2023: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Mezozoiczne Avialae) |
m |
||
| Linia 7: | Linia 7: | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2023 roku opisano ''' | + | W 2023 roku opisano '''22''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''22''' nowych [[rodzaj|rodzajów]], '''22''' nowych [[gatunek|gatunków]]). |
Obecnie za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznawane są wszystkie z nich. | Obecnie za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznawane są wszystkie z nich. | ||
| Linia 73: | Linia 73: | ||
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Egipt]] | |[[Egipt]] | ||
| + | |{{pKreda}} | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Inawentu|{{U|Inawentu oslatus}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Filippi, Juárez Valieri, Gallina, Méndez, Gianechini & Garrido}}, 2023 | ||
| + | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
| + | |[[Argentyna]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 107: | Linia 113: | ||
|'''''[[Platytholus|{{U|Platytholus clemensi}}]]''''' | |'''''[[Platytholus|{{U|Platytholus clemensi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[Horner]], Goodwin & Evans}}, 2023 | |{{Kpt|[[Horner]], Goodwin & Evans}}, 2023 | ||
| − | |[[Pachycephalosauria]] | + | |[[Pachycephalosauria]]: [[Pachycephalosauridae]] |
|[[USA]] | |[[USA]] | ||
|{{pKreda}} | |{{pKreda}} | ||
| Linia 119: | Linia 125: | ||
|'''''[[Qianlong|{{U|Qianlong shouhu}}]]''''' | |'''''[[Qianlong|{{U|Qianlong shouhu}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Han, Yu, Zhang, Zeng, Wang, Cai, Wu, Wen, Cai, Li, Wu, Zhao & Xu}}, 2023 | |{{Kpt|Han, Yu, Zhang, Zeng, Wang, Cai, Wu, Wen, Cai, Li, Wu, Zhao & Xu}}, 2023 | ||
| − | |[[Sauropodomorpha]]:[[Sauropodiformes]] | + | |[[Sauropodomorpha]]: [[Sauropodiformes]] |
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
|{{wJura}} | |{{wJura}} | ||
| Linia 125: | Linia 131: | ||
|'''''[[Tharosaurus|Tharosaurus indicus]]''''' | |'''''[[Tharosaurus|Tharosaurus indicus]]''''' | ||
|{{Kpt|Bajpai, Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya}}, 2023 | |{{Kpt|Bajpai, Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya}}, 2023 | ||
| − | |[[Diplodocoidea]]:[[Dicraeosauridae]] | + | |[[Diplodocoidea]]: [[Dicraeosauridae]] |
|[[Indie]] | |[[Indie]] | ||
|{{sJura}} | |{{sJura}} | ||
| Linia 180: | Linia 186: | ||
!width="250px" class=unsortable|Uwagi | !width="250px" class=unsortable|Uwagi | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Castignovolucris|Castignovolucris sebei]]''''' | + | | '''''[[Castignovolucris|{{U|Castignovolucris sebei}}]]''''' |
| {{Kpt|[[Buffetaut]], Angst i Tong}}, 2023 | | {{Kpt|[[Buffetaut]], Angst i Tong}}, 2023 | ||
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
| Linia 186: | Linia 192: | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Cratonavis|Cratonavis zhui]]''''' | + | | '''''[[Cratonavis|{{U|Cratonavis zhui}}]]''''' |
| {{Kpt|Li, Wang, Stidham i Zhou}}, 2023 | | {{Kpt|Li, Wang, Stidham i Zhou}}, 2023 | ||
| [[Pygostylia]]: [[Jinguofortisidae]] | | [[Pygostylia]]: [[Jinguofortisidae]] | ||
| Linia 192: | Linia 198: | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''[[Yatenavis|Yatenavis ieujensis]]''''' | + | | '''''[[Yatenavis|{{U|Yatenavis ieujensis}}]]''''' |
| {{Kpt|Herrera, Agnolín, Rozadilla, Coco, Manabe, Tsuihiji & [[Novas]]}}, 2023 | | {{Kpt|Herrera, Agnolín, Rozadilla, Coco, Manabe, Tsuihiji & [[Novas]]}}, 2023 | ||
| [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] | ||
Wersja z 13:01, 1 lis 2023
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 |
| 2031 • 2032 • 2033 • 2034 • 2035 • 2036 • 2037 • 2038 • 2039 • 2040 ... |
Wydarzenia
- 10 stycznia 2023 roku w wieku 61 lat zmarł argentyński paleontolog Jorge Orlando Calvo, który zajmował się m.in. zauropodami
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2023 roku opisano 22 nowych nazw dinozaurów (22 nowych rodzajów, 22 nowych gatunków).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawane są wszystkie z nich.
