2017: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 18: | Linia 18: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Aepyornithomimus|{{U|Aepyornithomimus tugrikinensis}}]]''''' | | '''''[[Aepyornithomimus|{{U|Aepyornithomimus tugrikinensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|Chinzorig, [[Kobayashi]], [[Tsogtbaatar]], [[Currie]], Watabe & [[Barsbold]], 2017}} |
|[[Theropoda]]: [[Ornithomimosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Ornithomimosauria]] | ||
|[[Mongolia]] | |[[Mongolia]] | ||
| Linia 55: | Linia 55: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Beibeilong|{{U|Beibeilong sinensis}}]]''''' | | '''''[[Beibeilong|{{U|Beibeilong sinensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Pu, [[Zelenitsky]], Lü, [[Currie]], [[Carpenter]], Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrát & Shen, 2017}} | + | |{{Kpt|Pu, [[Zelenitsky]], [[Lü]], [[Currie]], [[Carpenter]], Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrát & Shen, 2017}} |
|[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 87: | Linia 87: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Corythoraptor|{{U|Corythoraptor jacobsi}}]]''''' | | '''''[[Corythoraptor|{{U|Corythoraptor jacobsi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Lü, Li, Kundrát, Lee, Sun, Kobayashi, Shen, Teng & Liu, 2017}} | + | |{{Kpt|[[Lü]], Li, Kundrát, Lee, Sun, [[Kobayashi]], Shen, Teng & Liu, 2017}} |
|[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | |[[Theropoda]]: [[Oviraptorosauria]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 93: | Linia 93: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Daliansaurus|{{U|Daliansaurus liaoningensis}}]]''''' | | '''''[[Daliansaurus|{{U|Daliansaurus liaoningensis}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt| Shen, Lü, Liu, Kundrát, [[Brusatte]] & Gao, 2017}} | + | | {{Kpt| Shen, [[Lü]], Liu, Kundrát, [[Brusatte]] & Gao, 2017}} |
|[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | |[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 130: | Linia 130: | ||
|[[Argentyna]] | |[[Argentyna]] | ||
|{{sJura}} | |{{sJura}} | ||
| − | |<small>[[Bazalny]] [[Neornithischia]] o czaszce przypominającej [[tyreofor]]a</small> | + | |<small>[[Bazalny]] [[Neornithischia]] o czaszce przypominającej [[tyreofor]]a, prawdopodobnie [[Stegosauria|stegozaur]].</small> |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Jianianhualong|{{U|Jianianhualong tengi}}]]''''' | | '''''[[Jianianhualong|{{U|Jianianhualong tengi}}]]''''' | ||
| Linia 146: | Linia 146: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Liaoningvenator|{{U|Liaoningvenator curriei}}]]''''' | | '''''[[Liaoningvenator|{{U|Liaoningvenator curriei}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Shen, Zhao, Gao, Lü & Kundrát, 2017}} | + | | {{Kpt|Shen, Zhao, Gao, [[Lü]] & Kundrát, 2017}} |
|[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | |[[Theropoda]]: [[Troodontidae]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 208: | Linia 208: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Shingopana|{{U|Shingopana songwensis}}]]''''' | | '''''[[Shingopana|{{U|Shingopana songwensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Gorscak, | + | |{{Kpt|Gorscak, O'Connor, Roberts & Stevens, 2017}} |
|[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | |[[Sauropoda]]: [[Titanosauria]] | ||
|[[Tanzania]] | |[[Tanzania]] | ||
| Linia 289: | Linia 289: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Zuoyunlong|{{U|Zuoyunlong huangi}}]]'''''<ref>opis zuojunlonga pojawił się ''w druku'' w 2015 roku w czasopiśmie ''Historical Biology''.</ref> | | '''''[[Zuoyunlong|{{U|Zuoyunlong huangi}}]]'''''<ref>opis zuojunlonga pojawił się ''w druku'' w 2015 roku w czasopiśmie ''Historical Biology''.</ref> | ||
| − | | {{Kpt|Wang, [[You]], Wang, | + | | {{Kpt|Wang, [[You]], Wang, Xu, Yi, Xie, Jia & Xing, 2017}} |
|[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauroidea]] | |[[Ornithopoda]]: [[Hadrosauroidea]] | ||
|[[Chiny]] | |[[Chiny]] | ||
| Linia 313: | Linia 313: | ||
| '''''[[Cruralispennia|{{U|Cruralispennia multidonta}}]]''''' | | '''''[[Cruralispennia|{{U|Cruralispennia multidonta}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Pan & Zhou}}, 2017 | | {{Kpt|Wang, [[O'Connor]], Pan & Zhou}}, 2017 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Junornis|{{U|Junornis houi}}]]''''' | | '''''[[Junornis|{{U|Junornis houi}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|Liu, Chiappe, Serrano, Habib, Zhang & Meng}}, 2017 | + | | {{Kpt|Liu, [[Chiappe]], Serrano, Habib, Zhang & Meng}}, 2017 |
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 325: | Linia 325: | ||
| '''''[[Maaqwi|{{U|Maaqwi cascadensis}}]]''''' | | '''''[[Maaqwi|{{U|Maaqwi cascadensis}}]]''''' | ||
| {{Kpt|McLachlan, Kaiser & Longrich}}, 2017 | | {{Kpt|McLachlan, Kaiser & Longrich}}, 2017 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Vegaviidae]] |
| [[Kanada]] | | [[Kanada]] | ||
| {{pKreda}} | | {{pKreda}} | ||
| Linia 331: | Linia 331: | ||
| '''''[[Microenantiornis|{{U|Microenantiornis vulgaris}}]]''''' | | '''''[[Microenantiornis|{{U|Microenantiornis vulgaris}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wei & LI}}, 2017 | | {{Kpt|Wei & LI}}, 2017 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
| Linia 343: | Linia 343: | ||
| '''''[[Piscivorenantiornis|{{U|Piscivorenantiornis inusitatus}}]]''''' | | '''''[[Piscivorenantiornis|{{U|Piscivorenantiornis inusitatus}}]]''''' | ||
| {{Kpt|Wang & Zhou}}, 2017 | | {{Kpt|Wang & Zhou}}, 2017 | ||
| − | | [[ | + | | [[Ornithothoraces]]: [[Enantiornithes]] |
| [[Chiny]] | | [[Chiny]] | ||
| {{wKreda}} | | {{wKreda}} | ||
Aktualna wersja na dzień 10:53, 27 kwi 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- Baron i inni (2017) proponują nową hipotezę filogenezy Dinosauria, łącząc Theropoda z Ornithischia (Ornithoscelida) a nie z Sauropodomorpha
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2017 roku opisano 46 nowych nazw dinozaurów (40 nowych rodzajów, 42 nowe gatunki i 2 nowe kombinacje).
Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznawanych jest 45 z nich (39 rodzajów, 42 gatunki i 1 kombinacja).
Mezozoiczne Avialae
| Nazwa | Autorzy | Klasyfikacja | Kraj | Wiek | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|
| Cruralispennia multidonta | Wang, O'Connor, Pan & Zhou, 2017 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Junornis houi | Liu, Chiappe, Serrano, Habib, Zhang & Meng, 2017 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Maaqwi cascadensis | McLachlan, Kaiser & Longrich, 2017 | Ornithothoraces: Vegaviidae | Kanada | późna kreda | |
| Microenantiornis vulgaris | Wei & LI, 2017 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Monoenantiornis sihedangia | Hu & O'Connor, 2017 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda | |
| Piscivorenantiornis inusitatus | Wang & Zhou, 2017 | Ornithothoraces: Enantiornithes | Chiny | wczesna kreda |