & [[Hone]], 2009}} | + | |{{Kpt|(Hu, [[1964]]) [[Brusatte]], [[Benson]], [[Chure]], [[Xu]], [[Sullivan]] & [[Hone]], 2009}} |
|[[Teropod]] ([[karcharodontozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]]<br><small>(wcześniej ''Chilantaisaurus maortuensis'')</small> | |[[Teropod]] ([[karcharodontozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]]<br><small>(wcześniej ''Chilantaisaurus maortuensis'')</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 199: | Linia 199: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tianyulong|{{U|Tianyulong confuciusi}}]]''''' | |'''''[[Tianyulong|{{U|Tianyulong confuciusi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zheng, You, Xu & Dong, 2009}} | + | |{{Kpt|Zheng, You, [[Xu]] & Dong, 2009}} |
|[[Ptasiomiedniczny]] ([[heterodontozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]], pokryty pióropodobnymi strukturami | |[[Ptasiomiedniczny]] ([[heterodontozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]], pokryty pióropodobnymi strukturami | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Tianyuraptor|{{U|Tianyuraptor ostromi}}]]''''' | |'''''[[Tianyuraptor|{{U|Tianyuraptor ostromi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Zheng, Xu, You, Zhao & Dong, 2009}} | + | |{{Kpt|Zheng, [[Xu]], You, Zhao & Dong, 2009}} |
|[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 251: | Linia 251: | ||
| '''''[[Alamitornis|{{U|Alamitornis minutus}}]]''''' | | '''''[[Alamitornis|{{U|Alamitornis minutus}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Agnolin & Martinelli}}, 2009 | | {{Kpt|Agnolin & Martinelli}}, 2009 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: ?[[Patagopterygiformes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | | ''[[Confuciusornis|Confuciusornis {{U|feducciai}}]]'' |
| {{Kpt|Zhang, Gao, Meng, Liu, Hou & Zheng}}, 2009 | | {{Kpt|Zhang, Gao, Meng, Liu, Hou & Zheng}}, 2009 | ||
| − | | [[Confuciusornithidae]] | + | | [[Pygostylia]]: [[Confuciusornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| − | | | + | | = ''[[Confuciusornis|Confuciusornis sanctus]]'' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Elbretornis|{{U|Elbretornis bonapartei}}]]''''' | | '''''[[Elbretornis|{{U|Elbretornis bonapartei}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | | {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 270: | Linia 270: | ||
| '''''[[Jianchangornis|{{U|Jianchangornis microdonta}}]]''''' | | '''''[[Jianchangornis|{{U|Jianchangornis microdonta}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2009 | | {{Kpt|Zhou, Zhang & Li}}, 2009 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha ]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 276: | Linia 276: | ||
| '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|minor}}]]''''' | | '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|minor}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | | {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 283: | Linia 283: | ||
| '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|saltariensis}}]]''''' | | '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|saltariensis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | | {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | ||
| − | | [[Enantiornithes]] | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 290: | Linia 290: | ||
| '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|whetstonei}}]]''''' | | '''''[[Martinavis|Martinavis {{U|whetstonei}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | | {{Kpt|Walker & Dyke}}, 2009 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Argentyna]] | | [[Argentyna]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 297: | Linia 297: | ||
| '''''[[Rapaxavis|{{U|Rapaxavis pani}}]]''''' | | '''''[[Rapaxavis|{{U|Rapaxavis pani}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Morschhauser, [[Varricchio]], Gao, Liu, Wang, Cheng & Meng}}, 2009 | | {{Kpt|Morschhauser, [[Varricchio]], Gao, Liu, Wang, Cheng & Meng}}, 2009 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 303: | Linia 303: | ||
| ''[[Sapeornis|Sapeornis {{U|angustis}}]]'' | | ''[[Sapeornis|Sapeornis {{U|angustis}}]]'' | ||
| {{Kpt|Provini, Zhou & Zhang}}, 2009 | | {{Kpt|Provini, Zhou & Zhang}}, 2009 | ||
| − | | | + | | [[Pygostylia]]: [[Omnivoropterygidae]] |
| − | | | + | | [[Chiny]] |
| − | | | + | | {{wKreda}} |
| − | | = ''Sapeornis chaoyangensis'' | + | | = ''[[Sapeornis|Sapeornis chaoyangensis]]'' |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Shanweiniao|{{U|Shanweiniao cooperorum}}]]''''' | | '''''[[Shanweiniao|{{U|Shanweiniao cooperorum}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|[[O'Connor]], Wang, Chiappe, Gao, Meng, Cheng & Liu}} | + | | {{Kpt|[[O'Connor]], Wang, [[Chiappe]], Gao, Meng, Cheng & Liu}} |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|} | |} | ||
Wersja z 16:08, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2009 roku opisano 54 nowe nazwy dinozaurów (51 nowych rodzajów, 46 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 46 z nich.
Dinosauromorpha
W 2009 roku opisano 1 nową nazwę dinozauromorfa (1 nowy gatunek). Obecnie jest ona uznawana za ważny takson Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Dromomeron gregorii | Nesbitt, Irmis, Parker, Smith, Turner & Rowe, 2009 | Lagerpetyd z późnego triasu USA Drugi ważny gatunek Dromomeron |