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Ampelognathus coheni | Tykoski, Contreras & Noto, 2023 | Ornithopoda | USA | późna kreda | |
| Calvarius rapidus | Prieto-Márquez & Sellés, 2023 | Ornithopoda: Styracosterna | Hiszpania | późna kreda | |
| Chucarosaurus diripienda | Agnolin, Gonzalez Riga, Aranciaga Rolando, Rozadilla, Motta, Chimento & Novas, 2023 | Sauropoda: Titanosauria | Argentyna | późna kreda | |
| Fujianvenator prodigiosus | Xu, Wang, Chen, Dong, Lin, Xu, Tang, You, Zhou, Wang, He, Li, Zhang & Zhou, 2023 | Paraves: Anchiornithidae | Chiny | późna jura | |
| Furcatoceratops elucidans | Ishikawa, Tsuihiji & Manabe, 2023 | Ceratopsidae: Centrosaurinae | USA | późna kreda | |
| Garumbatitan morellensis | Mocho, Escaso, Gasulla, Galobart, Posa, Santo-Cubedo, Sanz & Ortega, 2023 | Sauropoda: Macronaria | Hiszpania | wczesna kreda | |
| Gonkoken nanoi | Alarcón-Muñoz, Vargas, Püschel, Soto-Acuña, Manríquez, Leppe, Kaluza, Milla, Gutstein, Palma-Liberona, Stinnesbeck, Frey, Pino, Bajor, Núñez, Ortiz, Rubilar-Rogers & Cruzado-Caballero, 2023 | Ornithopoda: Hadrosauroidea | Chile | późna kreda | |
| Iani smithi | Zanno, Gates, Terry, Ayrahami, Tucker & Makovicky, 2023 | Ornithopoda: Rhabdodontomorpha | USA | późna kreda | |
| Igai semkhu | Gorsack, Lamanna, Schwarz, Díez Díaz, Salem, Sallam & Wiechmann, 2023 | Sauropoda: Titanosauria | Egipt | późna kreda | |
| Inawentu oslatus | Filippi, Juárez Valieri, Gallina, Méndez, Gianechini & Garrido, 2023 | Sauropoda: Titanosauria | Argentyna | późna kreda | |
| Jiangxititan ganzhouensis | Mo, Fu, Yu & Xu, 2023 | Sauropoda: Titanosauria | Chiny | późna kreda | |
| Malefica deckerti | Prieto-Márquez & Wagner, 2023 | Ornithopoda: Hadrosauridae | USA | późna kreda | |
| Migmanychion laiyang | Wang, Cau, Wang, Yu, Wu, Wang & Liu, 2023 | Theropoda: Maniraptora | Chiny | wczesna kreda | |
| Minimocursor phunoiensis | Manitkoon, Deesri, Khalloufi, Nonsrirach, Suteethorn, Chanthasit, Boonla & Buffetaut, 2023 | Ornithischia: Neornithischia | Tajlandia | późna jura | |
| Oblitosaurus bunnueli | Sánchez-Fenollosa, Verdú & Cobos, 2023 | Ornithopoda: Ankylopollexia | Hiszpania | późna jura | |
| Platytholus clemensi | Horner, Goodwin & Evans, 2023 | Pachycephalosauria: Pachycephalosauridae | USA | późna kreda | |
| Protathlitis cinctorrensis | Santos-Cubedo, de Santisteban, Poza & Meseguer, 2023 | Theropoda: Spinosauridae | Hiszpania | wczesna kreda | |
| Qianlong shouhu | Han, Yu, Zhang, Zeng, Wang, Cai, Wu, Wen, Cai, Li, Wu, Zhao & Xu, 2023 | Sauropodomorpha: Sauropodiformes | Chiny | wczesna jura | |
| Tharosaurus indicus | Bajpai, Datta, Pandey, Ghosh, Kumar & Bhattacharya, 2023 | Diplodocoidea: Dicraeosauridae | Indie | środkowa jura | |
| Tyrannomimus fukuiensis | Hattori, Shibata, Kawabe, Imai, Nishi & Azuma, 2023 | Ornithomimosauria: Deinocheiridae | Japonia | wczesna kreda | |
| Vectidromeus insularis | Longrich, Martill, Munt, Green, Penn & Smith, 2023 | Neornithischia: Hypsilophodontidae | Wielka Brytania | wczesna kreda | |
| Vectipelta barretti | Pond, Strachan, Raven, Simpson, Morgan & Maidment, 2023 | Ankylosauria: Nodosauridae | Wielka Brytania | wczesna kreda |
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Amanasaurus nesbitti | Müller & Garcia, 2023 | Silesauridae | Brazylia | późny trias | |
| Venetoraptor gassenae | Müller, Ezcurra, Garcia, Agnolín, Novas, Soares, Kellner i Nesbitt, 2023 | Lagerpetidae | Brazylia | późny trias |
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Castignovolucris sebei | Buffetaut, Angst i Tong, 2023 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Francja | późna kreda | |
| Cratonavis zhui | Li, Wang, Stidham i Zhou, 2023 | Pygostylia: Jinguofortisidae | Chiny | wczesna kreda | |
| Yatenavis ieujensis | Herrera, Agnolín, Rozadilla, Coco, Manabe, Tsuihiji & Novas, 2023 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Argentyna | późna kreda |