2016: Różnice pomiędzy wersjami
m |
|||
| Linia 103: | Linia 103: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Machairoceratops|{{U|Machairoceratops cronusi}}]]''''' | | '''''[[Machairoceratops|{{U|Machairoceratops cronusi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Lund, O'Connor, Loewen & Jinnah, 2016}} | + | | {{Kpt|Lund, O'Connor, [[Loewen]] & Jinnah, 2016}} |
| [[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | | [[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 127: | Linia 127: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Notocolossus|{{U|Notocolossus gonzalezparejasi}}]]''''' | | '''''[[Notocolossus|{{U|Notocolossus gonzalezparejasi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|González Riga, [[Lamanna]], Ortiz David, Calvo & Coria, 2016}} | + | | {{Kpt|[[González Riga]], [[Lamanna]], Ortiz David, [[Calvo]] & Coria, 2016}} |
| [[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | | [[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 232: | Linia 232: | ||
| '''''[[Changzuiornis|{{U|Changzuiornis ahgmi}}]]''''' | | '''''[[Changzuiornis|{{U|Changzuiornis ahgmi}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Huang, Wang, Hu, Liu, Peteya & Clarke}}, 2016 | | {{Kpt|Huang, Wang, Hu, Liu, Peteya & Clarke}}, 2016 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Gansuidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 239: | Linia 239: | ||
| '''''[[Chiappeavis|{{U|Chiappeavis magnapremaxillo}}]]''''' | | '''''[[Chiappeavis|{{U|Chiappeavis magnapremaxillo}}]]''''' | ||
| {{Kpt|[[O'Connor]], Wang, Zheng, Hu, Zhang & Zhou}}, 2016 | | {{Kpt|[[O'Connor]], Wang, Zheng, Hu, Zhang & Zhou}}, 2016 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Pengornithidae]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 251: | Linia 251: | ||
| '''''[[Dingavis|{{U|Dingavis longimaxilla}}]]''''' | | '''''[[Dingavis|{{U|Dingavis longimaxilla}}]]''''' | ||
| {{Kpt|[[O'Connor]], Wang & Hu}}, 2016 | | {{Kpt|[[O'Connor]], Wang & Hu}}, 2016 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Ornithuromorpha]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Wersja z 17:34, 1 gru 2024
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- 1. lutego 2016 roku zmarł Jaime Powell, argentyński paleontolog, zajmujący się m.in. zauropodami.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2016 roku opisano 46 nowych nazw dinozaurów (39 nowych rodzajów i 41 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 32 z nich (29 rodzajów i 28 gatunków).
- ↑ 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 nazwy ukute przez Ulansky'ego w 2014 roku w jego nierecenzowanym, własnym piśmie Dinology, nie spełniają warunków kodeksu nomenklatury zoologicznej, przez co uznawane są za nazwy nagie (nomen nudum).
- ↑ opis ugrunaaluka pojawił się w druku w 2015 roku.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Ixalerpeton polesinensis | Cabreira, Kellner, Dias-da-Silva, da Silva, Bronzati, de Almeida Marsola, Muller, de Souza Bittencourt, Batista, Raugust, Carrilho, Brodt & Langer, 2016 | Lagerpetyd z późnego triasu Brazylii |